07.03.2016

Dnes sa naučíme vyrobiť si s minimálnymi nákladmi milé dekorácie na veľkonočný stôl. Výhodou je, že do „výrobného“ procesu sa môže zapojiť celá rodina.

Samozrejme, môžete ísť do obchodu a kúpiť si takéto sviečkové vajíčka tam. No verte, že výroba vlastnými rukami vám poskytne viac rodinnej zábavy a navyše naučíte svoje deti používať svoju hlavu a zručnosť tam, kde to iní riešia peniazmi.

Univerzálne potreby

Výroba vlastných sviečok nie je nič zložité. Napriek tomu ide o prácu s horúcim roztaveným voskom a tak je potrebné dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá, aby nedošlo k úrazu. Vo všeobecnosti budeme potrebovať tieto materiály:

  • Varič
  • Pracovný stôl s ochranou pracovnej dosky (postačí starý obrus či novinový papier)
  • Cedidlo ( nemusí byť nové)
  • Starú varešku na miešanie
  • Dva hrnce, ktoré sa zmestia do seba. Je veľkou výhodou, ak malý hrniec, v ktorom sa bude taviť vosk, má vylievací „zobáčik“
  • Papierové utierky, prípadne gáza
  • Farebný vosk. Nemusíme ho kupovať v obchodoch – využiť sa dajú rôzne zvyšky sviečok, dokonca aj staré voskové pastelky. Podmienkou je, aby mali rovnaké farby, alebo minimálne ich tón bol vo výsledku „zladený“

Ako roztopiť vosk

Naplníme veľký hrniec vodou a necháme na sporáku variť. Do neho vložíme malý hrniec a necháme v ňom za stáleho miešania roztaviť vosk zo zvyškov sviečok či pasteliek.

V prípade používaných sviečok je dôležitým krokom takzvané čistenie vosku, nakoľko už obsahujú zvyšky starých knôtov a podobne. V prípade ak používame nový vosk, môžeme tento krok preskočiť:
Umiestnime sitko v prázdnom hrnci. Do sitka môžeme prípadne vložiť jednu vrstvu kuchynskej papierovej utierky (nevyžaduje sa). Cez sitko prelejeme rozpustený vosk – nečistoty sa zachytia buď na vrstve utierky alebo priamo na site. V hrnci zostane čistý vosk.
Upozornenie : Sitko a hrniec očistíte od vosku po ukončení práce pomocou vriacej vody a následným umytím saponátovým prípravkom.

Vajíčková forma z ozajstného vajca

Jednoduchú „eko“ formu pre našu sviečku si môžeme vyhotoviť priamo zo slepačieho vajca. Malou ihlou prederavíme spodnú časť vajca a na jeho vrchnej časti urobíme väčší otvor. Žĺtok s bielkom vyfúkneme a vaječnú škrupinu opláchneme teplou vodou zvonka aj zvnútra.

Z pripraveného knôtu si odstrihneme potrebnú dĺžku a ponoríme ho do roztaveného vosku (takto ho jednoduchšie zasunieme cez otvory vaječnej škrupiny).

Spodnú časť knôtu ohneme a zaistíme malým kúskom plastelíny.

Z pevnejšieho papiera si zrolujeme lievik, ktorý prestrčíme cez vrchný (väčší) otvor v škrupine tesene popri trčiacom knôte a opatrne vlejeme roztavený vosk až kým nebude úplne po vrch škrupiny. Lievik vyberieme a vajíčko necháme tuhnúť v stojane, alebo prepravke na vajcia v stojacej polohe.

Keď sa vosk vychladí, jeho objem sa zmenší a tak vo vrchnej časti škrupiny zostane malá medzera. Túto tiež vyplníme roztaveným voskom.
Ak je to potrebné, zopakujeme tento krok viackrát, kým nie je škrupina celkom zaplnená.

Keď je vosk úplne vychladnutý, môžeme ošúpať vajce a naša sviečka je na svete. Ak na nej zostali zvyšky vnútornej blany vaječnej škrupiny, jednoducho ich zotrieme rukou.

Z vrchnej časti odstrihneme presahujúcu časť knôtu a rovnako z dolnej časti po odstránení plastelíny ho odrežeme na tesno popri vosku.

Teraz môžete sviečku postaviť do vhodného stojanu.
Vypĺňanie vaječnej škrupiny dáva mnohé možnosti pre našu kreativitu a fantáziu. Môžeme kombinovať rôzne vrstvy farieb dolievaním rozdielnych druhov vosku na už vychladnuté vrstvy. Prípadne s môžeme pohrať so škrupinou tak, že najprv nalejeme malé množstvo roztopenej kontrastnej voskovej pastelky dovnútra a škrupinu rýchlo nakláňame do strán aby vosk vytvoril kresbu. Po jeho vychladnutí doplníme škrupinu voskom iného odtieňa.

Vaječný kahanček

Je podobný, ako sviečka, ktorú sme sa naučili vyrábať v predošlom návode. Rozdiel je v tom, že tentokrát škrupina zostáva ako obal sviečky a spolu tak vytvoria kahanec.

Potrebné materiály

Knôt s kovovou spodnou doštičkou
Tavná pištoľ
Nôž
Misa
Ihla /špajdľa
Držiak na vajcia (stojan)

Postup

Pripravíme si vajce – pomocou noža ho naťukneme po obvode tak, aby nám zostali v celku približne dve tretiny jeho výšky a hornú časť opatrne odlomíme, aby bola hrana čo najviac rovná. Kúsky škrupiny odlamujeme ďalej, kým nedostaneme požadovaný tvar.

Teraz odstránime z vnútornej časti škrupiny blanku. Opláchneme pod teplou vodou a necháme vysušiť.

Knôt s kovovým spodkom prilepíme k dnu škrupiny (napr. pomocou tavnej pištole. Hneď na to môžeme nalievať roztavený vosk.

Pomocou ihly, alebo špajdle zaistíme hornú časť knôtu tak, aby bol v strede. Vosk necháme vychladnúť.

Hotovo. Teraz môžeme svoj kahanček uložiť do vhodného stojana, ktorým umocníme čaro Veľkej noci.

Foto: instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama