04.01.2018

Môže sa stať stará a nechcená kniha netradičným kvetináčom pre pestovateľov sukulentov? Môže. Hobby portál vám vo foto návode ukáže ako na to.
Naučili sme sa dávať staré knihy do zberu či antikvariátov a šíriť tak myšlienky, aby slúžili iným. Dokážeme si s nimi urobiť radosť aj sami sebe. Ak im vdýchneme nový život hoci aj veľmi netradičným spôsobom. Kvetináče s dizajnom starých kníh spájajú v sebe tak úctu k starému (kniha) ako ja radosť z mladého (rastlinka). Toto spojenie vyzdvihujú aj interiéroví dizajnéri, pretože dokáže v mnohých prípadoch vyčarovať aj v inak strohom byte romantickú atmosféru.
Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú mať námietky, že ničenie starých kníh je vlastne ich vraždou. Ak si však uvedomíme, že bežne sa z nich recykluje napríklad toaletný papier, zdá sa byť dnešná myšlienka na kvetináč oveľa viac humánnejšia.

Postup krok za krokom

Z nasledujúceho postupu vyplynú zároveň aj materiály a pomôcky, ktoré budeme potrebovať. Ak sa nám doma povaľuje hrubšia stará kniha, ktorú chceme vyhodiť a ktorá má tvrdý obal (ideálne textilnú väzbu), máme vyhraté. Ak nie, budeme sa musieť vybrať do najbližšieho antikvariátu či požiadať známych, aby nám pomohli. V každom prípade určite vhodný druh knihy zoženieme.

1. Okrem knihy budeme potrebovať bežné veci, pomôcky a nástroje na domáce a kutilské práce, Tou prvou je PVA lepidlo, ktoré si zriedime s vodou v pomere 2:1. Štetcom nanesieme tento roztok na vnútorné časti niekoľkých stránok vnútri knihy, potom knihu zatvoríme tak, aby stránky lícovali a lepidlom dôkladne pretrieme časť knihy, kde sa nám vpredu stránky spájajú. Je nutné, aby sme zmesou lepidla stránky doslova (premočili) – oveľa lepšie sa takto zlepia a napokon na viditeľnej strane vznikne priesvitná vrstva lepidla (PVA po vyschnutí spriezračnie), ktorá bude knihu držať pohromade.

2. Po nanesení lepidla knihu dôkladne stlačíme pomocou montážnych svoriek, alebo ju zaťažíme inými knihami. Ak nám trochu lepidla vytečie pomedzi stránky, jemne ho utrieme čistou handričkou či kúskom papiera.

3. Vyznačíme si miesto na obale knihy, v ktorom chceme mať umiestnený kvetináč. V tomto prípade je to jej presný stred. Pomocou špeciálneho vrtáka s prípravkom na vŕtanie dier do sadrokartónu vyvŕtame do vyznačeného miesta kruhový otvor tak, aby prechádzal takmer cez všetky vnútorné strany knihy. Pozor! V čase vŕtania musia byť zlepené stránky dokonale suché a lepidlo vytvrdnuté. Vyvŕtaný vnútrajšok odstránime a v prípade potreby lem otvoru prebrúsime brúsnym papierom.

4. Vo vnútri výrezu umiestnime malý kúsok polyetylénovej fólie. Tá bude chrániť vnútro knihy pred vlhkosťou. Odporúča sa polyetylén zafixovať vo vnútri opäť pomocou PVA lepidla. Tentokrát bez jeho riedenia vodou.

5. Obal knihy vyzdobíme spôsobom, ktorý uznáme za vhodný. Môžeme ju previazať stuhou, čipkou, kúskami vrecoviny či hrubším konopným povrázkom. Po okrajoch otvoru môžeme pomocou tavnej pištole nalepiť malé dekoratívne skalky, kamienky, mušle, koráliky a podobne.
Nakoniec vyplníme otvor vhodným substrátom, do ktorého môžeme ihneď zasadiť skalnú ružičku či iný sukulent, ktorý nepotrebuje veľa závlahy.

To je všetko. Takto si jednoduchou cestou vyrobíme veľmi netradičný kvetináč, ktorý sa okamžite stane stredobodom pozornosti nášho bytu.

Foto: rukikryki.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama