29.03.2010

Modelové železnice, alebo diorámy (obrazy istých udalostí s plastickým popredím) sa nezaobídu bez modelov stromčekov. Najpohodlnejšia je ich kúpa, ale ak ich chceme využiť pri tvorbe „zelene“ na väčšej ploche, je vhodnejšie ich zhotoviť svojpomocne. Zo živého alebo umelého vianočného stromčeka je možné pripraviť až niekoľko stoviek modelových stromčekov. Primerane pevné jadro by mali mať obidve zdroje. Požadovanú pevnosť a stabilitu dosiahneme aplikáciou hrubého laku a posypaním molitanovou drvinou. Pri vyšších kmeňoch môžeme použiť ľahké drevo za pomoci drôtu s vrstvou toaletného papiera a sadry. Zaujímavý efekt nám poskytnú kovové stružliny vznikajúce pri obrábaní kovov, ktoré sa bežne využívajú v umeleckej tvorbe. Po ponorení do disperzného lepidla (napr. Duvilax, Herkules) a následne do zakúpeného alebo vyrobeného farebného posypu sa kovový vzhľad sa zmení na použiteľný.

Zaujímavý postup predstavuje aj využitie vodných morských rastlín, ktoré si privezieme z dovolenky pri mori, po usušení rastliny podobné stromčekom naberú pekný tvar a po opätovnom namočení sa dajú ľahko tvarovať. Ďalší postup spočíva v aplikovaní vhodného lepidla na potrebné miesta a nanesení posypu. Ale čo ak potrebujeme ihličnaté stromy? Riešenie je jednoduché: Vystrihneme si viac cípe hviezdy rôznych veľkostí, nafarbíme na zeleno, posypeme zelenou najlepšie drevenou drvinou a tie potom odstupňovane nasadíme na vetvičku alebo špajľu, ktorú nafarbíme na hnedo. Pre zvýšenie hustoty okraje „konárov“ zahneme smerom dole. Ak sa nám naše stromčeky nakoniec predsa len nebudú pozdávať, môžeme ich dať do stredu vznikajúceho „lesa“ a z vonkajšej strany umiestniť tie krajšie, či zakúpené.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama