24.06.2016

V nasledujúcich riadkoch ponúkneme jednoduchý návod na praktické ohrievače vody v štýle vulkánu, ktoré určite oceníte najmä vo vidieckych oblastiach. Pokiaľ ale nemáte regulátor teploty, a teda nemôžete upravovať prívod teplej a studenej vody, neodporúčame sprchovanie. Voda môže totiž dosiahnuť bod varu vo veľmi krátkej dobe. Čítajte ďalej, začíname…

Čo budete potrebovať

  • 1 kovová nádrž alebo bubon (veľkosť závisí na Vašich požiadavkách)
  • 1 dlhá kovová rúrka, cca 150 mm v priemere (najmenej dvakrát tak dlhá ako nádrž s komínom)
  • 1 kratšia kovová rúrka, asi 25 mm vnútorný priemer (ohnutá do tvaru „J“)
  • pri použití v interiéri ešte jedno potrubie s priemerom cca 150 mm, ktoré bude naháňať cez vonkajšie múry vzduch do ohniska
  • obdĺžnikový výrez, ktorý má byť použitý ako dvere do ohniska
  • dverové súčiastky (závesy a západky)
  • niečo na podvihnutie ohniska z podlahy tak, aby sa nepoškodila

Dobrá rada: Kompletný nákres nájdete na m.wikihow.com/Make-a-Water-Heater

1. krok

Vymerajte a vyrežte jeden otvor uprostred každého konca nádrže alebo bubna tak, aby ním pohodlne prešla 150 mm rúrka. Rúrku pretiahnite cez nádrž a na jednej strane zaistite (či už spájkovaním alebo zváraním), aby boli spoje vodotesné. Tento „uzáver“ sa bude nachádzať v spodnej časti ohrievača. Rúrka bude slúžiť ako komín. Snáď netreba pripomínať, že komín potrebuje voľný priestor. Odstráňte všetko, čo by mohlo spôsobiť väčšiu či menšiu nehodu. Súčasťou moderných chát a domov sú aj účelné markízy, nádrž však pod nimi radšej neumiestňujte.

2. krok

Vymerajte a vyrežte otvor v hornej časti ohrievača vody tak, aby sa tam rúrka dala zohnúť do tvaru písmena J. Otvor opäť zaistite, aby bol vodotesný. Bude slúžiť na uvoľnenie tlaku, pretlaku alebo napätia, bez ktorého by ohrievač nedokázal vôbec fungovať.

3. krok

Vyrežte jeden alebo dva otvory do spodnej časti nádrže a upevnite tam rúrku tak, aby pôsobila ako vstup a výstup, prípadne použite jednu rúrku pre vykonávanie obidvoch funkcií. Vodu do ohrievača môžete naliať aj prostredníctvom lievika a otvoru v hornej časti. Nezabudnite však na spodný otvor napojiť kohútik, aby Vám voda, ktorú vlejete, rovnako rýchlo aj nevytiekla.

4. krok

Vyrežte do nádrže minimálne vo výške 300 mm obdĺžnikový otvor, cez ktorý sa bude privádzať palivo pre oheň a cez ktorý budete odstraňovať popol. Ten môžete spolu s tým, ktorý vyprodukujú klasické záhradné krby, použiť v záhrade. Ideálny je najmä k zelenine. Pokiaľ zápasíte s ťažkou hlinitou a ílovitou pôdou, riešením je práve drevený popol. Ten pôdu zľahčí a poslúži aj ako hnojivo. Pozor však na popol z koksu, ten pôsobí na rastlinky nepriaznivo.

5. krok

Ak máte v úmysle používať svoj ohrievač vody v interiéri, vyrežte ešte druhý okrúhly otvor na zadnej strane (oproti obdĺžnikovému otvoru). Týmito otvormi prevlečte rovnakú rúrku, ako ste použili na komín.

6. krok

Pretlačte trúbku otvorom v stene tak, aby druhý koniec rúry trčal mimo nádrže. Kým bude zavretý prívod vzduchu pre horenie, oheň nasáva vzduch zvonku a nie zvnútra.

7. krok

Ak chcete mať aj dvierka pre ohnisko, použite obdĺžnikový kus ocele, ktorý vyberiete spredu a následne po aplikácii dvoch závesov a západok ho uchytíte.

8. krok

Nádrž umiestnite na vopred zvolené miesto.

9. krok

Naplňte nádrž vodou, aby dole na dne vznikol oheň a nechal vodu ohriať sa odspodu až hore.

10. krok

Váš ohrievač vody by mal byť hotový.

Tipy:

Na ohrev v tomto ohrievači môže byť použitý akýkoľvek horľavý materiál (drevo, uhlie alebo papier). Obvykle to budú veci, ktoré sa v podstate už k ničomu nehodia.

Môžete si vytvoriť „zásobník na oheň“. V podstate to funguje tak, že mimo nádrže založíte oheň a následne ho vložíte do zásobníka pod nádržou.

Ak máte ohrievač v interiéri, s komínom predĺženým cez strechu budovy a izolovanou nádržou, voda sa Vám síce nezohreje rýchlejšie, ale ostane dlhšie teplá. Výkon ohrievača nie je ovplyvnený nepriazňou počasia.

Dôvod, pre ktorý je odtok vody na dne nádrže a nie vyššie, je ten, že tento návrh berie do úvahy skutočnosť, že voda je v niektorých častiach sveta vzácna a jednoducho jej nemusí byť dosť k úplnému naplneniu nádrže. Ohrievať sa preto dajú aj malé objemy, pričom obrátenie vstupného a výstupného potrubia by malo za následok zbytočné plytvanie.

Varovanie:

Zariadenie chráňte pred deťmi a nepovolanými osobami. Riešením v exteriéri môžu byť bezpečnostné ploty.

Ak používate tento ohrievač v interiéri, dávajte pozor na nebezpečenstvo otravy oxidom uhoľnatým. Oheň, ktorý nie je riadne odvetraný, vytvára riziko úniku jedovatých plynov do obytného priestoru. Oxid uhoľnatý je bez zápachu, bezfarebný a smrtiaci!

Uistite sa, že ohrievač vody spĺňa bezpečnostné normy. V prípade nehody by poisťovňa mohla odmietnuť plnenie, ak nebudú tieto normy splnené.

Ohľadne tejto témy by Vás mohli zaujímať aj tieto videá:

Veríme, že ak ste zručný domáci majster, podobné zariadenie zvládnete ľavou zadnou. Pokiaľ si ale na niečo podobné netrúfate, radšej investujte do profesionálne zhotoveného a nainštalovaného ohrievača vody. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, prajeme veľa šťastia.

Zdroj: wikihow.com
Foto: sciencecanvas.org, i0.wp.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama