22.08.2016

Rozvíjajte kreatívny svet svojich detí pomocou lacnej modelovacej hmoty, ktorú si pripravíte doma len z dvoch zložiek. Prinášame vám jednoduchý recept.

Modelovanie z plastelíny a podobných plastických hmôt je obľúbeným prostriedkom pre prípad ak potrebujete svoje deti aspoň na hodinku zamestnať. Čo však robiť, ak nemáte nič na modelovanie poruke? Vyrobte si takúto hmotu sami. Na stránkach Hobby portálu sme vás už zoznámili s výrobou domácej plastelíny, silikónovej hmoty, studeného porcelánu aj soľného cesta. Náš dnešný recept je veľmi dobrým riešením vďaka svojej jednoduchosti.

Táto plastická hmota je používaná pre modelovanie rôznych predmetov, slúži ako hračka. Môže mať rôzne sfarbenie a pre svoje deti si ju ľahko a lacno môžete vyrobiť sami. Nie je tak mastná ako kupovaná plastelína a nezanecháva toľko mastných škvŕn. V časoch, kedy občas na internete narazíme na znepokojujúce informácie o tom, že niektoré modelovacie hmoty, ktoré sa dajú kúpiť v našich obchodných sieťach sú toxické, respektíve obsahujú ťažké kovy, je tento recept bez priamych škodlivín, ktoré by mohli vašim deťom preniknúť cez pokožku dlaní do organizmu. Dôrazne však varujeme – naša modelovacia hmota je nejedlá. Preto dávajte pozor, aby ju vaša ratolesť neolizovala. Ináč je úplne neškodlivá.

Ingrediencie a postup prípravy

Najviac sa táto hmota podobá na jemnú modelovaciu hlinu a na jej prípravu potrebujeme naozaj len dve zložky. Sú to:
1 šálka kukuričného škrobu
½ šálky vlasového kondicionéru (áno, toho, ktorý máte v kúpeľni – s hustou konzistenciou a farbou mlieka)

V malej miske spojte polovicu dávky škrobu a celú dávku kondicionéru dohromady a miešajte dovtedy kým sa dokonale neskombinujú. Postupne dosýpajte škrob, až pokým nevznikne hustá hmota. Tú vysypete z misy na pracovnú dosku a môžete hniesť ako cesto. Výhodou je, že ak sa vám zdá hmota príliš tuhá, stačí ak do nej kvapnete trochu kondicionéru a naopak, ak je riedka, prisypete škrob. Po pár minútach hnetenia je hmota pripravená k použitiu.

Môžete ju ponechať v bielom stave ale tiež prifarbiť potravinárskym farbivom. No musíte dávať pozor, pretože príliš veľa farbiva bude farbiť aj dlane počas práce. Podľa mnohých, ktorí si takúto hmotu vyskúšali je však najideálnejšie prifarbiť ju jemnou instatntnou kávou. Vtedy sa totiž v maximálnej miere bude podobať na prírodnú hlinu.

Hotovo. Takto pripravená hmota je ihneď použiteľná. Ak ju chcete uskladniť, postačí ak ju uložíte zabalenú v mikroténovom vrecku či vzduchotesnej nádobe.
Upozornenie – táto hmota nie je určená na varenie, ani na pečenie. Nestvrdne – vždy zostane mäkká. Jednoducho k nej musíte pristupovať ako k plastelíne. Ak sa zároveň „trafíte“ do kondicionéru, bude vám pri práci pekne voňať. Hmota sa dá opätovne používať. Ak začne vysychať, postačí opäť pridať pár kvapiek kondicionéru.

Tipy na modelovanie

V prípade, ak ste sa rozhodli používať hmotu v bielom jednofarebnom stave, je ideálne využiteľná na rôzne reliéfy a odtlačky. No môžete si z nej vytvarovať prakticky všetko, čo vás napadne.

Ako sme už písali – po pridaní jemnej instantnej kávy sa stane dizajnovo z našej hmoty jemná hlina. A to nielen vďaka farbe ale tiež svojim vlastnostiam. Môžete vytvárať dekorácie prírodného charakteru. Reliéfové aj priestorové.

Po pridaní potravinárskeho farbiva získate hmotu, podobnú plastelíne. Veľmi dobre tvarovateľnú.

Návody

Na záver sme pre vás prichystali pár obrázkových návodov na tvorbu:

SOVA

KOLIBA

Foto: liveinternet.ru, content.schools.by, yar-mayolika.ru, lifelikbez.ru, jenskiymir.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 05.11.2016 21:33
Ivan Nôta
regina3 napísal:

Aha tak to moze byt zlym kondicionerom?

Neviem, ale mne pri takýchto veciach funguje heslo - čím lacnejší, tým lepší.

regina3 05.11.2016 08:25
regina3
Ivan Nôta napísal:

Mne to funguje aj so zemiakovým škrobom, ale najlepší je solamyl + lidlovský kondicionér cien

Aha tak to moze byt zlym kondicionerom?

Ivan Nôta 04.11.2016 20:32
Ivan Nôta
regina3 napísal:

Dobry den mne sa tato hmota neako nepodarila stale sa len melni. nieje to moc dobre. Alebo vedeli y ste poradit kde robim chybu? Za odpoved dakujem. Ako gulu z toho urobim no potom sa to melni ked s tym pracujem a od plasteliny to ma daleko....

Mne to funguje aj so zemiakovým škrobom, ale najlepší je solamyl + lidlovský kondicionér cien

regina3 (Neregistrovaný užívateľ) 04.11.2016 08:47
regina3

Dobry den mne sa tato hmota neako nepodarila stale sa len melni. nieje to moc dobre. Alebo vedeli y ste poradit kde robim chybu? Za odpoved dakujem. Ako gulu z toho urobim no potom sa to melni ked s tym pracujem a od plasteliny to ma daleko....

Prihlásenie
 
 
Reklama