08.08.2014

Vrátili ste sa zo slnečnej dovolenky a mrzí vás, že ste si kvôli rozmerom a krehkosti nemohli priviezť tradičnú dekoračnú vázu zo Stredomoria? Naučíme vás, ako si ju vyrobíte doma. Tento postup nie je vôbec extrémne zložitý a dalo by sa povedať, že ho zvládnu aj začiatočníci.

Dekorácia s nádychom slnečnej pláže

Stredomorské vázy poznáme v mnohých podobách a ich história sa datuje tisícky rokov dozadu. S prírodnými vzormi sa stretávame napríklad pri takzvaných kamarských vázach (18 tis. pred n.l.), kde mnohokrát prepletené telá a chápadlá chobotníc vytvárali telo celej vázy. Nemenej slávnym druhom boli hlinené vázy, ktorých telo bolo osadené mušličkami, lastúrami a podobne. Z týchto váz sa postupom času vyvinuli vázy, kde telá morských živočíchov boli vymodelované – resp. otlačené do hlineného tela. A neskôr sa podobnou technikou začali vyrábať vázy, ktoré pozostávali z jednoduchej nádoby na vodu a z tela, zloženého z viacerých častí, zakrývajúcich túto nádobu. Takúto vázu vás naučíme vyrobiť si doma vlastnými rukami.
Našim veľkým pomocníkom bude zapekacia forma na pečenie, dlhá cca 30 cm. Je potrebné, aby sme ju vystlali mastným papierom na pečenie a potom na jej dne rovnomerne roztlačili plastelínu tak, aby nám vznikla plastická forma (šablóna) na sadrový odliatok bočnej steny vázy. Plastelína môže byť pritom stará, používaná – ak jej máme dostatok, nemusíme kupovať novú.

Keď je plastelína na dne zapekacej misy rovnomerne roztlačená, vyberieme ju (zručnejší nemusia) a otlačíme do nej rôzne morské lastúry, ulity, mušle a podobne. Potom ju vložíme späť do formy.

V pracovnej nádobe si namiešame sadrovú hmotu, ktorú v hrúbke 0,5 – 1cm vylejeme na plastelínovú šablónu. Po stvrdnutí sadrový odliatok opatrne vyklopíme. Takýmto spôsobom si vytvoríme 5 kusov plochých odliatkov. Ak sa nám šablóna z plastelíny nepokazí, môžeme ju použiť na všetky, efektnejšie je však vyrobiť 5 rôznych odliatkov s inými vzormi .
Modelárskou vŕtačkou vyvŕtame v rovnakých vzdialenostiach po krajoch jednotlivých odliatkov 5 dier, cez ktoré budeme prevliekať hrubší dekoratívny prírodný povraz. Pomocou tohto povrazu pripevníme všetky diely k sebe.

Telo vázy upravíme tak, aby tvorila pravidelný päťuholník. Do jej vnútra vložíme menšie vrecúško z mikroténu tak, aby sa do neho dala vyliať sadra. Vrecúško nám opretím o steny vázy vytvorí formu na odliatok dna päťuholníkové­ho tvaru.

Po vytvrdnutí sadry päťuholníkové dno obrúsime a do každého z rohov vyvŕtame modelárskou vŕtačkou diery, aby sme ho mohli spojiť s telom vázy pomocou povrázkov. Aj keď sa v súčasnosti na maľovanie váz veľmi často používajú akrylové farby, v tomto prípade je tomu inak. Na dekorovanie je použitý hnedý krém na topánky, zmiešaný s jedlým olejom. Krém sa pomocou tkaninovej handričky nanáša na všetky sadrové časti a tieto sa po dôkladnom vysušení jemne nastriekajú bezfarebným lakom. Potom už stačí pomocou dekoratívneho povrázku spojiť pevne všetko dohromady.

Kvety vložíme do vhodnej nádobky s vodou a túto vložíme do našej vázy.
Stredomorská váza vynikne v každej miestnosti. Kreatívnejší môžu vymýšľať vlastné návody na zdobenie jej stien. Hobby portál vám praje veľa zdaru pri práci.

Foto: infoniac.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ondrej (Neregistrovaný užívateľ) 15.03.2017 18:47
Ondrej

Veľmi dobrý nápad s tou plastelínou na vytvorenie formy a pekná váza.

bett (Neregistrovaný užívateľ) 17.10.2015 10:21
bett

Vyborny postup, pouzijem ho ! Dakujem!

SimonaSládkovičová 10.08.2015 20:30
SimonaSládkovičová

Skvelý nápad, určite to vyskúšam. :)

Prihlásenie
 
 
Reklama