04.11.2015

Naučte sa s nami vyrobiť si fantastické dimenzionálne svietidlá, ktoré budú ozdobou vášho večerného posedenia.

Ako ľudstvu je nám dané milovať v noci všetko čo vydáva romantické svetlo. Večerné posedenia pri sviečkach sa môžu zmeniť na fantazijný zážitok, ak použijeme papierové lucerny vlastnej výroby a dodáme noci nový rozmer.
Východná Ázia a zvlášť Japonsko sú domovom tých najkreatívnejších papierových nápadov. Nejde len o origami, hairagami, drakov, masky a podobne, ale tiež o jednoduché papierové dekorácie, ktoré sa stali populárne po celom svete. Ich výroba nie je zložitá, náklady sú nízke a hlavnou ingredienciou, ktorú budeme potrebovať je naša vlastná fantázia. 3D papierové lucerny k takýmto kreatívnym dekoráciám patria.

Materiál a pomôcky

Vysoká sklenená nádoba s rovnými stenami – napríklad pohár, váza a podobne
Biely, alebo svetlý papier: odporúča sa použiť papier s vyššou gramážou, ako klasický kancelársky a z nižšou ako výkres. Takýto papier sa veľmi ľahko tvaruje do trojrozmerného efektu bez toho, aby sa pokrčil.
Nôž na vyrezávanie papiera (skalpel, žiletka…)
Obojstranná lepiaca priesvitná páska

Nožnice

Sviečky (samozrejme)

Nápad alias šablóna. Využite vlastnú tvorivosť a ak sa vám nebude dariť s vymýšľaním, nejaké si môžete bezplatne stiahnuť TU „zazipované“ v .pdf formáte

Teraz nám už nič nebráni začať tvoriť.

Postup

Najprv musíme zistiť, koľko papiera budeme potrebovať na ovinutie sklenenej nádoby so sviečkou. Priložíme k nej čistý list (napr. A4) a ceruzkou si jemne naznačíme výšku aj dĺžku budúceho tienidla. Zaznačené body spojíme pomocou pravítka a ceruzky a vystrihneme.
Návrh (šablónu) si jemne prekreslíme na papier tak, aby sa nám vošli do plochy tienidla. Pomôžeme si prúžkom papiera, ktorý sme vystrihli v predchádzajú­com kroku.

Začneme s vyrezávaním šablóny. Najprv vyrežeme stonky a listy a potom režeme po okrajoch okvetných lístkov tak, aby sme nerezali príliš veľa a nezničili budúci kvet.

Keď máme hotovo, priložíme tienidlo k poháru a prípadne orežeme prebytočný papier.
Pomocou príborového noža jemne vyhneme okvetné lístky smerom von.

Sklenený valec musí byť dôkladne vyčistený, lesklý, bez mastnôt a prachu. Nalepíme naň obojstrannú priesvitnú pásku buď pozdĺžne, alebo dva pásy (jeden pri dne a druhý pri hornej časti valca).

Nakoniec veľmi opatrne oblepíme valec našim papierom s vyrezanými a vytvarovanými vzormi.
Posledným krokom je čakanie na západ slnka a rozsvietenie romantickej lucerny.

Bonus: Farebné 3D lucerny

Vlastne ide o takmer rovnaký spôsob zhotovenia s rozdielom, že samotný sklenený valec je farebný, alebo mu farebnosť dodáme nalepením kolorovanej fólie. Fóliu lepíme podobne, ako samotné tienidlo – pomocou obojstrannej lepiacej pásky.

Na fotografiách je trochu zložitejší vyrezávaný vzor podľa šablóny, no verím, že ho určite zvládnete. Na tomto mieste si túto šablónu môžete stiahnuť zadarmo.

Farebné lucerny rozžiaria vaše posedenie veselými farbami. Vyskúšajte si ich vyrobiť podľa nášho návodu.

Foto: apieceofrainbow.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama