31.01.2017

Hobby portál vám prináša geniálny nápad na uskladnenie konzerv a malých plechovíc, pomocou ktorého ušetríte na policiach množstvo priestoru.

Chovatelia psov a mačiek si často nakúpia za akciové ceny množstvo konzerv pre domácich miláčikov. Tieto potom zbytočne zaberú miesto v skrinkách a poličkách. Rovnaký problém sa však netýka len chovateľov zvierat ale tiež bežných ľudí, ktorí uskladňujú na chatách či chalupách množstvo plechoviek so zavareným ovocím, zeleninou a inými potravinami, ktoré nemusia byť uskladnené v chladničke a vydržia v neotvorenom obale mnoho mesiacov.
Mnohí tak hľadáme spôsob, kam s konzervami, aby sme mohli pohodlne uskladniť aj ostatné veci. Nápad na gravitačnú policu je geniálny v tom, že je jedno, či máme v konzervách hrášok, kukuricu, mandarínky alebo spomínané krmivo pre zvieratá.
Prečo samodoplňovacia polica? Tento regál využíva k svojej funkčnosti gravitáciu, ktorá priťahuje konzervy v ňom smerom nadol a tie počas procesu vyťahovania jednotlivých kusov doplnia prázdne miesto v polici.

Čo potrebujeme?

Postačí nám obyčajný kus preglejky vhodných rozmerov a niekoľko ohobľovaných lát so šírkou, ktorú si určíme sami podľa priemeru konzerv. Tieto laty budú tvoriť rebrá regálu (zvislé police). Rovnaký počet lát budeme potrebovať na zaistenie konzerv proti vypadnutiu z regálu. Ďalej využijeme množstvo skrutiek do dreva, kovové uhlové spojky v tvare L, zopár drevených hranolov, z ktorých si vyrobíme spodné kliny, pílu, vŕtačku, meter, skrutkovače a ceruzku na značenie.

Ako na to

Výrobu takéhoto regálu zvládne každý, komu je blízka práca s drevom. V návode schválne neuvádzame rozmery, nakoľko by si ho mal každý vyrobiť podľa seba a podľa svojich potrieb. Na obrázkoch je vyfotografovaná polica s ôsmymi zvislými regálmi určená na uloženie ôsmych konzerv v jednom rade.

Výhodou je, že väčšina štandardných konzerv má približne rovnaké rozmery tak do priemeru ako do výšky. Napriek tomu musíme byť pri plánovaní rozmerov dôslední. Ideálne je ak budeme poznať výšku všetkých druhov konzerv, ktoré sa chystáme v regáli uskladňovať. Keďže budú plechovky naležato, budeme tento rozmer brať ako ich dĺžku a podľa nej určíme vzdialenosť medzi rebrami regálu.

Rebrá vyrobíme z ohobľovaných dosiek so šírkou o 1 – 5 mm väčšou, ako je priemer najväčšej konzervy. Na základovú dosku regálu, ktorá bude pripevnená k stene nemusíme použiť hrubú preglejku. Taktiež latky, tvoriace zvislé regály nemusia byť príliš široké, musia sa nám však dať na ne pohodlne naskrutkovať ďalšie laty aby prierez takéhoto latenia bol v tvare T.
V dolnej časti základovej dosky musíme z hranolov vyrezať a upevniť na spodnej časti drevené kliny tak, ako je to zrejmé z obrázku.

Na každý klin naskrutkujeme plechový držiak v tvare V. Takýmto spôsobom spodná plechovka nevypadne. Rozmery držiaka určujeme tiež podľa priemeru konzerv, resp. by malo jeho rameno byť o čosi väčšie, alebo zhodné s priemerom najširšej konzervy.

Dve istiace dosky priložíme za pomoci druhej osoby „nasucho“ k regálovej doske do tvaru T a vyskúšame vložiť medzi ne konzervu. Regál opatrne postavíme a podľa toho, či nám konzerva bude na plechovom uhle držať určíme v akej výške istiacu dosku k regálovej priskrutkujeme. Dĺžku týchto dosák samozrejme skrátime do vhodného rozmeru. Dôležité je, aby sme konzervu mohli vybrať pohodlne a nepoužívať pritom silu.
Stojan máme hotový. Ako ho pripevníme k stene, bude záležať len od nás. V tomto prípade je nasunutý na dvoch doskách pripevnených k stene. Tieto dosky majú v hornej časti šikmý rez a stojan má dosky s opačnými uhlovými rezmi na zadnej strane.

Ak nám zostane na jednej strane stojana trocha miesta, nemusíme ho odpíliť po dĺžke, ale ho využijeme ako poličku napríklad pre väčšie konzervy s rybami (tuniakom) tak, ako to vidno na nasledujúcom obrázku.

Veľkou výhodou je to, že takýto regál nám na stene zaberie naozaj len to najpotrebnejšie miesto a nezasahuje do priestoru izby viac, než je to nutné.
Môžeme teda takýchto políc vyrobiť viac. Toľko, koľko potrebujeme.

Foto:amy-toby.blogspot.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama