Dnes vás naučíme, ako si pomocou nenáročného triku zhotovíte čarovné kvetináče do vašej záhrady, na terasu či pred dom.
V článku o dekoráciách z hypertufy sme vás zoznámili s prípravou cementovej zmesi, pomocou ktorej sa dajú vytvoriť úžasné záhradné dekorácie. Aj vďaka priaznivému ohlasu na tento článok sme sa rozhodli prezradiť vám spôsob výroby takzvaných obrátených kvetináčov. Tieto na prvý pohľad vyzerajú zložito (čo sa výroby týka), no opak je pravdou. Na ich výrobu nepotrebujete debnenie (ako je to nutné pri klasických hypertufových kvetináčoch) a navyše môžete dokonale popustiť uzdu svojej fantázií, aby vaše výtvory vyrazili dych každému, čo sa v ich blízkosti ocitne.
Hypertufa je materiál, pomocou ktorého môžete dodať vašim záhradným dekoráciám prakticky akýkoľvek tvar. V spomínanom článku o hypertufe sme vám ponúkli dva „recepty“ na prípravu maltovej zmesi. Dnes vám ponúkneme ešte jeden, nakoľko výsledný kvetináč bude mať v tomto prípade oveľa tenšie steny (musíme teda použiť viac cementu).
Ako na to?
Na prípravu hypertufy pre obrátené kvetináče potrebujeme
*1 diel portlandského cementu*
¼ dielu rašeliny
*Niekoľko hrstí piesku či jemného štrku* podľa toho, akú chceme na kvetináči textúru
*1 diel vody*. Vodu samozrejme prilievame len podľa potreby
*Textílie* : staré uteráky, obrusy, staré látky, závesy a podobne
Prázdne vedrá z farieb na steny, zo súpravy „mop“ či z potravín (môžu byť aj prasknuté)
Postup
======
Obrátené kvetináče sa nazývajú obrátenými preto, lebo proces ich výroby prebieha v stave hore nohami a až po úplnom vysušení maltovej zmesi sa obrátia naopak a naplnia substrátom pre pestovanie rastlín.
V prvom rade si musíme namiešať hypertufu – cementovú zmes, ktorá vznikne zmiešaním cementu, vody a rašeliny v pomere 1:1:1/4 plus voliteľné trochu piesku pre zvýraznenie textúry. Túto zmes musíme veľmi dobre rozmiešať. Dôležité je, aby jej konzistencia pripomínala redšiu maltu.
*** Najprv zmiešame cement a rašelinu
*** Pridáme vodu a vymiešame zmes. Piesok pridávame nakoniec.
Ďalším krokom je príprava textílií, ktoré nastriháme do oválov, štvorcov aj obdĺžnikov podľa potreby tak, aby prekryli staré vedrá, ktoré budú slúžiť na tvarovanie kvetináčov.
Vedrá postavíme dnom nahor na nejaký stojan (na seba položené plechovky od farby, kôl, zarazený v zemi a podobne) v závislosti od toho, ako nám textília prekryje a bude prečnievať cez bočnú stenu vedra.
Textíliu namočíme do maltovej zmesi. Ponoríme ju dôkladne tak, aby nasiakla zmesou celá.
Opatrne vytiahneme textíliu z maltovej zmesi a prevesíme ju cez vedro umiestnené hore dnom na stojane tak, aby sa tkanina nedotýkala zeme (došlo by k deformácií).
Textília vytvorí na podložke z vedra obrys budúceho kvetináča – čiže ploché dno a steny zo záhybmi. Skontrolujeme, či je všetko v poriadku a všetko necháme dôkladne vyschnúť. V tejto fáze je ešte možné urobiť na kvetináči úpravy – pridať na bočné strany viac cementovej zmesi, či vytvarovať záhyby a podobne.
Odporúča sa, aby kvetináč schol v tieni a nie na priamom slnku. To môže trvať aj dva dni – po uplynutí tejto doby zložíme obalené vedro zo stojana a s najvyššou opatrnosťou sa snažíme vytiahnuť vedro zo stvrdnutého cementu von. Vo väčšine prípadov vďaka tomu, že je z plastu nám to nebude robiť problémy. Ak áno, môžeme sa rozhodnúť ponechať ho zabetónované (po nasypaní substrátu ho nebude vidno), alebo ho jemným krútením zboka nabok pokúsime uvoľniť.
Tu sa oplatí podotknúť, že niektorí majstri obaľujú pred prekrytím formu (vedro) alobalom a po vyschnutí cementovej zmesi s tkaninou je možné vedro bezpečne uvoľniť.
Keď vytiahneme vedro von, musíme nechať kvetináč schnúť ešte ďalších 24 hodín.
Teraz je nutné navŕtať do dna odvodňovacie otvory. Ide to ľahko, ako keby ste vŕtali do mäkkého dreva.
Obrátený kvetináč je hotový. Môžeme ho nechať tak, ako je, alebo ho tiež môžeme vymaľovať akrylovými farbami. Ale ako sa hovorí – v prírodnom stave sú tieto kvetináče najkrajšie.
Teraz už stačí nasypať do kvetináča substrát a zasadiť rastlinky.
Ak sa vám takáto práca zapáči, skúste po čase vytvoriť čipkované črepníky.
Inšpirujte sa nasledujúcimi fotografiami.
Foto: efterbehag.blogspot.com, mostermiasfyndigheter.se, hometalk.com, thehypertufagardener.com, youtube.com
Zanechať odpoveď