11.10.2011


Vždy som vedel, že z papiera sa dajú vytvoriť krásne modely áut, budov, lokomotív a podobne. Nikdy ma však nenapadlo, že keď raz uvidím jednu zbierku takýchto modelov, tak ma to dostane do kolien. Nahliadnuť na výsledky svojej dlhoročnej práce mi dovolil ing. Zoltán Prokein. A pri tej príležitosti som ho vyspovedal:

Na úvod „originálna“ otázka. Ako a kedy si sa dostal k tak zaujímavému koníčku?
*Dávno. Ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia som tak, ako tisícky iných vystrihoval a pokúšal sa zlepiť vystrihovačky, čo vychádzali v populárnom časopise ABC.

Boli to naozaj dobré začiatky, pretože si dovoľujem tvrdiť, že v tom čase sme vďaka ABC mali jedny z najdetailnejších a najkvalitnejšie spracovaných papierových modelov na svete. Samozrejme, nie všetky modely sa mi vydarili. Aspoň nie na prvýkrát. No ak som aj niečo pokazil, tak som utekal do novinového stánku kúpiť si rovnaké číslo. Proste niekedy boli modely, ktoré som jednoducho musel mať.*
Tvojimi hlavnými pracovnými nástrojmi by mali byť nožnice a lepidlo. No pri pohľade na pracovný stôl tu vidím omnoho viac – drevené kolíky, hrubý drôt, špajdle, skalpel, žiletky…
Nožnice a lepidlo nestačia. Ak má byť výsledok ozaj pekný, potrebujem toho omnoho viac. Napríklad okolo drôtu ohýbam papier, ktorý má byť oblúkový. Podobne sa to dá docieliť aj tupou hranou nožníc. Skalpel a žiletky sa zídu vždy tam, kde nie je možné obyčajnými nožnicami vystrihnúť požadovaný tvar. Sú to napríklad malé otvory, okienka a podobne. Drevenými kolíkmi pritláčam časti modelu po nanesení lepidla k sebe, ináč by som mal za chvíľu zalepené všetky prsty.

Používaš špeciálne lepidlo?
Ani nie. Mojim obľúbeným je klasický Herkules. No v niektorých prípadoch musím použiť aj sekundové lepidlo či obojstrannú lepiacu pásku. Niektoré časti musia zaschnúť rýchlo, aby sa nepokazil ich tvar (kolesá, stožiare a podobne).

Dobre. Čím teda začínaš, ak chceš vytvoriť nový model?
V prvom rade si pozorne preštudujem návod. Niektoré vystrihovačky vyzerajú na prvý pohľad jednoducho. No opak je pravdou, takže návod je vždy na prvom mieste. No a potom začnem vystrihovať. Veľa ľudí robí chybu, že si zložitejšie časti nechávajú na koniec. Nie je to dobré. Každá skladačka má svoj systém. Ak by som preskakoval z jednej časti na druhú, stalo by sa, že by sa mi stôl zaplnil jednotlivými dielmi a ja by som nevedel, čo kam patrí. Časti sú síce označené číslami, alebo abecedou, no po vystrihnutí ostane označenie na papieri a nie priamo na tej časti. Vznikne chaos. Preto vystrihujem každý diel podľa plánu a hneď ho lepím k druhej časti, aby som nič nestratil.

Pri pohľade na tvoje výtvory som zistil, že ja by som niečo také asi nikdy nespravil. Sú nádherné. Zaberá ti to veľa času?
Záleží na tom, aké sú obtiažne. Nemysli si, že ich robím stále. Niekedy si dám aj týždeň pauzu a potom pokračujem. Samozrejme, musím rátať, že mi to zaberie nejaký čas, kým to dokončím, ale viac, ako čas mi to zaberá priestor.

Všimol som si. Máš výhodu rodinného domu, kde sa dá čo to vhodne zakomponovať takmer do každej izby. Čo na to rodina?
Rodina je tolerantná. Našťastie. Nielen k tomu, že takmer z každého rohu vidno moje práce, ale aj k tomu, že keď niečo lepím, potrebujem pokoj. Nemám zasa až tak veľa modelov a zatiaľ sa ešte dá u nás doma voľne pohybovať. Výhoda je, že robím celé série. Teraz sa venujem Tatrovkám. Nie sú to veľké modely a tak sa dajú v pohode uložiť do vitrínky. Modelov je však veľa a tak si musím vyberať, ktoré budem robiť. Zatiaľ som robil zložitejšie – hasičské, žeriav. Ako však vidíš – nedokončená „na štopľoch“ je momentálne obyčajná Tatra – valník.

Kde zháňaš vystrihovačky?
Dajú sa kúpiť vo väčších kníhkupectvách či papiernictvách. Veľa vecí sa dá pohľadať na internete, bohužiaľ na Slovensku nemáme internetový obchod, venujúci sa len papierovým modelom. Tak ich nakupujem online z Čiech.

Prezradíš adresu?
Jasné – http://vystrihovanky.cz/ , alebo je ešte dobrá stránka s modelmi hradov a zámkov http://www.vystrihovanky-hradu.cz/ . Taktiež navštevujem rôzne internetové fóra, kde sa dajú stiahnuť vo formáte .pdf a podobne. Pri kúpe z Čiech na dobierku je však potrebné rátať s pomerne vysokým poštovným na Slovensko. Je to okolo 10 €.

Máš nejaké praktické rady pre záujemcov o takúto tvorbu modelov?
*V prvom rade treba dbať na kvalitu papiera. Kúpené vystrihovačky sú na kvalitnom tvrdom papieri, no ak si ich vytlačíme doma, budeme musieť každý hárok podlepiť tvrdým papierom – výkresom. Musíme to urobiť dôkladne, lebo v opačnom prípade by sa nám pri vystrihovaní a ohýbaní zdaná časť odlepovala. Pred ohýbaním je najlepšie priložiť na tvrdý papier pravítko a jemne prejsť po mieste budúceho ohybu tupou stranou noža. Vtedy sa nám ohýba oveľa ľahšie, aj výsledok je kvalitnejší. Počas lepenia dávame veľký pozor na to, aby sme mali čistý stôl. Ak by sme položili výkres na znečistené, alebo zalepené miesto, tak ho znehodnotíme. Pri práci je dôležité dobré osvetlenie. Ak sa niečo nedarí, oddýchnime si a uvoľnime sa. Pomáha to.

Časti musia dokonale vyschnúť, nič nerobíme narýchlo. K nakupovaniu vystrihovačiek ešte jednu poznámku. Ak ich aj v papiernictve nemajú, požiadajte predavača, aby vám ich objednal. Ja som sa doteraz vždy stretol s ochotou. Dokonca si môžem aj vybrať, aký model by som chcel.*

Aké modely sú vhodné pre menšie deti a začiatočníkov?
Skús stránku http://cp.c-ij.com/en/ . Je tam množstvo krásnych modelov pre začínajúcich, ktoré sa dajú vytlačiť. Je potrebné preklikať sa archívom tejto stránky a určite tam nájdeš niečo zaujímavé. Prípadne pozri http://www.vystrihovanky-k-vytisknuti.e-blog.cz/hracky . Pre milovníkov jednoduchých modelov áut značky Volvo je tu stránka http://volvo.ic.cz/ . Nájsť stránky s tématikou vystrihovačiek je cez internetové vyhľadávače jednoduché. Taktiež fóra majú pomerne dobré zastúpenie. K tým kvalitnejším patrí napríklad http://www.vystrihovacky.sk

Ďakujem za rozhovor.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 29.02.2016 19:19
Ivan Nôta
pallo napísal:

Dobrý den. Sú niektore poskladane modely aj na predaj?

Zdravím - osobne nepoznám nikoho, kto by predal už poskladané modely

pallo (Neregistrovaný užívateľ) 29.02.2016 15:16
pallo

Dobrý den. Sú niektore poskladane modely aj na predaj?

Ivan Nôta 04.06.2012 18:39
Ivan Nôta
Bohumila napísal:

Nádhera, tiež som nadšencom papierových skladačiek. Kedysi som skladala do bezvedomia :), no dnes pri deťoch nemám čas. Ale prednedávnom detičky chceli silou mocou pokémonov a mne sa nechcelo investovať do čínskych hračiek. Chcela som im ponúknuť niečo iné a zaujímavé, tak som sa opäť mohla realizovať a vychutnať si to skladanie. Aj keď boli hračky papierové, deti sa s nimi hrajú už druhý rok a niesú pokrčené ani ináč zničené. Je to super záľuba a už som navnadila aj synov.

Súhlasím. Ja sám som kedysi kupoval časopois ABC a veru, pár modelov mi vydržalo 30 rokov v takmer pôvodnom stave.

Bohumila (Neregistrovaný užívateľ) 04.06.2012 18:31
Bohumila

Nádhera, tiež som nadšencom papierových skladačiek. Kedysi som skladala do bezvedomia :), no dnes pri deťoch nemám čas. Ale prednedávnom detičky chceli silou mocou pokémonov a mne sa nechcelo investovať do čínskych hračiek. Chcela som im ponúknuť niečo iné a zaujímavé, tak som sa opäť mohla realizovať a vychutnať si to skladanie. Aj keď boli hračky papierové, deti sa s nimi hrajú už druhý rok a niesú pokrčené ani ináč zničené. Je to super záľuba a už som navnadila aj synov.

Ivan Nôta 21.10.2011 20:55
Ivan Nôta
Lojzo napísal:

dobrý deň,
chcel by som vedieť že v akom programe robíte tie vystrihovačky.
Dakujem!

Zdravím - ako som už písal - tie vystrihovačky sa buď kupujú v celku (niekoľko A4 listov, z ktorých sa to vystrihuje), alebo po stiahnutí z internetu (najčastejšie vo formáte .pdf) sa vytlačia na laserovej tlačiarni na polotvrdý či tvrdý) papier.

Lojzo (Neregistrovaný užívateľ) 20.10.2011 16:22
Lojzo

dobrý deň,
chcel by som vedieť že v akom programe robíte tie vystrihovačky.
Dakujem!

Milan Švidroň 14.10.2011 12:33
Milan Švidroň
Miso napísal:

Chcel by som sa opytat ak je to mozne, ze ci treba vysledne dielo nalakovat nejakym bezfarebnym lakom, alebo nejak tak?

Ja by som to už neriešil lakovaním. V súčasnosti sa vyrábajú vystrihovačky na kvalitnom papieri.

Miso (Neregistrovaný užívateľ) 12.10.2011 22:11
Miso

Chcel by som sa opytat ak je to mozne, ze ci treba vysledne dielo nalakovat nejakym bezfarebnym lakom, alebo nejak tak?

ewa (Neregistrovaný užívateľ) 12.10.2011 03:45
ewa

super zábava na dlhé zimné večery...

Elen (Neregistrovaný užívateľ) 11.10.2011 18:16
Elen

Tak na toto ja trpezlivost nemam. Ale stranka cp.c-ij.com/en/ je fakt uzasna.

Prihlásenie
 
 
Reklama