Archív

Ako si vyrobiť mesačný kameň

Mesačný kameň je dekorácia, ktorá na pohľad navodí vesmírne tajomno priamo vo vašom byte. Dostať ho v špecializovaných obchodoch pod názvom Geode Moon Block. My vás naučíme, ako si ho vyrobiť doma za zlomok predajnej ceny.

11.jpg

Človek je tvor kreatívny a často premýšľa nad tým, ako vlastniť za málo peňazí veci, ktoré by ho stáli značnú sumu. Táto túžba posilňuje jeho tvorivú činnosť a, musíme podotknúť, v mnohých prípadoch je výsledkom jeho práce naozaj niečo jedinečné. Originálny malý kúsok mesačnej horniny by dnes stál zhruba toľko, ako automobil. A tak sa na trhu začali objavovať jej napodobneniny rovnako, ako falošné úlomky meteoritov a podobné „kozmické“ záležitosti. Pravdou zostáva, že ani tie nie sú príliš lacné. Dnešný návod sa týka základného postupu pri domácej výrobe mesačného kameňa, resp. bloku, ktorý sa ako dekorácia dá využiť mnohými spôsobmi. O nich si napíšeme v závere článku. Poďme sa najprv pozrieť na materiály, ktoré budeme potrebovať. Sú to:
polystyrénová doska – z nej si vyrobíme formu na odlievanie
party balóniky – rôznych tvarov a veľkostí
tavná pištoľ, silnejšia lepiaca páska – na lepenie formy
suchá jemná betónová zmes (dostať v stavebninách aj v malých baleniach), alebo sadra
pravítko, nôž na rezanie polystyrénu
jedlý olej – na získanie nepriľnavosti povrchu balónikov

Postup

Najprv je potrebné, aby sme si zvolili rozmery formy. Ak ideme robiť mesačný blok po prvýkrát, mali by sme skúsiť najprv malé rozmery, napríklad výšku 8cm, dĺžku 16cm a šírku 10cm. Podľa týchto rozmerov si narežeme z polystyrénovej dosky základňu a bočné steny formy na odlievanie. Hrúbka stien polystyrénu nemusí byť silná – postačí centimetrová,

01.jpg

Keď máme jednotlivé diely formy narezané, zlepíme ich do boxu s otvoreným vrchom. Môžeme použiť špeciálne lepidlo na polystyrén, no výhodnejšia (kvôli rýchlemu schnutiu spojov) je tavná pištoľ. Uistíme sa, že sú všetky spoje tesné, prípadne ich oblepíme silnou širokou lepiacou páskou. Rovnako tak oblepíme po obvode celú formu, aby sme zaistili jej tvar a aby sa nám v procese odlievania nedeformovala. Po vnútornom obvode formy na odlievanie si zakreslíme horizontálnu rysku výraznou farbou. Táto ryska bude vo výške podľa požadovaných rozmerov odliateho bloku – v našom prípade 8cm. Ak chcete, môžete dovnútra pridať malý výstupok z polystyrénu na jednom boku – ten pomôže, keď pridáte do formy viac balónikov a bočná ryska sa stratí.

02.jpg

03.jpg

Teraz si pripravíme „party balóny“. Ide o malé balóniky rôznych tvarov, ktoré kúpite v papiernictvách. Vyberieme si niekoľko balónikov (čím viac ich bude, tým viac „kráterov“ bude mať mesačný kameň). Každý z balónikov nafúkame vzduchom. Nie veľmi, len tak, aby neboli spľasknuté – môžeme ich zároveň nafúkať do rôznych veľkostí. Potom konce balónikov dôkladne uviažeme – zaistíme proti vyfúknutiu vzduchu. Nakoniec povrch balónikov natrieme pomocou štetca jedlým olejom, aby sa zabránilo ich prilepeniu k betónu. Prípadne môžeme použiť silikónový sprej.

04.jpg

Balóny vložíme do formy ihneď ako sme si istí, že tavné lepidlo dôkladne uschlo. Umiestňujeme ich chaoticky tak, že sa môžu vzájomne dotýkať, pamätajte však, že ak budú príliš na tesno, mohla by výplň po vybratí z formy praskať. Nezabudnite ponechať miesto, cez ktoré pomedzi balóniky budete vidieť rysku vnútri formy, prípadne polystyrénový výstupok. Ak ste s rozložením balónikov spokojní, zafixujte ich o vrchnú časť formy lepiacou páskou tak, ako to vidno na obrázku. Uistite sa, že žiadna z uviazaných balónových častí nie je pod ryskou. V opačnom prípade by sa po vyschnutí betónovej zmesi nedal balón vybrať.

05.jpg

Pripravíme si betónovú zmes či sadru. V niektorých obchodoch pre modelárov je možné kúpiť zmes s názvom Rockie, ktorá je akýmsi kompromisom medzi betónom a sadrou a doba jej schnutia je veľmi rýchla. Primerané množstvo takejto zmesi dôkladne premiešame s vodou. Výsledok by nemal byť príliš hustý, aby zmes mohla preniknúť všetkými medzerami medzi balónikmi.

06.jpg

Riedku betónovú (sadrovú) zmes vlejeme opatrne do formy tak aby vyplnila priestor medzi balónikmi. Formou môžeme počas procesu nalievania jemne zatriasť, ale dlaňami pobúchať po jej okrajoch, aby po stvrdnutí neboli v odliatku vzduchové bubliny a aby sa zmes dostala do každého miesta vo forme. Zmes nalievame po vyznačenú rysku, prípadne polystyrénový výklenok.

07.jpg

Nastáva doba čakania, kým zmes vo forme vyschne. Odliatok nemusí byť úplne suchý – naopak, odporúča sa vybrať ho z formy ešte „za mokra“, teda v stave, keď už bude držať tvar, no bude ešte vlhký.

08.jpg

Teraz opatrne odstránime z odliatku balóniky. Niektoré pôjdu poľahky, z iných budeme musieť vypustiť vzduch, narezať ich na menšie kúsky a vytiahnuť pomocou pinzety. Dávajte pozor, aby počas vyťahovania zmes z betónu nepraskla. Na väčšinu balónov sa však betón neprilepí.

10.jpg

11.jpg

Máme hotovo. Teraz máme vlastnými rukami vyrobený mesačný blok. Otázka znie – čo s ním? Opäť môžete povoliť uzdu svojej kreativite. Ak ste na jeho povrchu vytvorili väčšie krátery, môžete do nich umiestniť malé čajové sviečky. Ak sa vám nepáči sivá farba betónovej zmesi, môžete ju v procese miešania vylepšiť trebárs potravinárskym farbivom či špeciálnym farbivom určený pre betón. Zruční elektromontéri zvládnu v útrobách kráterov mesačného kameňa dômyselne ukryť niekoľko LED diód, pomocou ktorých bude ich blok vydávať potme tajomné svetlo. Toto však môžeme dosiahnuť aj tým, ak časti kameňa natrieme špeciálnou fosforeskujúcou farbou, prípadne použijeme svietiacu želatínu s podobnými vlastnosťami, ktorú nalejeme do horných kráterov. Kto chce, môže naniesť po celom povrchu bloku metalickú farbu. Dokonca tí najzručnejší zbrúsia ešte predtým, ako betónová zmes vyschne, jej hrany do tvaru akéhosi meteoritu, prípadne vyrobia z polystyrénu unikátne formy s bizarnými tvarmi. Možností je naozaj veľa.
Vyskúšate?

kamen.jpg

Foto: instructables.com