19.03.2010

Ako Buran (ruské pomenovanie snežnej búrky) bol nazvaný raketoplán vyvinutý a skonštruovaný v bývalom Sovietskom zväze. S veľkolepým plánom konkurovať vesmírnym raketoplánom USA sa začalo v 17. februára 1976 rozhodnutím ÚV KSSZ. Na nízku obežnú dráhu do výšky 200 kilometrov mal dokázať vyniesť náklad do 30 ton a s nákladom do 20 ton sa mal vrátiť späť.

V roku 1988 sa uskutočnil prvý úspešný let raketoplánu Buran. Fungoval v automatickom režime bez ľudskej posádky, čo bol rozdiel oproti americkým náprotivkom. O päť rokov neskôr sa program kvôli finančným a politickým problémom ukončil, ešte krátko predtým došlo k zrušeniu prvého plánovaného letu s ľudskou posádkou. Buran mal dĺžku 36 m, výšku 16 m, priemer trupu 5,6 m pri objeme kabíny 73 m3. Štartovacia hmotnosť predstavovala 105 t a pristávacia 82 t. Počítalo sa so životnosťou 100 štartov. Tepelný štít bol tvorený takmer 40 000 doštičkami.

Spolu sa dokončilo, alebo pracovalo na 8 prototypoch a testovacích modeloch. Niektoré z nich už neexistujú, boli zničené alebo rozobraté. Azda najlepšie dopadol Buran v úlohe muzeálneho exponátu v nemeckom Technik Museum Speyer. Zmenšeniny sovietskeho raketoplánu začínajú pri menej hodnotných hračkách. Nenáročným modelárom sú k dispozícii už hotové jednoduchšie modely, nasledované papierovými. Náročnejším zložité do detailov prepracované plastikové stavebnice. Raketoplán Buran bol nielen zaujímavým, ale aj vzhľadovo vydareným strojom, ktorému nepriala doba. V modelových zmenšeninách je tomu našťastie inak a v sortimente vesmírnej techniky patria k tomu najatraktívnej­šiemu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

kromplik (Neregistrovaný užívateľ) 08.10.2011 19:05
kromplik

nádhera

Prihlásenie
 
 
Reklama