29.01.2019

Patinovanie je kreatívna zábava, vďaka ktorej možno prepožičať aj celkom bežnému nábytku vzhľad netradičného originálu. Naučíme vás, ako sa dá vytvoriť patinový dizajn vlastnými rukami.
Pri pohľade na veci a predmety s umeleckým nádychom patiny je laikovi veľmi ťažké vysvetliť, že samotné patinovanie je oveľa jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Pritom je len málo ľudí, ktorým sa podlahy či nábytok s patinou vyslovene nepáčia. Poďte to teda skúsiť s nami.

Ako na to?

Patinovanie je technika, ktorá nielen dodá nábytku iný netradičný vzhľad, ale dokáže skvele vizuálne zjednotiť rôzne nábytkové kusy, prípadne zakryť nedokonalosti povrchu alebo „zostarnúť“ úplne nový nábytok. Veľkým plusom je aj to, že najvýraznejšieho efektu patinovania možno dosiahnuť práve na mäkkom dreve, ktoré je finančne dostupnejšie.
Patinu na staršom nábytku vykonávame vždy len do tej miery, aby sme ho zrenovovali, ale zároveň zachovali aj jeho autentickosť. Zvoľte vždy také nábytkové kusy, ktoré sú z dreveného masívu a svojím štýlom sa pre techniku patinovania hodia. Na moderne riešenom nábytku by patina mohla pôsobiť nepatrične.

Potreby a materiály

Najdôležitejšie je vybrať vhodný nábytkový kus z masívu a kvalitnú tmavšiu podkladovú farbu a ďalšiu farbu pre vrchný svetlejší odtieň. Pre povrchovú úpravu patinovaných plôch, ktoré budú silne namáhané, vyberte tvrdý lak a na menej namáhané vosk, prípadne olej. K nanášaniu náteru budete potrebovať 2 štetce, k obrusovaniu brúsny papier zrnitosti 100 a brúsnu hubku zrnitosti 80 – 100.
Skúška zručnosti
Začiatočníci by sa na prvý raz mali pustiť do nejakého jednoduchšieho kúsku s rovnými povrchmi, bez väčšieho množstva ozdobných detailov a na takom si vyskúšať svoju zručnosť.

Patinovacích metód existuje celý rad. My sme zvolili metódu univerzálnu, ktorá je vhodná pre starý i nový nábytok, na hrubé i hladké povrchy, na rovné plochy aj na zložitejšie štruktúrované povrchy. Moderný nábytok býva vyrobený z drevotriesky, čo je materiál pre patinovanie absolútne nevhodný. Ako druhú vrstvu farby neodporúčame používať kriedovo biely odtieň, ten totiž vytvára neprirodzený vzhľad výslednej patiny. Ako vhodnejší sa ukazuje byť jemný podtón bielej farby. Každú z farieb nanášame vždy len v jednej vrstve. Na patinovanie podlahy sa hodia polyuretánové parketové farby. Patinovacie metódy možno využiť ako na lakované, tak na holé povrchy.

Začíname

Najskôr si podklad obrúsime brúsnym papierom č. 100, ale len ľahko. Potom nanesieme vrstvu tmavej krycej farby a necháme ju cca 4 hodiny zasychať.
Po zaschnutí prvej farby nanesieme opäť iba v jednej vrstve farbu druhú, to je svetlý odtieň. Znovu necháme cca 4 hodiny schnúť.
Dokonale zaschnutý povrch môžeme začať brúsiť. Ideálne je použiť brúsnu hubku o zrnitosti 8–100. Kým na niektorých miestach nábytku vystúpi na povrch len spodná vrstva farby, na iných sa môže po brúsení objaviť dokonca aj drevo.
S brúsením začíname u väčších plôch. Na tie je možné použiť elektrickú brúsku. Pri ručnom brúsení sa potom sústredíme sa na miesta, kde pri nábytku dochádza najčastejšie k prirodzenému obrusovaniu povrchu, to znamená rohy, vystúpené reliéfne prvky atď. Dbáme na to, aby bol výsledný efekt brúsenia čo najprirodzenejší. Hlavne sa zameriame na hrany, ktoré bývajú pri nábytku najexponovanejšie. Tie doladíme jemným brúsnym papierom.
Ak dôjdeme pri obrusovaní až na samotné drevo, je vhodné celý povrch po očistení od obrúsených mikročastíc ešte zakonzervovať. Použiť k tomu možno matný, alebo lesklý lak. Lakujeme iba v jednej vrstve a necháme lak dokonale zaschnúť. Po nalakovaní sa bude patinovaný nábytok ľahšie udržiavať. Výsledný efekt je individuálny. Ak chceme zachovať viac bielej farby, brúsime menej. Pokiaľ naopak usilujeme skôr o tmavý efekt nábytku, brúsime nátery viac. Využiť môžeme i pôvodne farby na nábytku. Ak chceme čo najviac podtrhnúť krásny reliéf dreva, potom jeho povrch pred začatím náteru vykefujeme drôteným kotúčom za použitia vŕtačky. Vďaka tomuto postupu potom nádherne vyniknú hrče v dreve i jeho letokruhy.

Foto: rubankom.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama