02.02.2018

Dnes vám predstavíme pár skvelých nápadov, ako si jednoducho a nezvyčajne vyzdobiť okolie domu čarovným osvetlením.

Osvetlenie záhrady patrí už niekoľko rokov k povinnej jazde architektúry okolia domu. Zvlášť preto, že v posledných rokoch sa rozšírilo osvetlenie, ktoré funguje na princípe slnečnej energie a je tak nielen ekologické, ale tiež jeho prevádzka nestojí ani cent. V bežných obchodoch však dostať len veľmi podobné sériovo vyrábané typy lámp a LED pásov či reťazí na báze „solar-power“. Ukážeme vám, ako aj takéto osvetlenie premeníte na čosi magické. Základom pre našu tvorbu budú LED reťaze s malým nabíjacím panelom, ktoré práve teraz, keď skončili Vianoce a výzdoba stromčekov sú v mnohých obchodoch zlacnené aj o 80%. Kto má skúsenosti s nakupovaním z „free shipping“ čínskych obchodov, alebo cez známu adresu wish.com – zoženie 100 ledkovú reťaz za smiešnych 5€ aj s dovozom. Ideálne je, ak budú LED žiarovky vyžarovať teplé žlté svetlo.

Svietiace gule z vínnej révy

Keďže správni vinári strihajú hrozno až vo februári a neskôr, máte práve teraz jedinečnú šancu nastrihať si „stavebný materiál“ pre náš prvý návod. Na vytvorenie svietiacich gulí potrebujeme ešte nafukovaciu loptu a viazací drôt. Nafukovacia lopta bude slúžiť ako šablóna. Niekoľko kusov nastrihanej vínnej révy zviažeme tenším viazacím drôtom a obtočíme okolo lopty. Vzniknutú guľu v niektorých častiach poistíme opäť viazacím drôtom, aby sa nám jej tvar nerozpadol a potom jednoducho loptu vypustíme. Teraz nám stačí už len vpliesť do gule reťaz. V tomto prípade postačí aj menšia, napríklad z päťdesiatimi LED žiarovkami. V najlepšom prípade je možné zakomponovať do „lustra“ svetelnú reťaz, ktorá mení farby. Reťaz tiež pripevníme k réve tenkým viazacím drôtom. Výsledok stojí za to.

Čajník, ktorý „vylieva“ svetlo

Ak máte doma starý plechový čajník, ktorý doslúžil, nevyhadzujte ho. Veľmi dobre poslúži ako svietiaca záhradná dekorácia s efektom vylievajúceho sa svetla.

Okrem čajníka budeme potrebovať LED svetelnú reťaz na solárne nabíjanie, tenký viazací drôt a veľkú kovovú podložku.
Okolo kovovej podložky navinieme na pevno kus drôtu. Svetelnú reťaz niekoľkokrát preložíme a opatrne prepcháme cez vylievacie hrdlo čajníka do jeho vnútra. Tam reťaz ukotvíme pomocou drôtu a kovovej podložky. Potom už postačí nájsť miesto, kde sa bude dať čajník zavesiť tak, aby sa reťaz dotýkala buď skaly, múrika, pníka alebo nejakého iného vhodného objektu. Nezabúdajme aj na nenápadné ukrytie solárneho panela. Prívodný kábel k nemu môžeme zakopať do zeme.

Svetlo v dreve

Prírodné materiály sú tými najharmonickejšími pri tvorbe záhradných dekorácií. V nasledujúcom návode si zhotovíme svetlo v dreve. Budeme potrebovať cca 70cm vysokú transparentnú plastovú rúrku s priemerom 5cm, alebo rovnakú rúrku z plexiskla. Samozrejme svetelnú LED reťaz, pílu na drevo, kus mäkkého dreva z kmeňa stromu aj s kôrou. Ďalej použijeme vrták na drevo a špeciálne hlavy do vŕtačky na vŕtanie dier s priemerom 5cm. No a v neposlednom rade využijeme silné transparentné lepidlo na drevo, alebo takzvané tekuté klince, či priesvitný lepiaci silikón.
Drevo narežeme na tenké vrstvy s výškou 3 –5cm.
Do prostriedku jednotlivých kusov vyvŕtame otvory s priemerom 5cm. Drevené kruhy postupne rovnomerne nasunieme na valec z plexiskla a zafixujeme ich lepidlom či silikónom. Necháme dôkladne vyschnúť, potom zo spodnej časti v miestach, kde sa stýka drevo s trubicou nanesieme ešte silnejší prstenec z priesvitného silikónu tak, aby boli jednotlivé kusy dreva bezpečne zaistené voči skĺznutiu. Opäť necháme silikón vyschnúť a potom vložíme do trubice reťaz, ktorú sme niekoľkokrát preložili a čarovné osvetlenie je na svete.

Foto:idealsad.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama