20.09.2017

Dnes vás naučíme, ako sa dá zhotoviť kniha – trezor, zaujímavý a jedinečný doplnok vašej domácnosti aj exkluzívny darček pre správnych knihomoľov.

V tajných priečinkoch starých kníh sa dalo schovať všetko. Od šperkov až po ampulku s jedom, no najčastejšie sa využívali na nenápadné „uskladnenie“ fľaštičky s alkoholom a to priamo v knižnici. Móda anglických lordov prenikla v devätnástom storočí nielen do Európy ale aj za oceán. Dnes samozrejme tieto knihy plnia už len dekoratívnu funkciu, no zohnať ich je veľmi ťažké a hlavne – finančne nákladné. Hobby portál vám prezradí, ako si takúto knihu vyrobíte doma za zlomok ceny.

Materiál a nástroje

Určite sa u vás v knižnici povaľuje stará kniha, ktorú už roky nikto nečítal. Kniha so zaujímavým viazaním a tvrdým obalom. Taká, ktorú bez problémov oželiete. Ona bude tvoriť základ nášho trezoru. Ak ju nemáte, postačí navštíviť najbližší antikvariát, tam ju určite za pár drobných zoženiete. Kniha musí byť v pomerne dobrom stave a skúste pohľadať takú, ktorá má stránky zo silnejšieho papiera, pretože to znamená menej rezania, strihania a lepenia.
Ďalej budeme potrebovať zámkové kovanie s kľúčom so starodávnym dizajnom – tieto sa dajú kúpiť v železiarstvach aj na internete. Základ je, aby rozmerovo „sedel“ ku knihe.

Drevené latky hrubé približne 5 milimetrov, ktorých ostatné rozmery budú závisieť od veľkosti knihy, resp. od toho, aký hlboký tajný priestor chceme v knihe mať. Tieto latky budú tvoriť vnútorný rám sejfu.
Výstelku dna tajnej priehradky môžeme spraviť z filcu, alebo nejakej tvrdšej tkaniny, prípadne zamatu či dekoratívneho papieru.
Univerzálne lepidlo na drevo (osvedčil sa Duvilax) a tiež lepiace tyčinky na papier.
Ďalej budeme potrebovať rezací nôž, nožnice, pílku na drevo, vŕtačku s vrtákom, pilník na drevo a voliteľné nástroje, ktoré spomenieme v návode.

Postup

Prvým krokom bude výber vhodnej knihy a nákup prijateľného zámkového kovania, ktorý k nej bude pasovať. Knihu otvoríme a pomocou ceruzky a pravítka na prvej strane vyznačíme oblasť, ktorá bude slúžiť ako sejf. V ďalšom kroku bude našim ideálnym pomocníkom kovové pravítko, ak ho nemáme, vystačíme si s 30 centimetrovým kusom železnej pásoviny, alebo latkou s tvrdšieho dreva. S ich pomocou môžeme začať vyrezávať listy knihy. Na nôž pridajte určitý tlak, aby urobil dobrý rez v označenom priestore a zároveň prenikol cez viac listov knihy. Takto režeme až dovtedy, kým nám nevznikne požadovaný dutý priestor.

Ak je otvor nerovnomerný, zrovnáme ho ďalšími rezmi, alebo dokončíme do požadovaného tvaru nožnicami.

Najzdĺhavejšou časťou našej práce bude lepenie jednotlivých strán k sebe pomocou lepiacej tyčinky. Lepidlom potierame každú stránku a pritláčame rovnomerne k stránke ďalšej tak, aby sa nám papier nezvlnil. Začíname od poslednej stránky a postupne sa dostaneme až k hornej. Zalepenú knihu vizuálne skontrolujeme, či má vnútorný otvor taký, aký má byť, potom ju zatvoríme a na niekoľko hodín zaťažíme, aby sa stránky dôkladne zlepili.

Po zložení závažia knihu otvoríme a rezacím nožom odstránime prebytočný a zvyškový papier vo vyrezanom otvore.
Ďalej tento otvor presne zmeriame a z vhodných drevených latiek vyrežeme vnútro tajnej priehradky. Latky zatiaľ iba vložíme do knihy, či sú ich rozmery v poriadku, no nelepíme ich.

Teraz musíme v obale knihy vytvoriť kľúčovú dierku. Najprv zmeriame vzdialenosť od vonkajšej strany zlepených listov po vnútro. Pridáme niekoľko milimetrov, pretože viazanie knihy je o niečo širšie, ako vnútro. Keďže zámok sa vysúva viac, ako jeden centimeter, pridáme radšej viac – kniha sa aj tak bude dať uzamknúť.

Vŕtačkou vyvŕtame otvor pre kľúčovú dierku a vytvarujeme ju jemným pilníkom na drevo až kým nebude mať správny rozmer.
Zámkové kovanie budeme teraz musieť pevne prichytiť k obalu knihy. V tomto kroku bude hrať kľúčovú úlohu presné meranie. Odrežeme malý kus dreva z latiek, ktoré sme použili aj na vnútornú výstielku sejfu. Uistíme sa, že sa zmestí do tajnej priehradky, konce tejto latky zaoblíme pilníkom. Na hornej časti dreva umiestnime kovanie a vyznačíme jeho pozíciu vrátane kľúčovej dierky.

Drevo priložíme na správne miesto vnútornej strany obalu a uistíme sa, že pri zatváraní knihy vojde do sejfovej časti. Ak nie, odpílime z neho a opäť zaoblíme hrany.
Zámok teraz môžeme k drevu priskrutkovať. Opäť sa ubezpečíme, že nám celé kovanie vojde dovnútra sejfovej časti.
Teraz môžeme drevo s kovaním nalepiť lepidlom na drevo k vnútornej časti obalu knihy, tak aby nám otvor v obale a kľúčová diera kovania presne lícovali. Nalepené drevo opäť na niekoľko hodín zaťažíme.

Po vyschnutí lepidla pripevníme ozdobnú časť zámku ku knihe a vyskúšame mechanizmus.

Do čelnej latky vnútra sejfu vypílime zodpovedajúci otvor, do ktorého zapadne jazdec zámku. Nakoniec môžeme vnútorné latky sejfu pevne prilepiť ku knihe. Pridáme dostatočné množstvo lepidla na latky a tieto pevne pritlačíme ku stranám zvnútra. Necháme zaschnúť po dobu 12 hodín.

Potom vyskúšame, či je zámok v zábere a kniha zostáva uzamknutá.
Nakoniec nalepíme na dno kus filcu, alebo dekoratívneho papiera.

Hotovo. teraz máte knihu, ktorá sa dá zamknúť. Len nezabudnite, kam schováte kľúče.

Foto: instructables. com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama