30.11.2015

Dnes vás naučíme doslova geniálny trik, pomocou ktorého si môžete vytvoriť na oknách vášho domu či bytu snehové vločky, ktoré budú vyzerať, akoby ich namaľoval majster mráz štetcom, namočeným v ľadovej vode.

Povinnou jazdou v predvianočnom čase je zabezpečenie výzdoby vašich obytných priestorov a navodenie naozajstnej sviatočnej atmosféry. Všetci ste už určite vyskúšali lepenie vločiek z papiera a podobných dekorácií na sklá okien. Aj dnes sa budeme točiť hlavne okolo vločiek, tentokrát však budú transparentné. Ich priehľadnosť spôsobí, že sa budú javiť akoby vyrobené zo skla, alebo priamo z ľadu.

V čom je ukryté tajomstvo?

V úplne jednoduchej pomôcke, ktorú všetci veľmi dobre poznáte aj z našich stránok. Je ňou PVA lepidlo. Poďme si ho predstaviť bližšie – PVA lepidlo je lepidlo na báze polyvinilalkoholu, čiže biele mliečne lepidlá typu Herkules, Soudal, Duvilax a podobne sú PVA. Tieto lepidlá sú v mliečnom stave len pokiaľ nezačnú tuhnúť – dovtedy sú dokonca vodou riediteľné, no po zaschnutí sú naopak vode odolné. Podstatné pre nás je, že v procese tuhnutia z nich vyprchá voda a ostatné častice lepidla sa usadzujú veľmi tesno k sebe, čím vznikne tuhý film, ktorý je pevný, pritom ohybný a hlavne – PRIESVITNÝ. Túto vlastnosť lepidla využijeme pri našom tvorení. Ostatný pracovný postup sa takmer navlas podobá maľovaniu farbami na sklo.
Takže budeme potrebovať:

  • PVA lepidlo
  • Injekčnú striekačku bez ihly (napr. 12ml)
  • Priesvitné fólie (aké sa používajú pri farbách na sklo)
  • Šablóny podľa ktorých budete maľovať (môžete si ich nakresliť sami, alebo vytlačiť na tlačiarni)

Začíname

Keď sme si pripravili na papier (výkres) šablónu, podľa ktorej budeme maľovať, prekryjeme ju transparentnou fóliou. Teraz môžeme zobrať injekčnú striekačku a „maľovať“ vločku tak, ako keby sme používali farby na sklo.
TIP č.1: môžeme nechať PVA lepidlo otvorené jeden deň, aby malo lepšiu viskozitu, potom obal uzatvoríme a potrasieme. Následne naplníme lepidlom injekčnú striekačku.
TIP č.2: Nemusíme „kresliť“ hneď na hrubo. Injekčná striekačka zanecháva pomerne tenkú stopu (tá sa potom dá z fólie odstrániť bez poškodenia). Po čase, keď začne lepidlo schnúť môžeme zosilniť niektoré časti vločky ďalšou dávkou lepidla.

Lepidlo je suché približne po 12 – 24 hodinách a my môžeme vločky zlepiť z fólie a prilepiť na okná. Tu vytvoria dokonalú ilúziu krehkosti.
TIP č.4 – ak vločka nechce držať na skle, stačí ju z lepenej strany navlhčiť vodou.
TIP č.5: Takýmto spôsobom môžete vytvárať nielen vločky, ale aj ľadové krajinky priamo na vašom okne.

A nakoniec TIP č.6: Trošku drahší je spôsob výroby takýchto transparentných ozdôb, ak miesto PVA lepidla použijete priesvitný stavebný tmel (napr. silikónový). Tiež ide dobre zlepiť z fólie a s jeho pomocou premeníte okno na ľadovú rozprávku.

Nádherná dekorácia vznikne kombináciu transparentných a papierových prvkov

Nádherná dekorácia vznikne kombináciu transparentných a papierových prvkov

Foto: master-klass.livejou­rnal.com, sonnenspiel.li­vejournal.com, delatsami.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 19.02.2016 19:26
Ivan Nôta
Katka napísal:

dobrý deň.aj ja som si vyrobila takéto lepidlové vločky na okno a teraz neviem ako ich dať z okna dole.držia jak šľak a postupne ich olupovať nechtom nechcem,aby som nepošriabala plastové okno,skúšala som ich šúchať mokrou handričkou ale to je veľmi zdĺhavé a znamená to šúchanie do nemoty...

Zrejme ste nenechali dostatočný čas vysychať lepidlo na fólií a prirýchlo ste vločku "prilepili" na okno. My sme urobili množstvo takýchto dekorácií a všetky šli zo skla v pohode zlepiť (dokonca skôr na ňom niektoré nedržali, ako držali, tak sme ich museli vlhčiť vodou kvôli priľnutiu.

Katka (Neregistrovaný užívateľ) 17.02.2016 13:14
Katka

dobrý deň.aj ja som si vyrobila takéto lepidlové vločky na okno a teraz neviem ako ich dať z okna dole.držia jak šľak a postupne ich olupovať nechtom nechcem,aby som nepošriabala plastové okno,skúšala som ich šúchať mokrou handričkou ale to je veľmi zdĺhavé a znamená to šúchanie do nemoty...

Prihlásenie
 
 
Reklama