05.03.2021

Toto je veľkonočná dekorácia, ktorá vám vydrží mnoho rokov a ktorej dizajnovú výzdobu môžete v mnohých prípadoch podľa vlastnej chuti obmieňať. Ukážeme vám, ako si vyrobiť kraslice z betónu.
Veľkonočné vajíčka sú pre nás vo veľkej miere krátkodobou dekoratívnou záležitosťou, ktorá nezriedka po sviatkoch skončí v smetnom koši. A čo tak vyrobiť si kraslice, pri ktorých sa nebudete musieť obávať poškodenia počas ich skladovania a ktoré sa budú na vašom veľkonočnom stole vynímať po mnohé roky? Presne také sú vajíčka z betónu. Poďme si ich vyrobiť.

Foto – postup

Na výrobu betónových vajíčok sa najlepšie hodí ARTbeton. ARTbeton je inovatívny, netoxický, univerzálny betónový materiál, ktorý slúži k plným odliatkom do foriem, ale aj k vytváraniu betónových stierok. Môžeme s ním vytvárať štýlové, moderné dekorácie ako misy, svietniky, kvetináče a vázy, rovnako tak aj dekoratívne kúsky ako sú figúrky, reliéfy, držiaky na kvety atď. ARTbeton môžeme tiež nanášať na omietku a vytvárať tak betónovú stierku. Kúpiť sa dá v hobby obchodoch, často aj v stavebninách či na internete .
Podľa potrebného počtu výsledných vajíčok si pripravíme formy = vyfúkané vaječné škrupiny, ktoré poukladáme do papierových či umelohmotných prepraviek na vajíčka – poslúžia nám ako držiak. Ďalej si pripravíme vodu, nádobu na miešanie betónovej zmesi hladký brúsny papier.
Vyfúknuté vajíčka s dostatočne veľkými otvormi pre vlievanie betónu si naskladáme do „stojanu“. Otvory v škrupinách by mali byť až 2 cm veľké, pričom by mali mať starostlivo odstránené zvyšky škrupín. ARTbeton s vodou zmiešame podľa návodu ideálne v nejakej plastovej odmerke či inej nádobe z pastu. Dôležité je, aby sme z pripravenej zmesi dostali von všetok vzduch. Preto nádobou poklopkávame o stôl.

Akonáhle má zmes správnu konzistenciu, vlievame ju do foriem.

Odliate vajcia necháme minimálne cez noc stuhnúť pekne uložené v obale – prepravke od vajec. Až druhý deň škrupinu odlúpneme a celú ju odstránime. Na jednej strane vznikne pekná plôška pre postavenie vajíčka. Aby vajíčka stáli pekne rovno, vezmeme si jemný brúsny papier a túto plôšku u každého vajíčka vyhladíme. Nemusíme to robiť, ak chceme mať vajíčka poukladané na boku napríklad v košíku.

Hotové, dobre vysušené vajíčka z betónu nakoniec môžeme rôzne zdobiť. Možností je veľa, stačí si vybrať tú, ktorá je nám najbližšia. Napríklad to môže byť zdobenie vajec farbami pomocou štetca. Alebo môžeme vajíčka z betónu vo farbách máčať, prípadne na ich povrchu vytvárať veselé nápisy.
Alebo sa inšpirujeme v nasledovných obrázkoch.

Galéria nápadov

Foto: camillestyles.com, diyfurnitures­tudio.com, look-what-i-made.com, shannonvoneschen­.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama