Archív

Madeirové (dierkované a frézované) kraslice

Veľkonočný čas je obdobím, kedy sa všetci tešíme z príchodu jari a počas sviatkov sa snažíme skrášliť svoje príbytky tradičnou výzdobou, ku ktorej neodmysliteľne patria kraslice. Tieto patria k najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Pôvodný význam kraslíc má korene v predhistorických kultových obradoch. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky. U ľudí vytváralo predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach ochrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve i v živote rodiny. Aby sa posilnila magická sila vajíčka, začal sa jeho povrch ozdobovať a ochranná moc vajíčok sa znásobovala farbením. Tieto tradície pretrvali do dneška a my sa môžeme počas Veľkej noci kochať tými najrozličnejšími a najkrajšími kúskami nielen pri návštevách rodiny, ale aj na výstavách. Techniky zdobenia vajíčok sú rôzne – farbením, oblepovaním, voskovaním, vyškrabovaním, obtáčaním a podobne. Hobbyportal vám predstaví jeden z najefektnejších a zároveň najťažších spôsobov zdobenia kraslíc a to frézovaním a vŕtaním. Táto technika sa volá madeirová. Nepatrí síce medzi tradičné techniky, ale vďaka svojmu zaujímavému a efektnému vzhľadu získava v súčasnosti čím ďalej tým viac priaznivcov. Zdobenie je inšpirované takzvanou „madeirovou“ výšivkou ( prestrihávanie plátna a obšívanie otvorov hustými slučkami).

8370857-3zaz3.jpg

Čo potrebujeme?

Samozrejme vajíčka. Najideálnejšie by bolo, ak by sme kúpili vajíčka bielej farby, no vzhľadom k tomu, že originálne vajcia od slovenských výrobcov sú hnedej farby to bude trochu problém. Nevadí, v návode si povieme, ako sa dá hnedé vajíčko vybieliť. Ďalším nevyhnutným nástrojom je miniatúrna vŕtačka. Najideálnejšia by bola zubárska, no v súčasnosti nám obchody s potrebami pre modelárov ponúkajú jej náhrady v podobe mini vŕtačiek, alebo dokonca celých gravírovacích súprav. Ich cena sa pohybuje od 60 € nahor, no pre domáceho modelára sú neoceniteľným pomocníkom nielen pri zdobení kraslíc. Ak vo vašej blízkosti nenájdete obchod s mikronáradím, môžete si mini vŕtačku objednať napríklad TU .

18-3-2012-11-10-38.jpg

K ďalším pomocníkom, ktoré budeme potrebovať patrí ceruza, dezinfekčný prostriedok (Savo), ochranná rúška (nakoľko vŕtaním kraslíc vzniká množstvo jemného prachu), biela vosková farbička, hliníková lyžica, čajová sviečka a zopár drobností, ktoré spomeniem v návode.

e01-18603443.jpg

Ako na to?

V prvom rade si samozrejme musíme uvedomiť, že škrupina z vajíčka je neskutočne krehká a tak sa k nej aj správame. Pracovný stolík si dôkladne upraceme tak, aby každý nástroj, ktorý použijeme mal na ňom svoje miesto. Ideálne je umiestniť na pracovný stôl akýsi vankúšik, ktorý si vytvoríme tak, že vrstvu skladanej vaty ovinieme gázou. Vankúšik zabráni prasknutiu škrupiny, ak by nám pri práci vypadlo vyfúknuté vajíčko z rúk.

Krok 1.: Vajíčko vyfúkneme tak, že opatrne urobíme dva otvory (môžeme ich samozrejme vyvŕtať mini vŕtačkou) a potom opatrne do pripravenej misky vyfúkneme žĺtok s bielkom. Ak chceme robiť vajíčok viac a nevieme čo s vyfúknutým vnútrom, môžeme ho zamraziť v mrazničke. Takto vydrží niekoľko týždňov. Po rozmrazení už síce nie je vhodné do koláčov či piškótového cesta, ale na praženicu je ideálne.

Krok 2.: Vo vnútri vyfúknutého vajíčka zostane vnútorná blanka a často aj zvyšky žĺtka. Týchto sa však zbavíme neskôr, pretože blanka nám často zabráni prasknutiu škrupiny počas vŕtania. Základom výroby dierkovaných vajíčok je motív. Ten si v prvom rade musíme jemne ceruzou nakresliť na škrupinku.

01.jpg

Krok 3.: Najťažšia časť práce je vyvŕtanie vzorov. Odporúčam na prvýkrát vŕtať iba dierky rôznych priemerov. Neskôr, keď nadobudnete určitú zručnosť môžete pridať rôzne tvary a ornamenty. Pri práci s vŕtačkou si nezabudnite založiť respirátor či ochrannú rúšku, ktorá vás ochráni pred nadýchaním sa jemného prachu.

02.jpg

Krok 4.: Keď máme všetko vyvŕtané, rozrobíme si v dostatočne veľkom porcelánovom poháriku vodu so Savom v pomere 1:1. Do nej postupne ponárame vyfrézované vajíčka. Savo nám spoľahlivo odstráni blanku a zvyšky žĺtka zvnútra škrupiny, navyše odstráni aj pečiatku z vonkajšej strany a vajíčko nám krásne vybieli. Vydezinfikované vajíčka opláchneme teplou vodou a necháme dôkladne vysušiť.

03.jpg

Krok 5.: K zdobeniu potrebujeme biely vosk. Ten získame tak, že si v hliníkovej lyžičke roztopíme nad plameňom čajovej sviečky detskú voskovku. Vosk musí byť dostatočne rozohriaty. Potom ho nanášame na vajíčka jednoduchým prípravkom, ktorý si zhotovíme tak, že do starej pastelky zapichneme špendlík s kovovou hlavičkou. Tú ponárame do vosku a obkreslíme vyvŕtané otvory tak, že sa ornament začne podobať na mamdeirovú výšivku. Voskovaním dostane vajíčko úplne nový plastický a priestorový rozmer.

il-fullxfull.314919299.jpg

Mnohí však voskovanie vynechávajú a nechajú vajíčko bez iných úprav. Alebo jemnými frézkami vytvoria na ňom reliéfové kresby. Toto je však práca pre skúsených modelárov a na slepačie vajcia je ťažko aplikovateľná. U nás aj vo svete sa na gravírovanie požíva často pštrosie vajce.

egg-carving-001.jpg

Na záver si môžete pozrieť zaujímavé video o výrobe madeirovej kraslice

thumbs-rose-egg.jpg
Ak sa vám takýto spôsob zdobenia kraslíc zapáčil, nájdete vo fotogalérií k tomuto článku niekoľko obrázkov pre vašu inšpiráciu.

egg-carving-010.jpg

Foto: naradie-shop.sk, boston.com, chinadaily.com, dumage.com, etsy.com, antarasdiary.com, weburbanist.com, declandoherty.wordpress.com, lonilarsenstudio.com