Archív

Maľovanie svojpomocne

Maľovanie sa môže zdať ako hračka. Aspoň vtedy ak si spomeniete na Teleshopping, kde dvaja páni v obleku použili geniálny valček za bezkonkurenčnú cenu, ktorý maľoval takmer sám. V bežnej praxi to až také jednoduché nie je.

malovani-svojpomocne1.jpg

malovani-svojpomocne2.jpg

Túžba po zmene interiéru alebo oživenie zašlých stien. To sú hlavné dôvody, prečo sa ľudia púšťajú do maľovania bytu. Otázkou je, či ste na maľovanie dostatočne skúsený alebo by ste mali túto prácu prenechať odborníkom. Načo si dávať pozor?

V prvom rade

– – Každá farba sa hodí na iný druh podkladu a na iné použitie
– – Každá farba má rôznu odolnosť voči oteru
– – Niektoré materiály vytvárajú lesklé a iné matné povrchy
– – Výber a namiešanie správneho odtieňu si vyžaduje skúsenosti

Výber farby

Minimálne v otázke správneho druhu farby a pomôcok by ste sa mali poradiť s odborníkom na maľovanie a predaj farieb Výber vhodného materiálu tvorí základ vášho úspešného projektu.
Rôzne farby si vyžadujú rôzny druh aplikácie pomocou štetcov alebo valčekov. Ich voľba ovplvní charakter celej steny. V súčasnosti sú stále obľúbenejšie rôzne pastelové odtiene, farebné kombinácie, tvary a štruktúry. Bez skúseností by sme sa nemali púšťať do tvorby rôznych dekoratívnych prvkov. Náklady, ktoré plánujeme ušetriť pri svojpomocnom maľovaní sa môžu nakoniec navýšiť pri opravách nepodareného diela.

Štetce a valčeky

Voľba správneho maliarskeho štetca závisí od druhu farby a povrchu. Ak máme vodou riediteľné farby, mali by sme zvoliť špeciálny štetec z umelých vlákien, ktoré sú vyrobené tak, aby dobre držali farbu. Pri nových štetcoch sa odporúča prstami prejsť medzi štetinami, a potom vytriasť prípadné voľné štetiny alebo štetec preprať v mydlovej vode. Do farby namáčame asi jednu tretinu štetca, ktorú jemne otrieme o okraj nádoby. Farbu roztierame niekoľkými zvislými ťahmi a snažíme sa čiastočne prekrývať už namaľované plochy.

Rovnako ako pri maliarskych štetcoch aj pri valčekoch musíme brať do úvahy, či používame vodou riediteľné alebo syntetické farby. Valčeky sa odporúča namáčať pred použitím na chvíľu do vody, aby sme zvýšili ich nasiakavosť. Pri valčekoch na syntetické farby ale tento krok vynechávame. Platí pravidlo, že čím jemnejší valček, tým hladší povrch maľby. Pri veľkých plochách volíme valčeky s vyšším polstrovaní, pretože naberú viac farby a namaľujeme väčšiu plochu.

Tipy na záver

Dôkladne si pripravte miestnosť a steny. Vysťahujte, prípadne zakryte nábytok a prekryte páskou zástrčky, lišty a vypínače.
Pripravte si steny. Nemôžu na nej ostať diery, praskliny, škvrny alebo iné problematické miesta.
Optimálna teplota na maľovanie je okolo 10-25 °C. Ak je teplota nižšia, farby dobre neschnú. Pri vyšších teplotách vznikajú vady na povrchu.
Dávajte si pozor pri miešaní farieb. Odporúčame sa radšej poradiť v predajni farby laky a nechať si farbu namiešať pomocou stroja.
V jednej miestnosti by sme nemali používať viac ako tri farby. Výrazné farby používame s mierou, na menších plochách ako výrazný grafický prvok. Farby vo svetlom odtieni priestor zväčšujú , tmavé naopak priestor zmenšia.