30.05.2013

Pohľad na extrémne znečistené morské pobrežie vyvoláva v ľuďoch rôzne pocity. Niekomu príde nevoľno, inému sa začnú tisnúť slzy do očí, ďalší si z chuti zanadáva… A potom sa nájde ktosi, kto dostane nápad za milión. Toto je príbeh Julie Church. Ženy, ktorá sa rozhodla prispieť k záchrane sveta veľmi zaujímavým spôsobom.

Transformácia „žabiek“

Julie Church pochádza z Kene. V roku 1999 pracovala, ako oceánologička pre WWF (Svetový fond na ochranu prírody) a Kenya Wildlife Service. Orovským šokom pre ňu bolo zistenie, že pláže, ktoré omýva oceán v okolí Kene a Nairobi sú nahusto pokryté odpadom z umelej hmoty. Podstatnú časť odpadu tvorili plážové sandále Flip-flop, alebo ako my hovoríme – žabky. „Bolo ich neskutočne veľa,“ hovorí Julie: „ A každý nový príliv prinášal ďalšie a ďalšie.“ Hlavou sa jej preháňali myšlienky, ako by bolo možné tento odpad zlikvidovať. Ľudia sú čoraz viac ekologicky negramotnejší a výsledky ich správania zanechávajú nezvratné stopy na prírode, ktorú svojimi činmi doslova vraždia. Tých žabiek bolo toľko, že mladé korytnačky, ktoré sa vyliahli na pláži sa nemohli dostať do mora cez vrstvu farebnej obuvi. Julie spomína: „Plakala som, ako malé dieťa. Človek, ktorý nikdy nevidel zápas malinkých korytnačiek pri presune do relatívneho bezpečia oceánu by neuveril. Tentoraz sa k rôznym dravcom a nástrahám, čakajúcim na príležitosť znemožniť mláďatám prechod k vode pridal tvor, ktorý si hovorí pán tvorstva – človek. A to bez akejkoľvek príčiny. Len pre svoju vlastnú pohodlnosť. Bol to strašný pohľad.“ Julie si však všimla ešte jednu vec. Zo starých „žabiek“, ktoré príliv vyplavil na breh si domorodé africké deti stavali loďky, s ktorými sa hrali. Niekedy stačí naozaj málo, aby človeku svitlo… Pri pohľade na šantiaci drobizg svitlo aj Julií. Jej víziou bolo využiť odpad z brehov oceánu spôsobom, ktorý zmení staré sandále na niečo, čo prinesie radosť. Tak vzniká spoločnosť FlipFlop Recycling Company, ktorá sa neskôr premenovala na Ocean Sole. Táto spoločnosť pod heslom: „Čistíme pláže – tvoríme umenie“ premieňa odpad na originálne hračky. A nielen to – farebný ospad poslúži aj ako základ na bižutériu, kuchynské pomôcky, nákupné tašky a dokonca aj nábytok.

Na začiatku sú koše, plné použitých a špinavých žabiek…

Na začiatku sú koše, plné použitých a špinavých žabiek…

…tie treba poriadne vyumývať…

…tie treba poriadne vyumývať…

…a výroba hračiek môže začať

…a výroba hračiek môže začať

Čistiaca akcia, ekologický projekt a hobby v jednom

Nachádzame sa v Nairobi, v dielni, ktorá patrí spoločnosti Unique – Eco – satelitnej výrobnej bunke Ocean Sole. Je tu zamestnaných 45 stálych pracovníkov, ktorých úlohou je zozbierať z pláže staré zničené a poškodené žabky. Následne je tento „výrobný materiál“ presunutý ku dielni, kde sa v prvom rade musí poriadne vyčistiť. Nie je to žiadna hračka, pretože žabky sú od bahna, soli a pôsobenia iných elementov takmer sivohnedej farby. Po dôkladnom čistení však doslova zažiaria. Zruční remeselníci potom zlepujú sandále rôznofarebné časti k sebe a lisujú do základných tvarov, z ktorých potom vznikajú brúsením hračky a iné predmety. Tie napokon orezávaním dostanú finálnu podobu. Výrobky sa v konečnej fáze ešte raz vyperú a voilá – máme tu slona, žirafu, nosorožca, hada a podobne.

Dielňa Unique-Eco sa dostala do širokého povedomia v roku 2008, kedy bola do Ríma dopravená ako kulisa vyše 5 metrová žirafa, vyrobená z recyklovaných žabiek. „Zaujali sme príbehom,“ hovorí Julie: „Dnes distribuujeme naše výrobky do Japonska, USA aj Európy. Najväčšími odberateľmi sú ZOO, oceanáriá a aquaparky. Veľká časť však skončí tiež v súkromných rukách. „ Je to takmer 70% našej výroby, ktorá ide na export,“ upresňujú zamestnanci dielne. Koľko toho takýmto spôsobom asi ročne vyrobia? Nevedno – ale to, že spoločnosť Ocean Sole dokáže pre tento účel zlikvidovať ročne až 400 tisíc kilogramov odpadu hovorí za všetko.
„Biznis nebol na prvom mieste, išlo hlavne o dobrý pocit, že sme niečo urobili pre túto planétu. Ľudia, ktorí vdychujú život recyklovaným hračkám to robia z láskou a už pri výrobe nahlas premýšľajú, aké dieťa ju asi dostane. Peniaze? Pozrite. Všetko závisí od uhla pohľadu. Niektoré naše hračky stoja pár centov, niektoré osem Euro. Keď to zoberiete zo strany kupujúceho z vyspelej časti Zeme, je to len pár drobných. No pre Afričana je pár centov niekedy hotové bohatstvo,“ dopĺňa Julie. Komunita príležitostne pripravuje workshopy, na ktorých záujemcov učí, ako zo starých sandálov vyrobiť zaujímavé produkty a pomôcť tak prírode. Julie Church okrem toho poskytuje prácu ľuďom zo slumov i zo vzdialených chudobných pobrežných oblastí, vďaka ktorej môžu žiť plnohodnotný život.
Jeden z Juliiných pracovníkov Dan Wambui s nadšením dodáva: „ Ľudia sem prichádzajú z ďaleka. Naozaj z veľkej diaľky. Vzniká tak zvláštna interakcia medzi nimi a mojim okolím. Keď vidia, čo robíme a hlavne ako to robíme, sú nadšení. A oceňujú našu prácu. My sa potom cítime medzinárodne uznávaní a robí nám to veľkú radosť.“
Takto sa zmenili plážové sandále, ktoré sa kedysi vznášali na vlnách Indického oceánu na zmysluplnú vec. Produkt, ktorý chráni ekológiu a zároveň robí radosť malým i veľkým.

Julie Church, žena, ktorá to má všetko na svedomí

Julie Church, žena, ktorá to má všetko na svedomí

Foto: bigstory.ap.org, dogonews.com, scnow.com ,ryot.org

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama