24.09.2015

Vianoce… Čas, ktorý so sebou prináša radosť, šantenie v snehu, ale aj rodinné návštevy a pohodovú domácu atmosféru. Samozrejme, zabudnúť nesmieme ani na obdarovanie sa, a to nielen hmotnými vecami, ale aj láskou a objatím. Medzi najobľúbenejšie vianočné darčeky už tradične patria knihy, elektronika a odevy. No pod stromčekom zaiste vždy poteší aj niečo originálne a osobné. Keďže čaro Vianoc dokážu výborne podporiť aj všetky tie milé doplnky, ktoré určite všetci milujeme, pozrieme sa na niekoľko skvelých tipov, ako si ich vlastnoručne vyrobiť. Možno už máte dosť masovej výroby vianočných dekorácií, s ktorými to vyzerá vo všetkých domácnostiach takmer identicky. Práve preto si skúste vyrobiť také, ktoré nikde inde nenájdete. Ponúkame pomôcky a návody, ako ich s trochou šikovnosti zvládne naozaj každý. Pokojne zapojte všetkých členov rodiny a nová vianočná tradícia bude na svete.

1. Vyzdobte vstupné dvere

Privítajte návštevu, ako sa na dobrých hostiteľov patrí, a už pri vstupe navoďte tú správnu sviatočnú náladu. Na predné dvere pripnite niekoľko plastových nádobiek, naplňte ich pieskom, do ktorého následne umiestnite penové kužele. Tie ozdobte tak, ako sa Vám bude páčiť, napr. pripojte drôtom nejaké vetvičky, vianočné gule, trblietky a koráliky. Nakoniec to všetko postriekajte umelým snehom…

2. Vyrobte jednoduché dekorácie na stôl

Keď vyrobíte nejakú jednoduchú dekoráciu na stôl, zaručujeme Vám, že upúta pozornosť a stane sa stredobodom miestnosti. V kvetinárstve kúpte zelenú girlandu (povedzme z vetvičiek) a rozviňte ju cez stôl. Nechajte deti, nech nazbierajú šišky (prípadne ich tiež kúpte) a vyzdobte nimi stôl. Jednoduché, však?

3. Upútajte centrálnou ozdobou

Do jednoduchého pohára alebo misky vložte viac kusov rovnakého ovocia, orechov, prípadne monochromatické ozdoby. Použiť môžete tiež ovocie vo farbe Vianoc – misky naplňte červenými jabĺčkami a zelenými baby artičokmi.

4. Vyrobte aj vonkajšie ozdoby

Jemnú vonkajšiu dekoráciu vyrobíte tak, že do krabice na parapete, alebo do kvetináčov na verande, umiestnite šišky rôznych veľkostí a usporiadate ich tak, aby tie najmenšie ostali čo najvyššie. Keď použijete vodeodolné doplnky, dekorácia by mala vydržať až do jari.

5. Vymyslite pre deti prázdninové úlohy

Perfektná a bezproblémová činnosť (kedy sa nemusíte obávať o svoje deti, pretože im nič nehrozí) je aj vyrábanie reťaze z alobalových krúžkov. Potrebujete len štvorčeky z alufólie, a teda žiadne nožnice, ba ani lepidlo, len šikovné ručičky.

6. Zanechajte odkaz

Nakúpte v papiernictve písmenká a vytvorte z nich vlastný odkaz. Prípadne si ich vyrobte z farbeného papiera a prilepte obojstrannou lepiacou páskou na stenu alebo nábytok.

7. Rozvešajte nejaké osvetlenie

Úplne najjednoduchšie je ovinúť polystyrénovú guľu reťazou so svetlami a priviazať ju k stropu, prípadne k nejakej tyči. Keď použijete viac gulí s rôznymi veľkosťami, bude to ešte efektívnejšie. Je pravda, že návštevu môžete ohúriť žiarivým úsmevom, pre ktorý doporučujeme bieliace pásiky, no chladnými ich iste nenechá ani malá svetelná šou.

8. Vytvorte si vlastný les

Ozdobte stoly s občerstvením veľkými zasneženými stromami, ktoré budú vyrobené z klasických vianočných koláčikov. Základný náter vyrobíte zo šiestich vaječných bielkov a 3 ¾ pohára práškového cukru. Tenkú vrstvu polevy natrite na polystyrénový kužeľ a potom zdola nahor prilepujte koláčiky. Pomocou malého sitka a práškového cukru vytvoríte dojem snehovej nádielky, ktorú doprajte každému stromčeku.

9. Postavte si snehuliaka

Použite rovnakú polevu (ako v bode 8) aj na tohto snehuliaka z pomarančov a klementínok. Ovocie spojte špáradlami a z klinčekov vytvorte oči, z mäty piepornej palice a nos, zo sladkého drievka šatku a klobúk vykúzlite z vanilkovej oblátky zdobenej mätovou polevou. Okrem príjemného dizajnu dokáže tento fešák tiež nádherne prevoňať celý byt.

10. Vyrobte viacúčelovú sviečkovú dekoráciu

Krbová rímsa sa dá ozdobiť tak, aby dotvárala atmosféru od Dušičiek do Nového roka, a to len s pomocou doplnkov v prírodných odtieňoch a čisto bielych sviečok. Na dušičky ich dozdobte anjelikmi, gaštanmi či vlašskými orechmi, neskôr pridajte zelené vetvičky a imelo s plodmi.

11. Stavte na moderné umenie

Neuveríte, aké efektívne dokážu byť prázdne obálky najrôznejších tvarov, ktoré rozmiestnite na krbovej rímse a spestríte veselými stužkami! A čo takto venovať si jednu krásne zdobenú obálku priamo pod vianočný stromček? Môže v nej byť napríklad darčeková poukážka na masáž alebo kúpeľný pobyt. Moderná a obľúbená je ale tiež filtrácia reverznou osmózou, ktorú ocení iste každá rodina. Ide totiž o najprecíznejší spôsob čistenia pitnej vody. Dokáže odstrániť až 95% prímesí, ktoré sa bežne nachádzajú vo vodovode a vytvorí takpovediac elixír života. Organizmus bude tak uchránený pred olovom, chlórom, arzénom, ale tiež pred farmaceutickými derivátmi a hormónmi. Viete si predstaviť lepší darček na Vianoce, ako reálny „zlepšovák“ zdravia celej rodiny?

12. Použite sladkosti!

Je to naozaj super jednoduché. Naplňte poháre sezónnymi cukríkmi a vytvorte maškrtu pre najmenších, ktorú môžete využívať aj ako servírovacie možnosti v čase dezertu.

13. Pripravte dekorácie, ktoré sa dajú jesť!

Upečený alebo kúpený perník sa dá rôzne prispôsobiť. Perníkové postavičky s menami poslúžia ako zaujímavé menovky na darčeky, no aj ako rustikálna ozdoba vianočného stromčeka.

14. Fantázii sa medze nekladú

Ozdoby sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov, napr. aj z rôznofarebných papierových ústrižkov, ktoré zmotáme do tvaru gule, upevníme stuhou alebo motúzkom a zavesíme na stromček, prípadne vystavíme do okien.

15. Zaveste vykrajovače!

Túto jedinečnú dekoráciu do okna vyrobíte za pár minút. Zaveste vykrajovače najrôznejších tvarov, ako sú napríklad anjelikovia, zvončeky a hviezdičky, na pekné stuhy a tie potom zaveste na rám okna.

Ďalšie tipy nájdete v priložených videách. Veríme, že sme Vás správne inšpirovali a tohtoročné sviatky budú pre Vašu rodinu tak trocha „handmade“. Veď čo zblíži rodinu viac, ako spoločná práca na niečom?

Zdroj a foto: realsimple.com, homelife.com.au, countryliving.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama