26.04.2017

Pistáciový strom, ktorého výrobu zvládnu aj malé deti a obrazy z pistáciových škrupín ako dekorácia i darček. Tieto návody vám prináša Hobby portál v téme: tvoríme z pistácií.
Pistácie sú malé a chutné oriešky, najčastejšie zelenej farby. Plody pistácie rastú v súplodí (zhluk plodov na jednom bode), podobne ako hrozno. Sú v krémovo sfarbenej škrupinke, ktorá po dozretí puká a oriešok je pripravený na konzumáciu. No a budú to práve škrupinky, pomocou ktorých budeme vytvárať nasledovné dekorácie.

Pistáciový strom

Na výrobu stromu z pistáciových škrupín budeme potrebovať :
Staré zvyšky plastelíny
Pistáciové škrupiny
Menšiu, no silnejšiu rozvetvenú vetvičku
Rovné vetvičky na výrobu korpusu

Postup

Vezmeme hrudku plastelíny veľkosti vlašského orecha a vytvoríme z nej guľku. Do tejto mäkkej guľky budeme vtláčať škrupinky z pistácií tak, aby nám vznikla forma koruny stromu – čiže približne ako rozvitá šiška.

Podľa počtu konárikov z hlavnej vetvičky vyrobíme dve, alebo tri takéto koruny. Vetvičky hlavnej vetvy skrátime tak, aby mali všetky rozvinuté koruny dostatok miesta a aby jedna druhej neprekážali.
Opatrne nastokneme na hlavnú vetvu koruny z pistácií tak, aby na nich pevne držali.

Teraz môžeme pristúpiť k výrobe korpusu. Je to vlastne akýsi kvetináč, ktorý nám bude držať hlavnú vetvičku vo vzpriamenom stave. Budeme potrebovať väčší kus starej plastelíny, z ktorej vymodelujeme valec s veľkosťou podľa potreby a pomocou malých rovných konárikov, narezaných na potrebnú dĺžku tento valec vyzdobíme. V prípade, že nemáme možnosť nájsť rovné konáre, postačia nám obyčajné špajdle, skrátené na potrebnú dĺžku.

Nakoniec do korpusu opatrne zasunieme vrchnú časť – stromček. V prípade potreby môžeme vrchnú časť korpusu ozdobiť malými kamienkami, machom, korálikmi a podobne.

Pistáciový obraz

V dávnych dobách dali Číňania pistáciám pomenovanie šťastné orechy, alebo v doslovnom preklade usmievavé orechy. To preto, lebo po dozretí pistácie sa jej škrupinka mierne pootvorí vytvoriac tvar, pripomínajúci úsmev. Už v tých časoch používali škrupinky na dekorovanie tak, že ich predtým namáčali do farbív. No a farbivá budú hlavnou zložkou pri nasledovnom postupe.

Budeme potrebovať

  • väčšie množstvo pistáciových škrupín
  • akrylové a anilínové farby (prípadne rôzne druhy silnejších potravinárskych farbív)
  • seno, mach, plsť, alebo podložku z kokosových vláken
  • lepiacu pištoľ, prípadne sinejšie lepidlo
  • rámik na obraz
  • vodu

Postup

Našou úlohou bude vytvoriť zo škrupín kvety. Z toho dôvodu spojíme v ruke dohromady tri škrupinky a zlepíme ich pomocou tavnej pištole. Lepidlo sa nanáša len na spodnú časť, aby kvet vyzeral prirodzene. Postupne priliepame po obvode ďalšie škrupinky a veľkosť kvetu určíme podľa veľkosti rámu. Takýmto spôsobom pripravíme viacero kvetov. Môžu mať rôzne veľkosti.

Dôležitou časťou našej tvorby bude farbenie. S tým môžeme začať ihneď ako budú pripravené polotovary zo škrupín. Okrem aerosolových farieb využijeme hlavne akrylové a anilínové (môžeme aj potravinárske), ktoré sa riedia vodou podľa pokynov na obale farbiva. Farbiaci roztok nalejeme do malej misy a pomocou lyžice ponárame kvety do farbiacej zmesi. Uistite sa, že je kvetina kompletne pokrytá roztokom, aby na nej nevznikli škvrny a nerovnomerné fľaky, Kvety môžeme maľovať rôznymi odtieňmi.

Kým nám budú kvety schnúť, pripravíme si rám. Zadnú časť obrazu môže tvoriť pevne prilepené lisované seno, prípadne mach či tenká rohož z kokosových vláken.
Na podložku neskôr pevne prilepíme kvety v ľubovoľnom poradí tak, že kombinujeme tvary a veľkosti. Panel necháme dobre vyschnúť a starostlivo skontrolujte, či sú kvety dobre prilepené. Až potom môžete obraz zavesiť na stenu.

Foto: svoimi-rukamy.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama