22.05.2018

Snom mnohých chalupárov, ale aj majiteľov rodinných domov, je mať vlastnú vonkajšiu pivnicu. Hobby portál vám v článku ukáže, ako na to. Ak ste sa rozhodli pustiť sa do stavby záhradnej pivnice, nezabudnite si vybrať vhodné a pohodlné pracovné odevy a chrániť si ruky kvalitnými pracovnými rukavicami.
Tradičná záhradná pivnica bola kedysi nedeliteľným prvkom vidieckeho života. Naši predkovia dobre vedeli, že k uskladneniu plodín je lepšie využiť pivnicu „mimo dom“, než v jeho suteréne. Tradovalo sa, že dobrá pivnica je taká, ktorá zabezpečí v lete teplotu nie vyššiu ako +8°C a v zime nie nižšiu ako +4°C. Koncom minulého storočia však takýto typ pivníc doslova prevalcovali „moderné“ suterénne pivnice. Kvôli slabým znalostiam a izolačným technológiám však často dochádzalo k presakovaniu spodnej vody, zvýšenej vlhkosti a iným stavebným defektom práve u takéhoto typu pivníc.

Väčšina novostavieb sa dnes z ekonomických dôvodov stavia bez pivnice, ale ak dodatočne zistíte, že by sa vám pivnica hodila, nič nie je stratené – môžete si ju postaviť priamo na záhrade tak, ako sa to robievalo kedysi a navyše tiež získate netypický architektonický prvok, ktorý sa v mnohých prípadoch stane dominantou vašej záhrady a okolia domu. Pri projektovaní a samotnej výstavbe pivnice však nesmieme zabúdať na to, že pivnica je stavba ako každá iná a vzťahujú sa na ňu príslušné platné predpisy a ustanovenia stavebného zákona.
Pokiaľ ide o umiestnenie v záhrade, pivnicu možno vybudovať v podstate kdekoľvek, kde sa dá kopať do hĺbky. Ideálne miesto je vo svahu. Aj na rovine možno samozrejme vykopať jamu, ale zvoľte také miesto a takú hĺbku, aby ste mohli klenbu zasypať vrstvou zeminy do výšky minimálne 90 cm nad konštrukciu klenby. Ale úplne na začiatku je potrebné rozhodnúť sa, na aký účel budeme pivnicu využívať. V pivnici môžete uchovávať ovocie, ale môže slúžiť aj ako „azylové“ miesto pre stretávanie s priateľmi v horúcom lete. Už z toho je jasné, že vyššie uvedené pivnice sa budú líšiť spôsobom odvetrania, mikroklímou, veľkosťou i osvetlením. Pokiaľ potrebujete účelnú pivnicu na skladovanie ovocia a zeleniny, nemusíte príliš riešiť jej estetiku, v prípade rekreačnej pivničky však áno. Medzi esteticky najhodnotnejšie pivnice patrí pivnica s klenbou, a na tú sa v nasledujúcich riadkoch zameriame. A začneme výkopom.

Pivnica by mala byť tak veľká, aby sme sa v nej mohli pohodlne a bezpečne pohybovať. Ak pôjde výkop pre pivnicu hlbšie oproti okolitému terénu o viac ako 150 cm, musíte vykonať takzvané svahovanie, aby nedošlo ku zosunutiu stien. To znamená, že steny výkopu nesmú byť zvislé, ale zošikmené. Ideálny sklon je 45 °. Toto riziko nikdy nepodceňujte, ani keby sa vám steny výkopu zdali byť tvrdé ako skala.
Pre suchú pivnicu sa najčastejšie stavajú nízke základové pásy, cez ne je potrebné murovať základovú dosku s hydroizoláciou a na ňu suchú finálnu úpravu. Pre vlhkú pivnicu sú potrebné hlbšie základy bez základovej dosky, odizoluje sa iba murivo od základu, aby do neho nevzlínala vlhkosť. Na podlahu inštalujeme väčšinou betónovú dlažbu posadenou do štrkového lôžka, pričom hrúbka by mala byť aspoň 20 cm. K päte základov potom prídu drenážne rúry. U suchej pivnice bude drenážna rúra položená dookola celého objektu a vyústenie do žumpy alebo vodného toku. Vlhká pivnica bude mať drenáž po dvoch stranách základu, aby odvádzala len veľký nápor spodnej alebo povrchovej vody.
Stálu teplotu 10 až 15 ° C zaistí v pivnici tzv. sendvičová konštrukcia stien. Najprv zhotovíme nosnú stabilnú konštrukciu z betónu, ku ktorej následne zvnútra primurujeme „dekoračnú“ kamennú stenu, avšak v prípade pobytovej pivnice môžeme použiť aj ostro pálené tehly. Kameň musí byť pevný, nepukavý, nedrobivý a musí mať malú pórovitosť. K dispozícii máme napr. žulu, rulu, pieskovec, čadič, opuku alebo bridlicu. Kamenné murivo môžeme, ale v niektorých prípadoch nemusíme spárovať. Ako murovací materiál pre kamenné steny používame jemnozrnný betón. Kamenné výmurovky je nutné zveriť kvalitnému odborníkovi, rovnako tak murovanie klenby, ak sme sa pre ňu rozhodli.

Tak ako každá konštrukcia obklopená zeminou, mala by byť aj klenba izolovaná proti podzemnej a zemnej vlhkosti. Izolácia spočíva v obalení konštrukcie materiálom, ktorý neprepúšťa vodu a vie zabrániť podzemnej časti vegetácie v prerastaní. Máme na výber z viacerých možnosti. Pivničku môžeme uzavrieť pred okolitou zeminou klasickým izolačným pásom tak, ako sa vykonáva izolácia základov domu (asfaltový izolačný pás alebo zváracie PE fólie). Túto izoláciu potom obsypeme zeminou a prípadne pred obsypom ešte tepelne izolujeme proti mrazu. Alebo využijeme to, čo nám poskytuje príroda.

Ak už raz vlhkosť prenikne zo pivnici cez murivo do okolitého terénu, musíte ju niekam a nejako odviesť. Túto prácu za vás prevedie štrk vo frakcii 4 až 8 mm vo vrstve minimálne 10 cm. Len to by však nestačilo, pretože musíte zabrániť vlhkosti z okolitého terénu, aby nezneužila tento štrk pre svoje účely, a musíte štrk chrániť vrstvou kvalitného ílu. Nie však ílovitú hlinou, ale čistým ílom. Jeho vrstva by mala byť minimálne 50 cm. Ílová vrstva je ako pancier, cez ktorý sa voda nedostane. Ale je to opäť voda, ktorá vie íl odniesť pri priamom pôsobení. Preto vrstvu ílu opäť ochránite vrstvou štrku frakcie 4 až 8 mm, hrúbky 15 až 20 cm. Na tento štrk potom už môžete konštruovať humózne vrstvy pre vegetáciu. Avšak pri dnešných možnostiach, ktoré poskytujú mnoho zaujímavých materiálov, je vhodné použiť na poslednú vrstvu štrku ešte geotextíliu, ktorá vie zabrániť prerastaniu koreňov a prestupovanie humusu do štrku. Toto vrstvenie má svoj význam aj pre tepelnú izoláciu. Keďže vytvoríte vrstvu o mocnosti 90 cm, vznikne tak vlastne nezámrzná hĺbka a teda sa nemusíte báť výskytu rosného bodu v pivnici. Vynikajúcim pomocníkom pri odvádzaní vlhkosti z okolia záhradnej pivnice sú tiež mnohé druhy rastlín, ktoré počas vegetácie netreba zalievať, ale ony samy si zoberú takmer všetku vlhkosť so zeme a okolitého vzduchu.

Fotogaléria nápadov a inšpirácií

Foto: idealsad.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama