Čaro Vianoc môže byť umocnené aj vonkajším osvetlením. Tentokrát však nemáme na mysli farebné elektrické svetielka a svetelné reťaze. Naučíme vás vyrobiť si čarovné ľadové svietniky, ktoré využijete nielen na Vianoce, ale tiež vo všetkých mesiacoch, ktorým vládne mráz, ako úžasnú dekoráciu vašej chaty, chalupy a domu.
Čo potrebujeme?
Ak vás nasledujúci návod zaujme, budete si musieť pripraviť:
Väčší obal z PVC (napríklad zo 400g jogurtu)
Starší pohárik z pevného skla takej veľkosti, aby sa do neho vošla čajová sviečka
Prírodné dekorácie (vetvičky borovice, citrusové plody, nakrájané na plátky, drobné ovocie, stonky izbových rastlín, kvety ruží a podobne)
Čajovú sviečku
Vodu
Ako na to
Veľkosť svietnika je určená objemom vonkajšieho obalu. Okrem obalu z väčšieho jogurtu môžeme použiť odrezanú cca 10 cm vysokú spodnú časť plastovej fľaše, vedierko z horčice, štvorcový tetrapakový obal z mlieka a podobne. Hlavnou podmienkou je, aby bol obal mäkký, pretože ho budeme musieť na konci našich prác rezať.
Vezmeme túto nádobu a postupne ju budeme vypĺňať dekoráciami. Na dno môžeme uložiť plátok citrusu.
Pridáme borovicové vetvičky.
Po bokoch vkladáme plátky pomaranča, alebo iné dekoratívne predmety.
**Postupujeme ďalej prikladaním rôznych dekorácií, kým nemáme obal naplnený do polovice
Do veľkej nádoby vložíme sklenený pohárik tak, aby nevyčnieval nad jej okraj. Namiesto pohárika môžeme použiť vhodný obal z kozmetického krému, väčší kovový či plastový obal z kahanca (čajová sviečka musí do neho vojsť). Najideálnejší je však predsa len sklenený pohárik, pretože sklo bude prepúšťať svetelné lúče sviečky počas horenia všetkými smermi.
Nalejte vodu do veľkého obalu. Uistite sa, že je kvapaliny dostatok, nie však toľko aby pretiekla do malej nádoby (pohárika). Fyzikálne zákony nepustia a počas mrazenia voda mierne zväčší svoj objem. Sklenený pohárik však nepraskne, nakoľko je oveľa pevnejší, ako vonkajší obal z plastu a tiež bude voda počas zamrazovania stúpať nahor. Aby pritom nenatiekla voda do skleneného pohárika, môžete ho zakryť fóliou.
Upravte ešte sklenený pohárik, aby nebol vo veľkom obale šikmo a vložte celý prichystaný komplet do mrazničky. Tam by mal zostať cca jeden deň. Po vytiahnutí z mraziaku nevyzerá svietnik úplne dokonale…
… všetko sa však zmení, keď odstránime obal. Teraz už vynikne krása svietnika. Postačí už len vyniesť svietnik von do mrazu, vložiť sviečku do pohárika a zapáliť.
Môžeme použiť malý trik – do skleneného pohárika nalejeme horúcu vodu a keď „povolí“, vytiahneme ho zo svietnika. Teraz môžeme do otvoru priamo vložiť čajovú sviečku.
Ďalšie varianty ľadových svietnikov
BONUS: Ľadové vianočné gule
Ak sú Vianoce naozaj mrazivé, teda teplota nedosiahne viac, ako 0°C aj cez deň, môžete si skrášliť okolie vášho príbytku pestrofarebnými ľadovými guľami, ktorými nahradíte na stromčekoch tie z obchodu.
Postup je veľmi jednoduchý. Balónik naplníte vodou, vodu zafarbíte potravinárskym farbivom, cez nafukovaciu časť balónika vopcháte slučku z povrázku tak, aby bola vo vode, previažete balónik ďalším povrázkom a necháte stuhnúť v mraze. Po mrazivej noci budete mať ráno vianočné gule z ľadu.
Gule tiež môžete vyzdobiť tak, že prepcháte do vody v balóniku rôzne dekoračné predmety.
Podobným štýlom sa robia „ploché vianočné gule“: Do hlbokého taniera naaranžujete dekorácie, zalejete vodou a necháte zmrznúť. Nezabudnite na povrázok na zavesenie. Po zľadovatení vody môžete ozdoby rozvešať na okolité stromy.
Foto: rastishka.by, mirtesen.ru, luntiki.ru, sdelaysam-svoimirukami.ru
Zanechať odpoveď