02.03.2017

Máme pre vás plán na zhotovenie dekoratívnej terakotovej fontány, ktorá bude tak ozdobou vášho interiéru, ako exteriéru.

Hľadáte kreatívne nápady na výzdobu vášho bytu, záhrady, skalky, terasy či patia? Ste na správnom mieste. Terakotové fontány sú in. Tvoria významný dekoratívny prvok a dopomáhajú k správnej vlhkosti vzduchu v bytoch. Ich problémom je to, že ich cena je v mnohých prípadoch pre našinca príliš vysoká. Hobby portál vám ponúka návod, pomocou ktorého si takúto fontánu postavíte za primeranú cenu a celý proces zvládnete naozaj jednoducho. Ak nechcete investovať do originálnych terakotových kvetináčov, stačí, ak si zakúpite obyčajné keramické.

Čo budeme potrebovať?

 • 1 misku pod kvetináč s priemerom 35cm
 • 1 misku pod kvetináč s priemerom 17cm
 • 1 misku pod kvetináč s priemerom 15cm
 • 3 misky pod kvetináče s priemerom 10cm
 • kvetináč s priemerom 15cm
 • kvetináč s priemerom 10cm
 • malé čerpadlo pre domáce fontány
 • plastickú hadicu k čerpadlu
 • silikónový sprej
 • silikónový tmel
 • okrúhly pilník
 • vŕtačku a vrták s priemerom, aký má plastická hadica
Malé čerpadlo pre domáce fontány

Malé čerpadlo pre domáce fontány

Rozmery kvetináčov a misiek sú orientačné, každý si môže vytvoriť fontánu podľa seba. Je však potrebné uvedomiť si, že do najväčšej misy pod kvetináč musíte vtesnať dva menšie kvetináče a jednu malú misku (v tomto prípade s priemerom 10cm. Silikónový sprej si zakúpite v obchodoch s autodoplnkami. Jeho úlohou je udržiavať tesniace gumy dverí mäkké a obmedzovať starnutie materiálov. Pre nás je podstatné, že odpudzuje vodu a tak nebudú keramické komponenty ňou nasiaknuté. Okrem toho bude silikón ochraňovať našu fontánu pred poveternostnými vplyvmi v prípade ak ju budeme využívať v exteriéri.
Malé čerpadlá pre fontány dnes zoženiete už od ceny pohybujúcej sa okolo 10€ napríklad TU.

Postup

Hneď na začiatku musíme naimpregnovať všetko čo je z keramiky silikónovým sprejom. Misky aj kvetináče musia byť čisté. Po kuse ich ukladáme na pracovný stôl a pomocou silikónového spreja ich dôkladne nastriekame.

Kvetináče aj misy na chvíľu ponoríme do vedra s letnou vodou. Vodný kúpeľ nemá zatiaľ prakticky iný význam, len ten, že sa nám bude do keramiky lepšie vŕtať a pilníkovať.

Do misy s priemerom 17cm vyvŕtame v jej strede otvor so zhodným priemerom, aký ma plastická hadica k čerpadlu fontány.

Okrúhlym pilníkom vyhotovíme v kvetináči s priemerom 15cm oblý zárez v jeho vrchnej časti.

Týmto zárezom bude prechádza elektrický kábel napájania čerpadla k fontáne.

Vnútro otvoru, ktorý sme vyvŕtali do 17 cm misy jemne prebrúsime pilníkom.

Do hornej časti misy vybrúsime kanálik, ktorým bude vytekať z najvyššej časti fontány voda. Ak máte radi hrubú rustikálnosť, môžete ho aj vylomiť pomocou kombinovaných klieští. Kanálik by nemal byť nižšie ako je polovica misy. Po zostavení a spustení fontány bude ním voda pretekať takto:

Teraz vyvŕtame strede kvetináča s priemerom 15 cm otvor so zhodným priemerom, aký ma plastická hadica k čerpadlu fontány. A môžeme kompletizovať. Do misy s priemerom 35 cm vložíme čerpadlo, nasadíme naň hadicu a prikryjeme 15cm kvetináčom tak, aby hadica prechádzala cez navŕtaný otvor.

Ďalej rovnako cez otvor nainštalujeme 17cm misu.

Vyčnievajúci koniec hadice odstrihneme ostrými nožnicami tesne nad dnom misy.

Miesto, ktorým prechádza hadica cez dieru v mise dôkladne zatmelíme silikónovým tmelom. Tmel musíme nechať dôkladne zaschnúť.

Do misy pod kvetináče s priemerom 10 cm vybrúsime po stranách 4 malé kanáliky na vodu.

Misu s týmito štyrmi kanálikmi otočíme hore dnom a vložíme do stredu misy s priemerom 17cm.

Týmto ukryjeme pred zrakmi koniec hadice a striekajúca voda z nej bude vychádzať cez tieto štyri kanáliky.

K veľkému kvetináču položíme menší s priemerom 10cm a na jeho vrch položíme 15cm misu už s pripraveným kanálikom na odtok vody.

A nakoniec postavíme na seba dve misy s priemerom 10cm. Na vrchnej mise bude opäť jeden kanálik na odtok vody

Do spodnej misy (35cm) nalejeme vodu a zapneme čerpadlo. Kvetináče a misy môžeme navzájom upraviť.

Zostáva nám už len jediné – vytvoriť na fontánke dekorácie. Používame malé skaly (vyčistené bez piesku) a zelenú rastlinu v kvetináči, ktorá našu fontánu ozdobí. To je všetko. Nič viac sa nespája ani nevŕta. aj z tohto dôvodu je možné celú fontánu po vypustení vody rýchlo poskladať a odložiť.

Počas prevádzky nezabudnite denne kontrolovať množstvo vody vo fontáne (bude sa odparovať) a v prípade potreby ju dolejte.

Foto : youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama