02.04.2012

Veľkonočný čas je obdobím, kedy sa všetci tešíme z príchodu jari a počas sviatkov sa snažíme skrášliť svoje príbytky tradičnou výzdobou, ku ktorej neodmysliteľne patria kraslice. Tieto patria k najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Pôvodný význam kraslíc má korene v predhistorických kultových obradoch. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky. U ľudí vytváralo predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach ochrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve i v živote rodiny. Aby sa posilnila magická sila vajíčka, začal sa jeho povrch ozdobovať a ochranná moc vajíčok sa znásobovala farbením. Tieto tradície pretrvali do dneška a my sa môžeme počas Veľkej noci kochať tými najrozličnejšími a najkrajšími kúskami nielen pri návštevách rodiny, ale aj na výstavách. Techniky zdobenia vajíčok sú rôzne – farbením, oblepovaním, voskovaním, vyškrabovaním, obtáčaním a podobne. Hobbyportal vám predstaví jeden z najefektnejších a zároveň najťažších spôsobov zdobenia kraslíc a to frézovaním a vŕtaním. Táto technika sa volá madeirová. Nepatrí síce medzi tradičné techniky, ale vďaka svojmu zaujímavému a efektnému vzhľadu získava v súčasnosti čím ďalej tým viac priaznivcov. Zdobenie je inšpirované takzvanou „madeirovou“ výšivkou ( prestrihávanie plátna a obšívanie otvorov hustými slučkami).

Čo potrebujeme?

Samozrejme vajíčka. Najideálnejšie by bolo, ak by sme kúpili vajíčka bielej farby, no vzhľadom k tomu, že originálne vajcia od slovenských výrobcov sú hnedej farby to bude trochu problém. Nevadí, v návode si povieme, ako sa dá hnedé vajíčko vybieliť. Ďalším nevyhnutným nástrojom je miniatúrna vŕtačka. Najideálnejšia by bola zubárska, no v súčasnosti nám obchody s potrebami pre modelárov ponúkajú jej náhrady v podobe mini vŕtačiek, alebo dokonca celých gravírovacích súprav. Ich cena sa pohybuje od 60 € nahor, no pre domáceho modelára sú neoceniteľným pomocníkom nielen pri zdobení kraslíc. Ak vo vašej blízkosti nenájdete obchod s mikronáradím, môžete si mini vŕtačku objednať napríklad TU .

K ďalším pomocníkom, ktoré budeme potrebovať patrí ceruza, dezinfekčný prostriedok (Savo), ochranná rúška (nakoľko vŕtaním kraslíc vzniká množstvo jemného prachu), biela vosková farbička, hliníková lyžica, čajová sviečka a zopár drobností, ktoré spomeniem v návode.

Ako na to?

V prvom rade si samozrejme musíme uvedomiť, že škrupina z vajíčka je neskutočne krehká a tak sa k nej aj správame. Pracovný stolík si dôkladne upraceme tak, aby každý nástroj, ktorý použijeme mal na ňom svoje miesto. Ideálne je umiestniť na pracovný stôl akýsi vankúšik, ktorý si vytvoríme tak, že vrstvu skladanej vaty ovinieme gázou. Vankúšik zabráni prasknutiu škrupiny, ak by nám pri práci vypadlo vyfúknuté vajíčko z rúk.

Krok 1.: Vajíčko vyfúkneme tak, že opatrne urobíme dva otvory (môžeme ich samozrejme vyvŕtať mini vŕtačkou) a potom opatrne do pripravenej misky vyfúkneme žĺtok s bielkom. Ak chceme robiť vajíčok viac a nevieme čo s vyfúknutým vnútrom, môžeme ho zamraziť v mrazničke. Takto vydrží niekoľko týždňov. Po rozmrazení už síce nie je vhodné do koláčov či piškótového cesta, ale na praženicu je ideálne.

Krok 2.: Vo vnútri vyfúknutého vajíčka zostane vnútorná blanka a často aj zvyšky žĺtka. Týchto sa však zbavíme neskôr, pretože blanka nám často zabráni prasknutiu škrupiny počas vŕtania. Základom výroby dierkovaných vajíčok je motív. Ten si v prvom rade musíme jemne ceruzou nakresliť na škrupinku.

Krok 3.: Najťažšia časť práce je vyvŕtanie vzorov. Odporúčam na prvýkrát vŕtať iba dierky rôznych priemerov. Neskôr, keď nadobudnete určitú zručnosť môžete pridať rôzne tvary a ornamenty. Pri práci s vŕtačkou si nezabudnite založiť respirátor či ochrannú rúšku, ktorá vás ochráni pred nadýchaním sa jemného prachu.

Krok 4.: Keď máme všetko vyvŕtané, rozrobíme si v dostatočne veľkom porcelánovom poháriku vodu so Savom v pomere 1:1. Do nej postupne ponárame vyfrézované vajíčka. Savo nám spoľahlivo odstráni blanku a zvyšky žĺtka zvnútra škrupiny, navyše odstráni aj pečiatku z vonkajšej strany a vajíčko nám krásne vybieli. Vydezinfikované vajíčka opláchneme teplou vodou a necháme dôkladne vysušiť.

Krok 5.: K zdobeniu potrebujeme biely vosk. Ten získame tak, že si v hliníkovej lyžičke roztopíme nad plameňom čajovej sviečky detskú voskovku. Vosk musí byť dostatočne rozohriaty. Potom ho nanášame na vajíčka jednoduchým prípravkom, ktorý si zhotovíme tak, že do starej pastelky zapichneme špendlík s kovovou hlavičkou. Tú ponárame do vosku a obkreslíme vyvŕtané otvory tak, že sa ornament začne podobať na mamdeirovú výšivku. Voskovaním dostane vajíčko úplne nový plastický a priestorový rozmer.

Mnohí však voskovanie vynechávajú a nechajú vajíčko bez iných úprav. Alebo jemnými frézkami vytvoria na ňom reliéfové kresby. Toto je však práca pre skúsených modelárov a na slepačie vajcia je ťažko aplikovateľná. U nás aj vo svete sa na gravírovanie požíva často pštrosie vajce.

Na záver si môžete pozrieť zaujímavé video o výrobe madeirovej kraslice.


Ak sa vám takýto spôsob zdobenia kraslíc zapáčil, nájdete vo fotogalérií k tomuto článku niekoľko obrázkov pre vašu inšpiráciu.

Foto: naradie-shop.sk, boston.com, chinadaily.com, dumage.com, etsy.com, antarasdiary.com, weburbanist.com, declandoherty­.wordpress.com, lonilarsenstu­dio.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 22.03.2015 14:50
Ivan Nôta
Katka napísal:

Sú nádherné. Dajú sa tak jemne dierovať aj husacie vajcia?

Dajú sa takto dierovať akékoľvek vajcia, vrátane prepeličích. Podmienkou je, aby boli z domáceho chovu, pretože množstvo vajec čo kupujeme nie je (aspoň) z podstieľkového chovu, škrupina obsahuje menej vápnika a tým pádom sú krehké.

Katka (Neregistrovaný užívateľ) 21.03.2015 22:45
Katka

Sú nádherné. Dajú sa tak jemne dierovať aj husacie vajcia?

Ivan Nôta 21.03.2013 16:26
Ivan Nôta
bodka napísal:

Je to krásna práca - umenie. Aj to predávate? Kristínka

Nie :) ja o takýchto veciach len píšem

bodka (Neregistrovaný užívateľ) 21.03.2013 10:22
bodka

Je to krásna práca - umenie. Aj to predávate? Kristínka

Ivan Nôta 02.04.2012 10:49
Ivan Nôta
Sisa napísal:

Tak toto už je prácička pre "iného" domáceho kutila :) Úžasné, jemné, milé. Fajn článok, Ivo. Netušila som, že sa tie vzory dajú aj "ovoskovať".

Predstav si, že práve to obvoskovávanie dierok je cca 200 rokov staré. Dierky sa vtedy robili jemným naťukávaním škrupiny ostrou ihlou - syzifovská robota, ale vtedy neboli telenovely :) Keďže okolie dierky väčšinou popraskalo, napadlo niekoho múdreho dať tam vosk. Asi si požičiam od Mudr. Hančinského zubnú vŕtačku a skúsim aj ja nejaké vajce vytuningovať :)

Sisa 02.04.2012 10:17
Sisa

Tak toto už je prácička pre "iného" domáceho kutila :) Úžasné, jemné, milé. Fajn článok, Ivo. Netušila som, že sa tie vzory dajú aj "ovoskovať".

Prihlásenie
 
 
Reklama