31.05.2019

Skamenelina vlastnej výroby poslúži ako originálny doplnok medzi skalnými ružami, v skalke, alebo hoci aj ako zaujímavá dekorácia pri ohnisku či kamennom chodníčku. Naučíme vás, ako si ju jednoducho zhotovíte.

Materiály:

• Modelovacia hmota (postačí stará plastelína)
• Plochá hladká doska (napríklad z umakartu, plastová či starý podnos)
• Voda
• Lepidlo
• Kuchynský olej (ideálne v spreji)
• Brúsny papier
• Betónová zmes
• Gumové rukavice
• „Fosílie“ – tými môže byť čokoľvek, čo zanechá v umelom kameni svoj odtlačok. Pre začiatok nám postačí nejaká pekná vetvička z papradia či ihličnatého stromu.

Postup

Pripravíme si hladkú dosku, na ktorej budeme pracovať, lepidlo a plastelínu. Plastelínou vytvoríme rozmery: obvod a výšku budúcej fosílie.

Pripravenú vetvičku prestrekneme lepidlom v spreji, alebo ju ním z jednej strany natrieme. Môžeme použiť napríklad listy z listnáčov alebo spomínanej paprade a podobne.

Vetvičku prilepíme dovnútra vymodelovaného obvodu a chvíľu počkáme, kým lepidlo zaschne.

Medzitým si rozmiešame betón (dá sa zakúpiť už hotová zmes, ktorú len rozmiešate s vodou).

Vetvičku vo forme postriekame alebo potrieme kuchynským olejom. Dôkladne rozmiešaný betón potom nanášame do pripravenej formy. dbáme, aby nám v betóne nezostalo príliš veľa vzduchových bublín.

Betón potom zakryjeme igelitom aby sa z neho príliš rýchlo neodparila voda (mohol by popraskať). Zároveň dáme formu s betónom sušiť na teplé miesto (nie priame slnko). Podľa druhu betónovej zmesi počkáme – schnutie trvá priemerne 1 – 2 dni.

Potom odstránime igelit a tiež plastelínu zo stien.

Najťažšou časťou celej výroby je odstránenie listu či vetvičky z betónu. Odstraňujeme ho veľmi opatrne, používame pri tom napríklad žiletku, špendlík, ihlu. Práca pôjde pomaly, ale výsledok bude úžasný. Na malú chvíľu sa z nás stane trpezlivý archeológ.

Strany obrúsime brúsnym papierom, aby vyzerali staro. Taktiež lícnu stranu môžeme jemne prebrúsiť.

Fosílií potom vyberieme príjemné miesto v záhrade.

Foto: instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama