21.02.2017

Je vždy príjemné nájsť spôsob ako využiť nepotrebnú vec na niečo funkčné a miesto vyhodenia do odpadu jej vdýchnuť nový život. Hobby portál vám dnes predstaví dva nápady, ako si vyrobiť „recyklované“ ohniská a krby zo starých automobilových diskov a bubna z pokazenej práčky.

Disky z automobilových kolies ako ohnisko a gril

Nič netrvá večne a každý automobilista vie, že po čase a tisíckach najazdených kilometrov sa raz bude musieť rozlúčiť s diskami kolies svojho štvorkolesového tátoša. Tie staré väčšinou končia v zberných surovinách, existuje však množstvo nápadov ako ich využiť na úplne iný účel. Toto je jeden z nich.
Výrobu ohniska z disku zvládne priemerný domáci majster, ktorého dielnička je vybavená zváračkou na kovy a rozbrusovacou brúskou. Okrem tohto náradia budeme potrebovať kovovú rohož a samozrejme chuť do práce.
Demontáž starých diskov by pre automobilistu nemala byť problém. V našom pláne je v podstate jedno, aký rozmer kolies (diskov) máme k dispozícií, určite však nebudeme robiť gril z diskov traktora, ani nákladného auta. Zato z osobného auta môžeme poučiť všetky klasické.
Najprv musíme pomocou rozbrusovačky vyrezať na okraji disku podlhovastý výrez, ktorý bude slúžiť ako otvor na vkladanie palivového dreva.

Po dokončení práce vyzerá zárez takto. Ostré hrany zabrúsime obyčajným pilníkom na kov alebo elektrickou ručnou brúskou. Kus kovu, ktorý nám po odbrúsení vypadol priložíme k druhému disku a obtiahneme ho kriedou, aby sme podľa tohto obrysu mohli vyrezať identický výrez.

Takto to vyzerá po vyrezaní výrezov v obidvoch diskoch.

Disky položíme na seba a zalícujeme výrezy tak, aby vznikol symetrický otvor. Pripravíme si zváračku a s jej pomocou zvaríme disky na niekoľkých miestach k sebe.

V podstate máme telo hotové a ideme na rošt. Na vrchný disk položíme kovovú rohož tak aby ho celý prekryla.

Rohož prizvárame v niekoľkých bodoch k hornému disku a nakoniec rozbrusovačkou odstránime vyčnievajúce časti. Ostré hrany rohože opäť zabrúsime aby sme pri manipulácií neprišli k úrazu.

Zostáva nám už len jedna vec – vypáliť ohnisko. Do otvoru nakladieme triesky a podpálime ich. Postupne pridávame polienka a naše ohnisko rozžeravíme tak, aby sa teplom vypálilo, resp. zakalilo.

Necháme ho vychladnúť, vyčistíme a teraz už môžeme grilovať.

Ohnisko z práčky

Je na porazenie, ak sa vaša práčka pokazí tak, že zostane neopraviteľná, prípadne servisné náklady prevýšia nákupnú cenu práčky novej. Ak vám toto spraví práčka, ktorá je plnená z prednej časti a má celokovový bubon, nech je aspoň malou náplasťou na vašu stratu nasledujúci návod.
Naozaj nejde o nič zložité. Rozoberte práčku a vyberte kovový bubon. Starostlivo z neho odstránte všetko čo nie je z kovu, hlavne časti z umelej hmoty, ktoré sa môžu nachádzať tak na povrchu ako vnútri bubna.

Keď sme si istí, že na bubne sa nenachádza nič nekovové, priskrutkujeme k nemu na pevno tri železné nohy potrebnej výšky a máme hotovo. Elegantné ohnisko v štýle hi – tech je na svete.

Aj v tomto prípade si môžete vyrobiť na vrchnú časť bubna mriežku na grilovanie, alebo kúpiť gridlovaciu panvicu vhodných rozmerov.
Výhodou je, že vďaka otvorom po obvode bubna má oheň dokonalý prístup vzduchu. Ako palivo sa používa suché drevo, ktoré prikladáme z vrchu.

Foto. Michelle Loynes, noodolls.blog­spot.com, icreativeideas.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama