16.04.2013

Dioráma a jej vytváranie je krásny koníček, v ktorom môžete využiť naplno mimoriadne širokú škálu vlastnej kreativity. Pomocou diorámy vytvárate miniatúrny svet , zachytávate momenty a akékoľvek scény, ktoré si vaša myseľ dokáže predstaviť. Populárne sú diorámy, znázorňujúce významné okamihy II. svetovej vojny, ale aj pristátie na Mesiaci, zmenšeniny filmových exteriérov, interiérov, námorné bitky, najkrajšie miesta sveta, prírodné a mnohé iné scény, ktoré budú vaši známi obdivovať. Hobbyportal vás zoznámi so základnými technikami, výberom materiálu, postupom a úpravami týchto miniatúr.

Čo potrebujeme?

V prvom rade samozrejme nápad. Mnohí z nás obdivujú diela, ktoré sú naozajstnou vernou replikou originálnych scén. Začiatočníkom sa však neodporúča vrhnúť sa na tak zložité diorámy. Na prvé pokusy je potrebné vybrať si niečo jednoduchšie.
Určite budete potrebovať tenkú preglejku, tvrdý kartón či nádobu, ktoré budú tvoriť podložku. Ďalej figúrky zvierat, stromov, rastlín, ľudí, rozprávkových či fantasy bytostí, štetce, modelovacie hmoty, farby, lepidlo, papier a podobne. Množstvo materiálov a pomôcok si môžete vyrobiť doma (spôsob si popíšeme neskôr). Pre vašu scénu si môžete vybrať čokoľvek. Nechajte vašu fantáziu pracovať naplno. Toto je váš svet – čokoľvek si dokážete predstaviť, môžete pomocou diorámy zhmotniť.
Dôležitým úkonom je voľba správnej mierky. Váš výtvor bude uveriteľný práve kvôli podobe so skutočnosťou. Pomer veľkostí závisí aj od veľkostí figúrok, ktoré chceme do diorámy zakomponovať.
Modely a figúrky nakupujeme v špecializovaných obchodoch, ideálnym miestom sú tiež detské hračkárstva. Diorámu začíname vyrábať pozadím, ktoré umiestnime na podstavu, či do škatule, nádoby a podobne. Postupujeme od pozadia do popredia  – najbližšie k prednej strane by mali byť umiestnené najmenšie objekty.

Dioráma však môže byť vytvorená len s použitím papiera a lepidla. Výroba scén takýmto spôsobom je vhodná pre úplných začiatočníkov a tiež pre deti, ktoré sa s ňou môžu stretnúť v rámci výtvarnej výchovy. Tento spôsob si predstavíme, ako prvý.

Drak v škatuli

Diorámy z papiera sú nenáročné na čas. Ich vytvorenie vám zaberie 1 – 2 hodiny. Neponáhľajte sa však a užite si to.
Väčšina scén diorámy napríklad v škatuli od topánok býva umiestnená horizontálne, existujú však výnimky vo zvislej polohe. Toto je jedna z nich. Boj draka s rytierom – dynamický fantasy príbeh. Vertikálny formát umožňuje zachytiť draka v celej veľkosti a navyše v priestorovom poli, kde drak nevyzerá, ako prilepený na zadnú stenu – naopak, máte dojem, že lieta. Scéna je presiaknutá energiou boja.
Potrebujeme:
Škatuľu od topánok
Sortiment farebných papierov
Nožnice
Biely výkres
Pastelky, voskovky a podobne
Lepidlo

Najprv si vytvoríme pozadie. Na modrý papier nalepíme mraky, vystrihnuté z bieleho papiera. Spodnú stranu nalepených mrakov jemne vytieňujeme do sivomodra a stred vyplníme odtieňom modrej, ktorý sa môže zhodovať s podkladovým farebným papierom:

Na zadnú stranu pod mraky ešte vystrihneme a nalepíme siluetu hradu z tmavosivého papiera a pôdu (trávu) zo zeleného papiera. Pamätajte, že je to váš projekt a nie môj, môžete teda na spodnú časť umiestniť ozajstné skalky a podobne:

Vytvorte si postavy rytiera a draka. Najprv ich jemne načrtnite na výkres, potom vymaľujte a vystrihnite. Rytiera môžete umiestniť na spodnú časť škatule, ešte ho však nepriliepajte, aby neprekrýval draka:

drak5.jpg


Vystrihnite dračie krídla a podlepte ich dvoma prúžkami modrého papiera, zhodného s tým, čo ste použili na pozadie. Natrite ich lepidlom a nalepte na vnútorné bočné strany škatule:

Umiestnenie rytiera doladíme v závislosti od draka a prilepíme ho, našu prácu dokončíme nalepením draka na krídla. Pozor, aby ste ndali veľa lepidla, pretože drak by sa mohol prehýbať v mieste zlepenia. Ideálne je požiť malý kúsok obojstrannej lepiacej pásky. Prilepením draka je dioráma hotová:

Opevnenie pri skale

Toto je jeden z jednoduchších modelov. Pozrime sa ako na to.
Potrebujeme:
Preglejku
Staré noviny
Tvrdý papier, kartón škatuľky z liekov a podobne
Múku, vodu, soľ (môžeme nahradiť modelárskou sadrou)
Nožnice
Papierovú lepiacu pásku
Farby, štetce
Kuchynské papierové utierky
Špongiu
Rôzne veci na výzdobu (modely stromov a pod.)
Zeminu, piesok, prach, drobné skalky

Najprv si ceruzkou na podstave z kartónu či preglejky vyznačíme približné umiestnenie objektov. Potom je potrebné vytvoriť základnú štruktúru pomocou škatuliek od liekov, tvrdého papiera a kartónu. Začíname skalou v pozadí, pokračujeme opevnením a príjazdovými cestami. Všetky objekty pevne prelepíme papierovými páskami a prilepíme pomocou nich aj k podstave. „Duté“ miesta vyplníme pokrčeným novinovým papierom. Je to dôležité, aby dioráma držala svoj tvar aj pri nanesení a vyschýnaní papierovej hmoty:

Ako vyrobiť papierovú hmotu? Použijeme buď sadru, alebo cesto. Pri príprave cesta použijeme šálku múky , ktorú dôkladne premiešame s 1 a ¼ šálky vody. Keďže cesto schne dlhšie, výhodnejšia je sadra. Musí byť riedka. Papierovú utierku nastriháme na tenké prúžky a postupne ponárame do sadrovej hmoty. Vytiahneme, prstami zotrieme prebytok hmoty a aplikujeme na papierovú kostru:

V procese aplikácie prúžkov papierovej hmoty pokračujeme dovtedy, kým nemá celá dioráma aspoň dve vrstvy prúžkov. Celé dielo necháme vysychať celú noc:

Po vysušení môže nastať problém s tým, že sa zrolujú niektoré papierové pásiky. Môžeme ich opatrne vyhladiť pomocou mokrej špongie:

Teraz pristúpime k nanášaniu farieb. Na krajinu použijeme hlavne hnedú a zelenú – dbáme však na to, aby odtieň pôsobil prírodným dojmom. Steny opevnenia budú sivé:

Zameriame sa na detaily. Štetec vymeníme za popisovače, ktorými sa na papierovú hmotu kreslí ideálne:

Ďalej si vytvoríme realistický terén. Využijeme piesok, ale aj jemnú zeminu, špinu a prach. Aplikujeme ich na vrstvu lepidla, ktorou sme natreli jednotlivé časti. Hmotu na lepenie si pripravíme zmiešaním bieleho kancelárskeho lepidla s vodou v pomere 1:1:

Piesok a ostatné materiály je vhodné nasypať do pevného obalu napr. z korenín a jemne ním posýpať lepidlo:

Terén môžeme vylepšiť rôznymi spôsobmi – prilepíme malé skalky, malé krovie či mach môžeme vytvoriť zo zelenej špongie, alebo pridáme modely stromov a kríkov. Tieto si tiež môžeme vyrobiť doma – spôsob ich prípravy sme na Hobbyportali popisovali na tomto mieste :

Diorámu môžete vylepšiť akokoľvek – experimentujte s rôznymi materiálmi a rôznymi farbami. Takto vyzerá pevnosť po dokončení:

Realistický vodopád

Na prvý pohľad sa javí ako vážny problém stvárnenie vody v dioráme tak, aby vyzerala realisticky (viď obrázok) V nasledujúcom návode vás presvedčíme, že je to jednoduchšie, ako ste čakali.

Najprv musíme vytvoriť scénu. Urobíme si skicu na podstavu, alebo na papier. Musíme však zohľadniť fakt, že tentoraz bude model doplnený figúrkami a tak zvolíme správnu mierku:

Jedným zo spôsobov vytvorenia pozadia a scény je použitie hmoty, ktorá sa nazýva Foamular. Podobá sa na veľmi jemný polystyrén a je ideálna na modelovanie. Zohnať ju je však dosť ťažké a tak ju musíme nahradiť napríklad klasickou montážnou penou, ktorú nastriekame do formy z dreva, kartónu a podobne. Formu vystelieme mastným papierom na pečenie, aby sa nám odliatok neprilepil k stenám. V obchodoch si necháme poradiť a vyberieme si penu s čo najjemnejšou štruktúrou. Po stuhnutí nám vznikne asi 6 – 8 cm vysoký kváder, ktorý môžeme rezať, lepiť a tak vytvoriť scénu. Použiť môžeme aj klasický polystyrén – obidve hmoty po vyrezaní a zlepení do tvaru, aký potrebujeme musíme opatriť vrstvou papierovej hmoty tak, ako v predchádzajúcom návode. Alebo na povrch aplikujeme rovno modelársku sadru. Ostatne – základnú scénu môžeme zhotoviť tak, ako pri predošlom návode na opevnenie:

Teraz prichádza na rad výroba „vody“ a vodopádu. Použijeme priesvitný silikónový tmel, ktorý vytlačíme v pásoch tesne vedľa seba na väčší štvorec voskovaného (mastného) papiera. Silikónové pásy sa zlejú do seba a vytvoria jeden kus :

Táto hmota vyzerá, ako padajúca voda. Môžeme ju ešte trochu upraviť pomocou špáradla, ktorým jemne vytvoríme „riadky“ padajúcej vody:

Ako náhle je hmota suchá, odlúpneme ju z voskového papiera. Je však dosť krehká a tak ju musíme pri umiestnení do diorámy spevniť. Vystrihneme z priesvitnej PET fľaše pruh široký, ako vodopád a o niekoľko centimetrov dlhší. Prúžok vlepíme do scény a pomocou fénu s horúcim vzduchom vytvarujeme ohyb:

Teraz prilepíme vodopád k podložke a skrátime na požadovanú veľkosť. Prítok vody a jazierko vytvoríme tiež z priesvitného silikónového tmelu. Ním zalejeme spodnú časť vodopádu. Pomocou zriedenej bielej farby zvýrazníme padajúcu vodu:

Penu na hladine jazierka vytvoríme pomocou bieleho silikónu, ktorý upravíme štetcom do požadovaného tvaru a po čiastočnom zaschnutí naň jemne aplikujeme vrstvu priesvitného tmelu:
Ostáva nám pridať figúrky a tiež nejakú flóru. Výsledok stojí za to:

Kombináciou spomínaných postupov takto môžete vytvárať krajinky a scény podľa vlastnej fantázie.Expe­rimentujte a vyberajte si postupy, ktoré vám „sadnú“.

Niekoľko rád na záver

Nech ste akokoľvek šikovný, vedzte, že výroba diorámy vám zaberie dva dni a viac, Je to dané hlavne dlhým časom, ktorý je potrebný, aby modelovacia hmota (sadra, cesto a podobne) dôkladne vyschla.
To však nebráni tomu, aby ste zatiaľ vyrobili niektoré realistické detaily k vašej scéne.
Vlnitý ple

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Mino (Neregistrovaný užívateľ) 09.06.2015 17:26
Mino
Mino (Neregistrovaný užívateľ) 09.06.2015 17:24
Mino

Použil som kadečo čo som doma našiel a zdalo sa mi to vhodne.sice trava je objednana z modelarskej stranky .. zbytok .. drevo z drevennych prepravok na zeleninu (vyhodene pred obchodom)modelarska hlina, polystiren temperove akrylove anylinove farby laky ... dokonca to aj svieti 9v baterka kable diodky zo zapalovačov a kade čo ine....konare zo stromu+ zafarbene lepene kusky špongie atd atd

Mino (Neregistrovaný užívateľ) 09.06.2015 17:18
Mino
Mino (Neregistrovaný užívateľ) 09.06.2015 17:16
Mino

Krasne ... som tiez len zaciatocnik ale nezačinam jednoduchymi vecami.. asi ostanem pri tomto novom objavenom koničku :-)

jolafil (Neregistrovaný užívateľ) 18.03.2014 19:18
jolafil

Pozri aj: Youtube - Hrad Filakovo 1678

Sisa 17.04.2013 10:17
Sisa

Prekrásne a inšpiratívne... dobrý článok, Ivo. Predpokladám, že sa nájde veľa ľudí, ktorí sa niečo podobné pokúsia vytvoriť. A možno pritomto hobby skutočne aj zostanú.

Prihlásenie
 
 
Reklama