Flying Cup – záhadný očný klam, ktorý vytvára dojem, že šálka na kávu levituje nad tanierikom sa stal svetoznámym vďaka kreativite ľudí, ktorí na tomto princípe vytvárajú milé dekorácie. Naučíme vás, ako sa to robí.
*„Nazývame to Šálkové topiari a je s tým veľká zábava,“* píše Shannon Smithová na svojom blogu a dodáva: *„Flying Cup poskytuje široké spektrum kreatívno – dekoratívneho využitia. Snažím sa aby moje lietajúce šálky vždy korešpondovali buď s ročným obdobím alebo s nejakou udalosťou, ktorá je aktuálna. Tématické dekorácie na jar, leto a jeseň už mám za sebou – zostáva mi ešte zima, ale určite niečo vymyslím. Veď moje dekorácie zatiaľ nadchli všetkých známych a každú návštevu a pritom ide vlastne o taký malý gýč, ktorý však zmanipuluje vašu myseľ…“*
Shannon Smithová sa lietajúcim šálkam venuje už niekoľko rokov a určite má pravdu. Lietajúce šálky nemôžu nezaujať a navyše si vlastnoručne a celkom jednoducho vytvoríte dekoráciu „na mieru“, presne podľa vašich predstáv a podľa príležitosti, na ktorú ju budete potrebovať.
Čo potrebujeme?
Myšlienka obohatiť nielen sviatočný stôl o rôzne dekorácie sa s ľudským pokolením tiahne odpradávna. Myšlienka Flying cupu je oveľa mladšia. Základný variant roky znázorňoval obraz vylievajúcej sa kávy (respektíve kávových zŕn)zo vznášajúcej sa šálky na tanierik pod ním. Postupne sa však pridávali ďalšie myšlienky a tak dnes sa zo šálky môže „vylievať“ prakticky čokoľvek malé. Aby sme tento efekt vytvorili, potrebujeme ako základ:
Šálku na kávu aj s tanierikom, ktoré už nebudeme potrebovať
Starú príborovú vidličku (môže byť nahradená silným ohybným dvojžilovým káblom cca 20 cm dlhým)
Tavnú pištoľ
Nožnice, lepidlo
Dekorácie a dekoratívne predmety – *čokoľvek, čo sa rozhodneme použiť: umelé kvety, tráva, koráliky, mušle, stuhy,motýliky, kamienky, kávové zrná a podobne.*
Postup
Keďže tak, ako sme písali. Môžeme takto vytvárať najrozmanitejšie tématické dekorácie, bude tento návod slúžiť len ako orientačný. Základ je rovnaký – následné dekorovanie už prenecháme vašej fantázií.
Príborovú vidličku ohneme zhruba tak, ako vidíme na obrázku. Ak použijeme šálku z umelej hmoty, nebude nás trápiť zisťovanie stability celého kompletu. Iné je to pri porcelánových šálkach, ktoré svojou váhou dokážu aj pri jemných ohnutiach vidličky zmeniť ťažisko zlepeného kompletu a tým aj jeho stabilitu. Odporúča sa teda ohnúť vidličku len v miernom uhle – na „grif“ určite prídete aj sami.
Keď máme vidličku ohnutú, nalepíme ju silnou vrstvou umelej hmoty z tavnej pištole na tanierik a po dokonalom vychladnutí prilepíme rovnakým spôsobom opačný koniec vidličky o vnútro šálky.
Ďalšou možnosťou je vlepiť miesto vidličky silný ohybný dvojžilový kábel potrebnej dĺžky. V podstate to nehrá rolu, čo si vyberiete, nakoľko tento podstavec bude pred zrakmi dokonale ukrytý pod dekoráciami.
Ak nemá dekorácia stabilitu, vyvážime tanierik napríklad maticami skrutiek, kamienkami a podobne. Najprv začneme priliepať dekorácie na tanierik tak, aby sme zakryli koniec vidličky, prípadne závažie.
So základom pre dekorácie postupujeme po tele vidličky až po vnútro šálky. Lepíme ju buď pomocou tavnej pištole alebo lepidlom.
Postupne pridávame ďalšie dekorácie.
Keď je šálka hotová, skontrolujeme, či je vidlička dokonale pod dekoráciami dokonale ukrytá a či má náš výtvor dobrú stabilitu. To je všetko.
Lietajúce šálky môžeme využiť pri mnohých príležitostiach na ozvláštnenie stola, či poličiek v kuchyni.
Môžete si vyrobiť pôvodný kávový variant. V tomto prípade je súprava na kávu oblepená sisalovým povrázkom.
Zhotoviť si môžete tiež napríklad veľkonočný motív.
Na záver vám prinášame galériu lietajúcich šálok pre vašu inšpiráciu.
Foto: fabartdiy.com, diy-enthusiasts.com, pinterest.com
Zanechať odpoveď