09.08.2019

Malé kaktusy a drobné sukulenty nepotrebujú veľa priestoru. Prinášame vám návod, ako si vyrobiť dekoratívne kvetináče, ktoré vyzerajú ako z lomového kameňa.

Práca s betónom nie je len výsadou stavbárov, ale tiež kreatívnych ľudí, ktorí ho berú ako vynikajúcu a trvanlivú hmotu pre svoje kreatívne výtvory. Projekt, ktorý vám dnes ukážeme nie je vôbec zložitý. Základom sú formy, ktoré dokážete vyrobiť pomerne rýchlo z hmoty, ktorá sa nazýva penová doska. Penová doska sa dá kúpiť poľahky v hobby obchodoch, alebo na internete, napríklad TU.

Materiály, ktoré potrebujeme

Penová doska (5 mm hrúbky)
Suchý betón – alebo betónová zmes s jemným zrnom
Remeselnícky nôž
Brúsny papier
Olej v spreji
Farby, alebo pigmenty na maľovanie kvetináča
Lepidlo UHU

Postup

Najprv si musíme vytvoriť návrh nášho kvetináča. Je dobré, ak si model urobíme z kartónového papiera, na ktorý si nakreslíme jednotlivé časti, ktoré nám systémom vrstevníc vytvoria výsledný kvetináč. Zručnejší v počítačovej oblasti si môžu vytvoriť takýto návrh pomocou programov typu CAD, vytlačiť ich vo formáte A4 a preniesť priamo na penovú dosku. Ostatní sa budú musieť spoľahnúť na vlastné priestorové videnie a urobiť si vrstevnicový model z kartónu, ktorý má v sebe vlnitý papier a tak je jeho hrúbka približne rovnaká,ako 5mm penová doska. Pomocou veľkých nožníc alebo remeselníckeho noža vystrihneme /vyrežeme prvé tri vrstvy z každej strany kvetináča.

V ďalšom kroku vystrihneme z penovej dosky13 kusov obdĺžnikov podľa potreby, v tomto prípade sú strany obdĺžnikov v rozmere 10×12 cm. Na ne prenesieme (napr. obkreslením) siluety už vystrihnutých vrstiev (po 3 z každej strany), potom siluety vyrežeme a zoradíme na seba tak, aby boli v súlade.

Teraz budeme musieť vyrezať stredných 5 alebo až 7 vrstiev, ktoré budú tvoriť lôžko pre rastlinu. V našom prípade ide o 5 vrstiev so stredom o rozmeroch 3×5cm.

V ďalšom kroku musíme vrstvy pevne k sebe zlepiť. Vyberajte si lepidlo, ktoré je pevné a nanášajte ho na plochu až tesne ku okrajom, aby neskôr do prípadných škár nevtekal betón.

Nakoniec formu dobre stiahneme po obvode vysokotlakovou lepiacou páskou tak, aby sa nám forma počas práce nerozišla.

Keď je forma hotová, namiešame si potrebné množstvo betónovej zmesi s jemným zrnom. Formu musíme nastriekaťalebo natrieť olejom, aby sak nej betón silno neprilepil.
Betónová zmes by nemala byť príliš hustá, aby nám mohla vyplniť všetky medzery vo forme. Po naliatí betónu formou opatrne poklepemepo pracovnom stole, aby sa zmes dostala naozaj všade. Necháme schnúť 24 hodín. Je možné, že sa nám na povrchu betónu vytvoria maličké vzduchové bubliny. Tieto budeme musieť po vytvrdení prebrúsiť, aby bolo dno kvetináča rovné.

Po uplynutí 24 hodín môžeme opatrne začať s odstraňovaním formy. Bočné steny sa dajú oblámať, o niečo zložitejšie to bude so strednou časťou. Použite nožík a dbajte, aby ste neulomili betón.
Všetky hrany a výstupky musíme zjemniť pomocou brúsneho papiera, aby nevyzerali príliš „umelo“.

Na záver môžeme kvetináč natrieť vhodnou farbou tak, aby pripomínal kameň. Niektorí pridávajú už za mokra do betónovej zmesi farebné pigmenty.

Posledným krokom je vsadenie malého kaktusu či sukulentu do nášho kvetináča.

Foto: instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama