04.01.2017

Betónové listy sú populárnou dekoráciou, ktorá dodá vašej záhrade novú tvár. Naučíme vás ako si takéto listy jednoducho vyrobíte sami v dvoch variantoch: plochom aj vypuklom (3D).

Niekedy stačí neobvyklý detail a okolie vášho bývania sa doslova rozžiari. Ak chcete, aby vaša záhrada priťahovala pozornosť nielen susedov ale tiež návštev, vyrobte si s nami listy z cementovej zmesi. Nie je to nič zložité.

Plochý variant

Hovorí sa im tiež nášľapné listy. To preto, lebo sa najčastejšie používajú ako netradičný záhradný chodník. Takéto betónové listy musia byť dostatočne pevné a silné, aby udržali váhu dospelého človeka, ktorý bude po nich kráčať. Aj cementová zmes, ktorá slúži na prípravu betónu musí byť kvalitná, aby naša dekorácia nepopraskala pri mrazoch v zime. Šikovní domáci majstri si betón vedia pripraviť sami. V dnešnej dobe je však výhodou, že v obchodoch so stavebninami si môžeme zakúpiť sypkú zmes na prípravu betónu, do ktorej stačí pridať vodu a môžeme tvoriť. Podstatné je, aby táto zmes bola jemná. Pri domácej výrobe betónu tak primiešavame do nej piesok, nie štrk. Je to dôležité, aby kresba listu po dokončení vyznela.
Apropo listy. Samozrejme vyberáme čo najväčšie a najkrajšie, s vystupujúcimi žilkami. Ideálne sa pre našu prácu (okrem najčastejšie používaných listov lopúcha) hodí napríklad rebarbora. Ďalej ešte budeme potrebovať voliteľne plastifikátor a farbivo do betónu a pomôcky, ktoré spomenieme v návode.

Postup

Nazbierame si niekoľko veľkých listov. Nemusia byť rovnaké a môžu mať aj drobné vady. Ak nechceme, aby nám počas prípravy betónu zoschli, môžeme ich ponoriť do vody.

Pripravíme si pracovnú plochu. Častokrát postačí väčší kartón, položený na zemi a prikrytý potravinárskou fóliou, no tí, ktorí majú postup „zmáknutý“ odporúčajú prihliadajúc na chrbticu väčší pracovný stôl, ktorý možno prekryť voskovaným papierom, potravinárskou fóliou či starým obrusom z umelej hmoty.

Namiešame si betónovú zmes, ktorá nesmie byť príliš riedka a mala by byť tvarovateľná.
Na pracovnú plochu položíme list rubom nahor a okamžite môžeme nanášať betón tak, že kopírujeme tvar lista.

Od správnej hustoty betónu závisí, či dokážeme vytvoriť minimálne 5 centimetrov hrubú vrstvu nad listom.
Teraz musíme počkať minimálne jeden deň, aby betón naozaj vytvrdol. Po vytvrdnutí odlepíme list, prípadne vyčistíme betón od jeho zvyškov.

Takéto ploché betónové listy môžeme použiť na prípravu záhradného chodníka, alebo ich nafarbiť rôznymi farbami a využiť ako dekorácie.

Z plochých listov sa dá vyrobiť napríklad tiež netradičný stojan na kvetináče a množstvo iných dekoratívnych vecí.

3D, alebo vypuklé betónové listy

Spôsob prípravy je takmer zhodný s výrobou plochých listov. Rozdiel je v tom, že tentokrát budú listy tvarované v oblúku. Toto dosiahneme jednoduchým spôsobom, kedy z jemného mokrého piesku vytvarujeme na pracovnej ploche kopčeky, pomocou ktorých dostaneme list do požadovaného tvaru.
List pritlačíme na kôpku piesku a potom ho opatrne zložíme. Kôpku piesku prikryjeme potravinárskou fóliou po celej ploche. Mnohí sa zrejme budete pýtať prečo fólia? Odpoveď je jednoduchá. Pri nanášaní betónovej zmesi sa málokomu podarí okopírovať betónom obrys listu a tak určitá časť betónu list presiahne. V prípade, že by tam fólia nebola, bude sa betón dotýkať priamo piesku a tým sa k nemu prilepí.

Keď máme toto všetko pripravené, namiešame si betónovú zmes.

List priložíme na kôpku piesku s potravinárskou fóliou a nanesieme naň betónovú zmes. V strede bude hrúbka väčšia a pozvoľna sa bude zužovať smerom k vonkajšku listu.

Betón musíme nechať 1 – 2 dni dôkladne vytvrdnúť.

Určitý čas nám zaberie čistenie betónu od zvyškov listu, ktorý sa častokrát k nemu prilepí. Používame kefu či špongiu namočenú vo vode.

Listy môžeme ponechať tak ako sú, alebo zvýrazniť ich krásu farbami.

Inšpirácie

Naše inšpirácie sa budú niesť v duchu záhradných dekorácií ale tiež netradičných fontán či umelých jazierok. Betónové listy sa však dajú využiť mnohými inými spôsobmi,napríklad ako nádoba na napájanie zvierat, netradičné odvádzanie dažďovej vody spod odkvapu a mnohými inými.
Nebojte sa farieb ani tých výrazných. Z ich pomocou bude táto dekorácia ešte čarovnejšia.

Foto: brechkodesign­.wordpress.com, tnn-garden.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama