Profesionálne modelovacie hmoty sú všeobecne nie lacnou záležitosťou, preto sú zanietení modelári nútení hľadať spôsoby na ich domácu výrobu. Výroba silikónovej hmoty na modelovanie je pritom naozaj jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Prinášame vám návod, ako ju pripraviť z ľahko dostupných ingrediencií.
Silikónová hmota je aj po stvrdnutí pružná, preto ju možno použiť taktiež na výrobu foriem pre sadrové a silikónové odliatky. Predstavte si, že vyrobíte, alebo si kúpite nejaký zaujímavý reliéf z umelej hmoty sadry či porcelánu a chcete ho „rozmnožiť“. S doma vyrobenou silikónovou hmotou je to doslova „brnkačka“. Stačí, ak originál jemne natriete jedlým olejom, nanesiete naň modelovaciu hmotu, dôkladne popritláčate a necháte vytvrdnúť.
{{adsense}}
Potom ju zložíte dolu a máte formu na odlievanie kópií zo sadry a podobne. Silikónová hmota je veľmi jemná a otlačíte do nej aj tie najmenšie detaily. Skúsenejší modelári si môžu pomocou tejto hmoty pripravovať formy na rôzne sošky, domáce mydlá a ďalšie 3D predmety. Povedzme si teda, ako ju pripraviť.
Čo potrebujeme?
V podstate len dve ingrediencie – silikónový tmel a kukuričný či zemiakový škrob. Silikónový tmel si kúpime ten najlacnejší, v zásobníkoch, čo sa vkladajú do špeciálnej pištole. Neexperimentujeme s drahými značkovými tmelmi, pre našu hmotu naozaj postačí ten „za pár šupov“.
Hmotu pripravujeme v intuitívnom pomere, to znamená, že pomer silikónového tmelu a pomer škrobu skúšame dovtedy, kým sa nám hmota nejaví, ako ideálna na použitie. Osvedčený pomer je 1:1 (nie na hmotnosť, ale na objem). To znamená, že ak hmotu miešame v plastovom obale od jogurtu a dáme do 1/3 obalu silikón, druhú tretinu bude tvoriť škrob. Ten však nenasypeme naraz, ale postupne. Takže – v nádobe na miešanie, do ktorej sme vytlačili určité množstvo silikónového tmelu ho začneme pomocou silného drievka či starej lyžice miešať a postupne sypeme škrob, až kým hmota nezhustne. Miešame ju dôkladne po dobu 7 – 10 minút. Po desiatich minútach je táto hmota oveľa menej lepivá, ako na začiatku miešania a vôbec sa nám nelepí na prsty.
Silikónovú hmotu miesime tak, ako keby sme miesili malý bochník cesta. Po piatich minútach sa stáva hmota úplne homogénnou a pružnou. Môžeme ju vaľkať pomocou valčeka na cesto, krájať nožom, vytvárať z nej figúrky, reliéfy a už spomínané formy. Hmota je ihneď po vymiesení pripravená na používanie.
Ako sme spomínali, kvôli jej jemnosti je možné odtláčať do nej aj veľmi jemné vzory. Na obrázkoch vidíte, ako sa pomocou silikónovej hmoty a listov zo stromov so špecifickými kresbami dá vytvoriť „jesenný obraz“.
{{adsense}}
Najprv boli zo silikónovej hmoty vytvorené formy s odtlačkami listov. Po vytvrdnutí foriem sa do nich odtláčala tá istá hmota a jej kraje sa odrezávali do požadovaného tvaru. Listy sa nechali stvrdnúť a lepili sa priamo na plátno obrazu (ideálne je použiť tavnú pištoľ). Nakoniec nasledovalo farbenie.
Hmotu máme…čo ďalej
Okrem spomínaného využitia na formy sa dá zo silikónovej hmoty modelovať všetko, na čo si len spomeniete – figúrky, rozprávkové postavičky, dekorácie. Dajú sa ňou vyzdobovať fľaše, keramika, kvetináče, sklenené poháre, staré porcelánové taniere a podobne. Silikónová hmota sa dá farbiť (napríklad akrylovými farbami), dá sa do nej vyrezávať a môže sa ňou dokonca opravovať poškodená keramika. Na záver vám prinášame pár inšpirácií k vašej tvorbe.
Foto: stranamasterov.ru, ikirov.ru, liveinternet.ru, io.ua, vk.com
Zanechať odpoveď