Tajomná fľaštička s ešte tajomnejším obsahom na vašom krku spôsobí, že sa stanete stredobodom pozornosti nielen na party. Dnes vás naučíme, ako si zhotoviť živú bižutériu.
Pojem „živá bižutéria“ nie je v našich končinách príliš známy a popravde povedané – nepatril by u nás ani k trendom, zvlášť ak po zadaní tohto slovného spojenia vám internetový vyhľadávač vychrlí obrázky príveskov, kľúčeniek aj náušníc, v ktorých sú živé zvieratká. Majstrami tejto bizarnej bižutérie sú Číňania, ktorí vám predajú malý priesvitný prívesok s miniatúrnou živou korytnačkou v jej vnútri. Táto do dvoch týždňov uhynie a vy miesto toho, aby ste prívesok zahodili, budete ho nosiť naďalej, lebo podľa Číňanov to prináša šťastie. Morbídne, však? My sa dnes vydáme úplne inou cestou. V Európskych krajinách sa s pojmom živá bižutéria môžeme stretnúť napríklad v súvislosti s tvorbou *Susan McLearyovej*, ktorá vymyslela úplne unikátny dizajn šperkov. Každý jej elegantný kúsok totiž pulzuje životom, zatiaľ čo ho nosíte. Originálnu bižutériu so živými sukulentmi môžete nosiť po dobu 2-4 týždňov, počas ktorých začnú rásť. To je znamenie, že máte rastlinku zložiť z náramku alebo náhrdelníka, a zasadiť ju. Módne doplnky v takomto štýle sa sporadicky dajú kúpiť aj na Slovensku. Majú však jednu chybu. Sú pre bežného človeka príliš drahé a ich obmedzená životnosť určite mnohým zabráni, aby za takéto originálne kúsky platili desiatky eur.
Aj preto sa dnes spolu naučíme vytvoriť „sklenenú drobnosť“, v ktorej vnútri budú v šere svetielkovať malé huby. V tomto návode bude tou drobnosťou miniatúrna fľaštička, ktorá sa dá nosiť na krku, no podľa nasledujúcich pokynov si môžete vytvoriť aj niečo väčšie – pohár, fľašu, flakón s podobným vnútrajškom. Základom je, že sklo na nádobe musí byť číre (priesvitné). A ešte poznámka – aj napriek tomu, že vo fľaštičke bude prírodný len mach, bude naše dielo patriť k živej bižutérií.
Čo budeme potrebovať
Miniatúrnu sklenenú fľaštičku s korkovým uzáverom. Tieto fľaštičky sa dajú zakúpiť v obchodoch so suvenírmi, obchodoch s dekoračnými predmetmi a doplnkami a tiež v niektorých hobby predajniach. V tomto návode je použitá dekoratívna fľaštička s rozmermi 37x16mm.
FIMO effect – polymérová modelovacia hmota fluorescenčná (svietiaca v tme na zeleno), ktorá sa vytvrdzuje v elektrickej rúre 30 min. pri teplote 110°C. Po vytvrdnutí je pevná, tvrdá, nárazu odolná, zachováva si svoju farbu. Dostať ju kúpiť v obchodoch s potrebami pre kreatívnych ľudí, tiež vo väčších papiernictvach, v modelárskych predajniach. Ak budete mať problémy s jej zháňaním, môžete si ju objednať aj cez internet – napríklad TU . 56g stojí približne 2,70€ a z tohto množstva sa dá zhotoviť aj desať fľaštičiek.
Kvalitné lepidlo. Na lepenie vytvrdnutých polymérových húb sa najviac hodí montážne lepidlo *Titan*, ktoré je určené pre použitie v interiéri aj exteriéri, všade tam, kde nie je vystavené extrémnemu počasiu. Unikátne zloženie poskytuje rýchlu a vynikajúcu priľnavosť a trvalé spojenie rôznych prvkov. Na lepenie dekoratívnych výrobkov z penového polystyrénu a extrudovaného polystyrénu a polyuretánu. Lepí drevo, papier, textílie, korok, keramiku, materiály na báze dreva, sklo, umelé hmoty, kov a kameň. Má veľmi dobrú priľnavosť k nasiakavým a pórovitým podkladom, betónu, omietke, sadre, tehle a sadrokartónovým doskám, dreveným doskám. Aj preto je na tvorbu takýchto miniatúr najvhodnejšie. (Zakúpiť sa dá napríklad TU ). Kupujte ho však len v takom prípade, ak ho budete mať kde využiť. Nakoľko potrebujeme len pár kvapiek, nemusíme hneď zakúpiť celé balenie. Ako náhradu môžeme využiť kvalitné lepidlo na báze acetónu či etanolu.
Ostrý nôž, alebo modelárske rezátko
Pinzety, tenkú ihlu, modelárske tvorítko s guľatým zakončením (možné nahradiť aj špendlíkom s malou hlavičkou).
Vatovú tyčinku
Plech na pečenie a papier na pečenie
Ako na to (obrázkový postup)
Z polymérovej hmoty FIMO odtrhneme malý kúsok a na pracovnej doske z nej vyvaľkáme „niť“ s dĺžkou cca 10 cm a priemerom 1,5 – 2mm.
Naqrežeme si malé segmenty s ľubovoľnou dĺžkou od 1 do 2 cm – týmto spôsobom by sme mali dostať asi 2 – 3 malé kúsky 3 – 4 stredné a 3 – 4 najdlhšie. Tieto segmenty na jednej strane medzi prstami „zašpicatíme“.
Jeden zo segmentov narežeme na cca 2mm kúsky a vymodelujeme z nich guľočky, ktoré budú tvoriť hlavy malých húb.
Do každej z týchto guľôčok vytvoríme pomocou tvorítka s guľovým koncom, alebo špendlíka priehlbinu smerom do jej stredu.
Potom nasadzujeme nožičky na jednotlivé huby.
Keď máme hotovo, opatrne poukladáme huby na papier na pečenie, ten dáme na plech a pečieme v rúre na 110°C po dobu približne 10 minút. Po upečení necháme vytvrdnuté huby vychladnúť.
Pomocou vatového tampónu nanesieme na dno sklenenej fľaštičky trochu lepidla. Dbáme na to, aby bolo po celej ploche dna.
Teraz vezmeme malý kúsok machu a pomocou pinzety ho prilepíme o dno.
Mach pritlačíme vatovou tyčinkou na dno, aby sa dôkladne prilepil.
Teraz na mach nanesieme vatovou tyčinkou ďalšie lepidlo a v nasledujúcom kroku k nemu priliepame pomocou pinzety malé huby. Na kraj idú tie nižšie a stred vyplníme vyššími hubami.
Snažte sa usporiadať huby do peknej kompozície.
Keď sa lepidlo vysuší, uzatvoríme fľašu korkovou zátkou. Teraz si z nej môžete urobiť prívesok, alebo ju ponechať na viditeľnom mieste ako tajomný floristický amulet, ktorý vás v noci prekvapí svojou neobvyklou žiarou.
Ako sme na začiatku spomínali, tento postup môžete využiť aj pri tvorbe väčších dekoračných vecí : flakónov, fliaš, alebo aj mini terárií zo starých žiaroviek.
Foto: livemaster.ru
Zanechať odpoveď