07.02.2017

Každý z nás môže byť umelcom a vôbec k tomu nepotrebuje zvláštne vlohy. Nasledujúci návod vás o tom určite presvedčí.
Výtvarné umenie zahŕňa v sebe širokú škálu techník a spôsobov, z ktorých je množstvo určených aj pre „neumelcov“. Nádherné siluety kvetov a rastlín vytvorené pomocou spreja patria k tým najjednoduchším a zvládne ich aj malé dieťa. Naučíme vás, ako na to.
Pomocou nášho návodu získate jedinečné dielo pre váš domov a navyše celá vaša práca nebude trvať viac, ako pol hodiny.

Čo budeme potrebovať

Najprv si určíme veľkosť podkladu a vyberieme materiál, z ktorého bude. Ak chceme, aby naše dielo malo umeleckú autenticitu, môžeme si zakúpiť maliarsku šepsovanú lepenku, ktorá nie je drahá a pre naše dielo sa vynikajúco hodí (rozmer 25×30cm nestojí viac ako 2€). Použiť však môžeme aj plátno, textíliu či obyčajný výkres).
Ďalej budeme potrebovať:

  • farbu v spreji podľa vášho výberu
  • gumené rukavice (ak nechceme mať ruky od farby)
  • kvety či rastliny z našej záhrady. Tiež môžeme použiť kvety umelé, ideálne také, ktoré budú na plátne, lepenke a papieri ležať

Ako na to

Šepsovanú maliarsku lepenku, alebo základňu z iného materiálu položíme na rovnú plochu. Ak nemáme pracovný stôl v dielni, postačí aj obyčajný trávnik.

Vyberieme si vhodný kvet či rastlinu tak, aby jej rozmery nepresahovali plochu základne. Pri veľkých rastlinách ich aranžujeme tak, aby ich silueta dávala na obraze zmysel.

Natiahneme si gumené rukavice a pridržíme spodnú časť rastliny. Pomocou spreju začneme maľovať obraz odhora až dolu. Pozornosť musíme priložiť tomu, aby sprej striekal kolmo na dosku a nie pod uhlom.

Postupne zastriekame sprejom celý obrázok. Dávame pozor, aby sme rastlinou v tomto procese vôbec nepohli. Pomocou spreja tiež môžeme vytvoriť na obraze rôzne "šmuhy“ a to tak, že v niektorých miestach nanesieme farby viac a v iných menej. Celkový dojem však musí byť harmonický.

Po nasprejovaní necháme farbu schnúť po domu cca 15 minút. Ak sme postupovali precízne a rastlina sa nám v procese striekania neposunula, mal by byť výsledok veľmi pekný.
Ak sme siluetu kvetiny zhotovili na maliarskom plátne priamo napnutom na rámčeku, môžeme tento zavesiť priamo na stenu. V iných prípadoch sa hodí, ak obraz zarámujeme.

Takýmto spôsobom vzniklo pre nás originálne umelecké dielo, ktorým si môžeme skrášliť vlastné bývanie. Táto technika sa však dá využiť aj na dekorovanie rôznych predmetov ako je napríklad tomu v prípade obyčajného vonkajšieho zásobníka (barelu) na vodu:

b1.png

Foto: rainbarrelpar­ts.com, simplyrealmoms.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama