12.11.2012
(Platená inzercia)

Máte pocit, že by ste potrebovali zmenu? Lepšie povedané, že zmenu potrebuje váš príbytok? Nahraďte stereotypy niečím novým, čo bude odrážať vašu osobnosť. Aj bez potreby veľkých výdavkov môžete zabezpečiť vašim izbám nový šat. Základom je kreativita. No netreba to zas preháňať, pretože v jednoduchosti je krása.

Nápadité idey

Ak sa nepovažujete za veľmi nápaditého a originálneho majstra, nevadí. Určite ste videli niekde niečo, čo vás zaujalo a páčilo sa vám to. Nápad môžete odkopírovať a prípadne ho vylepšiť niečím svojim. Napríklad ak túžite po váze, ktorú ste videli vo výklade obchodu, do ktorého ste sa báli vkročiť, nakoľko presahuje vaše finančné možnosti, môžete si ju prispôsobiť svojim možnostiam. Ide predsa hlavne o nápad, ktorý ďalej rozvijete.

Nezabúdajte, že z káčatka sa môže stať labuť. Zo starých vecí môžete vykúzliť nové, jedinečné a originálne kúsky. Napríklad keď si zoberiete staré misy či taniere, môžete ich ľahko skrášliť a zmodernizovať farbami či fixkami na sklo. Stačia jednoduché geometrické tvary či obtiahnutie okrajov, poprípade jednoduché kresbičky, ako napríklad keď nakreslíte rybku niektorého „rohu“, a máte úplne nový riad, misky či tácky.

Ak však máte nejaké tie peniažky nazvyš a radi ich investujete do skrášlenia vášho domčeka, potešiť vás môžu napríklad vázy na arthome.sk.

Šikovné ručičky

Keď nevyrábate a nemajstrujete niečo každý deň, musíte byť trpezlivý. Výsledok sa dostaví, no bude vás stáť nejaký čas, úsilie či nervy. Bytové doplnky zohrávajú dôležitú atmosféru priestoru, v ktorom by ste sa mali cítiť ako ryba vo vode.

Nápadom sa medze nekladú. Ak máte napríklad ošarpané stoličky v kuchyni, nemusíte ich hneď vyhodiť a nahradiť novými. Pekne krásne ich ošmirgľujte, pokiaľ sa to dá, a natrite nanovo. Môžete ich ozdobiť jemnými detailmi, ktoré nemusia byť vytvorené len farbami, ale môžete na okraje, alebo na iné časti, kde by neomínali, ponaliepať napríklad gombíky. (Dobré je farbu potom zalakovať!) Alebo im ušite poťahy. Tu sa môžete taktiež vybúriť – napríklad z detských stoličiek môžete urobiť zvieratká. Napríklad na slona budete potrebovať sivú látku, ktorou stoličku obšijete, ušite chobot, ktorý vypcháte vatou, taktiež uši, ktoré prišijete na boky stoličiek, oči, ústa, a vualá slon je na svete.

Ak napríklad vždy keď z bytu odchádzate, hľadáte kľúče, môžete si na ne vyrobiť skrinku. Buď si ju celú zmajstrujete alebo niekoho vo svojom okolí poprosíte, alebo si kúpite jednoduchú obyčajnú drevenú skrinku za lacný peniaz v nejakom veľkoobchode, ktorú si vyzdobíte podľa svojich predstáv. Môžete ju oblepiť, postriekať, pokresliť, obšiť, vyrezať či obavlnkovať. Jednoduchými spôsobmi sú napríklad, že ju natriete lepidlom a posypete ju gorálkami, šupinkami či flitrami. Iným oživením môže byť napríklad ponalepovanie „slimáčkov“ z bavlniek, či nejaké farebné „bavlnkové žmolky“.

Steny nemusia byť biele a fádne

Neznamená to však iba to, že steny farebne premaľujete. Taktiež okrem klasických dekorácií si môžete viditeľne obnoviť priestor aj tapetami, kobercami, obrazmi či rôznymi maľovkami či nálepkami na stenách.

Na kresby na steny sa viacerí z nás asi necítia. Niekedy však môže urobiť veľa aj úplne malinký detail. Napríklad taká červená lienka nad vypínačom. Iný rozmer dodajú napríklad stene na chodbe veľké dekoratívne nálepky. Každý si však musí vybrať svoj štýl a nájsť sa. Niečo sa vám totiž môže aj páčiť, ale nemusí sa to vôbec do vášho bytu hodiť. A len preto aby to tam bolo, aj keď ako „pes na oko“, tak to asi za to nestojí. Či? To už je len a len na vás. Musíte sa cítiť pohodlne, príjemne. Váš dom, váš hrad.

Keď sa povie tapeta, väčšine sa azda pred očami zjaví potapetovaná izba starých rodičov od hora až dole. „Cugrunt“. No tá doba je už (snáď) v nenávratne, aspoň v takom rozsahu a dizajne. Tapeta však môže v dnešnej dobe dodať veľký elegantný šmrnc či freestylový úlet. Napríklad 3D tapeta tehlovej steny môže potešiť mladých, ale hnedo-zeleno-fialovo orientálna tapeta môže očariť cestovateľov. Nájsť si to svoje orechové môžete napríklad na dimex.sk. Ak ste si však stále nie istý ohľadne tapety, skúste využiť niektoré moderné fototapety .

Steny si však opäť môžete oživiť starými kúskami. Ak máte koberec, ktorého sa chcete zbaviť alebo idete vymieňať namiesto kobercov dlažbu či parkety, nevyhadzujte ho. Máte rodinného miláčika mačku? Skúste z koberca napríklad vyrezať mačky a šup s nimi na stenu. Zo starých kobercov si môžete napríklad vyrobiť aj rohožku či minikoberček k posteli či do kúpeľne alebo toalety, napríklad v obryse chodidla.

Veľa taktiež robia deky či prehozy na posteli, gauči či fotelkách. Farebných a vzorovaných prevedení je množstvo, stačí si len vybrať…

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Julka (Neregistrovaný užívateľ) 09.02.2017 15:53
Julka

Originalne dekoracie najdete aj na : www.malovaneumenie.sk

Prihlásenie
 
 
Reklama