12.10.2015

Moon Sand, známy ako mesačný piesok je špeciálna tvarovacia hmota, ktorú zbožňujú nielen deti. Naučíme vás, ako si ho vyrobiť za 20 minút v domácich podmienkach.

Vyzerá ako plastelína, no svojím zložením viac pripomína mokrý jemný plážový piesok.** Moon Sand** má v porovnaní s klasickou plastelínou mnoho výhod, vďaka ktorým je obľúbený aj u dospelých:

  • nikdy nevysychá, vďaka čomu má mnohonásobný účinok
  • ľahko sa upratuje (vysáva), pretože sa nepriliepa k povrchu
  • vyformované tvary si pekne zachovávajú svoj tvar a nerozpadávajú sa
  • podporuje predstavivosť, kreativitu a zručnosť detí.

Toľko slová výrobcov originálneho mesačného piesku. Ak však zistíte, že dvojkilové balenie tejto modelovacej hmoty stojí okolo 14€, budete veľmi premýšľať, či ju svojim ratolestiam doprajete. My máme pre vás oveľa lacnejšiu možnosť – recept na domáci modelovací piesok s takmer identickými vlastnosťami ako originálny Moon Sand, ktorý zvládnete pripraviť sami za štvrťhodinku.

Čo budeme potrebovať?

Nasledujúci recept je „šálkový“, čiže ak budete chcieť hmoty viac, stačí, ak budete pridávať ingrediencie v priamej úmere k tomuto základnému postupu. Takže potrebujeme:
2 šálky čistého jemného piesku. Ten si môžete priniesť z dovolenky pri mori, alebo kúpiť v stavebninách či ešte lepšie v potrebách pre chovateľov a akvaristov v baleniach do akvárií a pre chov činčíl. Ak ste si priniesli piesok od mora, alebo zo stavebnín, budete ho musieť dôkladne premyť vo vode s pomocou jemného sitka, potom nechať prirodzene vysušiť a nakoniec ešte kalcinovať v rúre na pečenie pri teplote 200°C po dobu 20 minút.
1 šálku škrobu – v tomto prípade je jedno či sa bude jednať o kukuričný, alebo zemiakový. Obidva sú veľmi jemné a v pomere 2:1 s pieskom mu dodajú vyššiu jemnosť aj tvárnosť.
½ šálky vody – nie horúcej
1 čajovú lyžičku prípravku na umývanie riadu – skôr značkového, ako lacných náhrad
Voliteľne môžete pridať ešte kvapku esenciálneho oleja pre vôňu
To je všetko. Ingrediencie na domáci mesačný piesok máme pripravené, môžeme ich nasypať a vyliať do nádoby na miesenie cesta, no a potom ručne miesiť, kým z nich nevznikne masa mesačného piesku. Tá by nemala byť mokrá, no mala by na našich dlaniach zanechať pocit vlhkosti. Je preto dobré, ak nevylejeme do zmesi polovicu šálky vody naraz, ale postupne ju dolievame (ku koncu takmer po kvapkách, kým nie je hmota tip-top).

Keď máme hotovo, môžeme prakticky ihneď začať tvoriť. Vhodné je mať pri sebe modelovaciu podložku, ktorú si vytvoríme zo starého umelohmotného podnosu, alebo prikryjeme stôl plastovým obrusom.

Po skončení zábavy uskladnite piesok v uzatvárateľnej nádobe – napríklad v nádobe od väčšieho množstva horčice s vekom. Samozrejme – pri práci, ale aj pri dlhšom skladovaní hmoty dôjde k odpareniu tekutín z nej. Tento problém však vyriešime opätovným pridaním malého množstva vody „po kvapkách“ do hmoty a dôkladným zamiesením.
Prajeme vám príjemnú zábavu.

Foto: pupsikstudio.com, livemaster.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama