18.03.2020

Závesný kvetináč z kúpacej čiapky? Áno, aj taký si môžete poľahky vyrobiť doma ak využijete pre tvorenie základnú hmotu – betónovú zmes.
Betónové zmesi sú známe zo stavbárskeho prostredia, kde slúžia ako náhrada ručne vyrábaného betónu. Sú vyrábané priemyselne a sú namiešané (zvyčajne vo vreci) tak, že stačí pridať len správnu dávku vody a dôkladne premiešať. Tieto zmesi sa používajú na všetky betonárské práce, na základy, podkladové a oporné konštrukcie, liaty betón do debnenia, stĺpy, stropné dosky a rošty, preklady, balkónové dosky, schodišťové konštrukcie, podlahy, šachty, prefabrikované prvky. No a my z takejto zmesi budeme tvoriť.
Dôležité je, aby bola zakúpená betónová zmes čím najjemnejšia.

Stojany na čajové sviečky v tvare ruží

Tvorenie z betónových zmesí si vyžaduje, aby sme mali vždy pripravenú formu, do ktorej budeme odlievať. V tomto prípade sa jedná o silikónovú cukrárenskú formu na prípravu koláčikov v tvare ruže.

Dôkladne si v pracovnej nádobe rozmiešame potrebné množstvo betónovej zmesi a túto nalejeme do pripravenej formy. Do troch „koláčikov“ musíme vytvoriť priehlbiny, kde neskôr umiestnime čajové sviečky. Môžeme použiť čokoľvek so zodpovedajúcim tvarom. V tomto návode postačili obyčajné vajíčka, ktorých dolnú polovicu potrieme jedlým olejom.

Po dvadsiatich štyroch hodinách, kedy nám zmes dokonale stuhne vytiahneme zo stredu vajíčka a zároveň vyklopíme betónové ruže z formy.

Vrchnú časť svietnika prebrúsime do roviny jemným brúsnym papierom.

Stojany môžeme natrieť ľubovoľnou farbou a potom z nich vytvoríme zátišie, kedy v troch budú horieť sviečky a ostatné budú umiestnené spodnou stranou nahor.

Závesný kvetináč z kúpacej čiapky

Obyčajnú kúpaciu čiapku s pekným reliéfnym vzorom natiahneme na menšie vedierko , tak aby mala zo spodnej strany priehlbinu.

Do tejto priehlbiny vlejeme vopred rozmiešanú betónovú zmes. Ideálna je z bieleho cementu (dvojzložková)ˇ, nakoľko je táto maximálne odolná voči vode, plesniam, riasam a podobne. Dovnútra betónu vložíme plastovú misu jemne potretú stolovým olejom a zaťažíme ju kameňom.

Tak ako v prvom prípade, aj teraz potrebuje zmes minimálne 24 hodín, aby stuhla. Potom môžeme vytiahnuť misu a uvoľniť betón spod kúpacej čiapky. Takto vytvoríme zaujímavý závesný kvetináč.

Trojnožka pod črepník

Veľmi zaujímavý stojan pre nádoby na kvety si môžeme zhotoviť z betónovej zmesi, ktorú rozmiešame a vlejeme do nádoby zo širokým dnom. Do zmesi zafixujeme pomocou silnej lepiacej pásky tri drevené nohy. Počkáme, kým zmes nestvrdne a po vyklopení získame malý stolík pod črepník.

Čipkovaný svietnik

Budeme potrebovať papierový pohár, pekný kus čipky o dĺžke ktorá je rovnaká ako obvod pohára, obojstrannú lepiacu pásku a betónovú (cementovú) zmes.
Na okraj čipky nalepíme kus obojstrannej lepiacej pásky a čipku upevníme zvnútra papierového pohára v jeho hornej časti. Nalejeme betónovú zmes.

Do zmesi ponoríme čajovú sviečku aj s plechovým obalom.

Po vytvrdnutí a odstránení pohára a čipky získame veľmi pekný svietnik, ktorý môžeme podľa vôle nafarbiť.

Svietnik „dinosaurie vajce“

Do skleneného pohára vložíme nafúkaný detský balón na ktorý nanesieme vrstvu betónovej zmesi hustej konzistencie.

Po stuhnutí zmesi odstránime balón.
Oblámeme rohy vrchnej časti, aby sa táto podobala na škrupinu veľkého vajca.

Vnútro vajca natrieme zlatou farbou a vznikne nám efektný stojan na čajové sviečky.

BONUS: Betónové zvieratko do záhrady

Máte doma hračku – plyšové zvieratko, s ktorou sa vaše dieťa už prestalo hrať? Urobte z nej milý doplnok do záhrady. Postačí, ak si rozmiešate vo vedre zmes z bieleho cementu, zvieratko doň ponoríte a po vytiahnutí necháte na kuse dreva s papierom na pečenie vysušiť.
Túto sochu môžete ale nemusíte vymaľovať.

Foto: 5 minute crafts channel

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama