02.08.2016

Trojrozmerné kreslenie pomocou 3D pera je síce veľmi efektné, no pre našinca zatiaľ finančne náročné. Ponúkame vám skvelý spôsob, pomocou ktorého vytvoríte trojrozmerné dekorácie aj bez tohto drahého nástroja.
Tavná pištoľ s horúcim lepidlom je pomerne nový pomocník pre domácich majstrov a kutilov. Primárne je tavná pištoľ určená na rýchle zlepenie čistých suchých a nemastných materiálov pomocou horúceho roztaveného lepidla. Je vhodná na lepenie väčšiny materiálov (papiera, plastu, dreva, gumy, porcelánu, tkanín a mnohých iných). No ako to už býva dobrým zvykom, kreatívni ľudia takmer okamžite objavili ďalšie a ďalšie možnosti využitia tohto pôvodne pracovného prístroja. Takmer všetky nápady sa týkali a týkajú aranžérskej umeleckej tvorby a tak sa dnes môžeme stretnúť s bižutériou, obrazmi, kamienkami a mnohými inými umeleckými dielami vytvorenými práve pomocou tavnej pištole a lepiacich tyčiniek. Nespornou výhodou je, že samotnú tavnú pištoľ dnes kúpite za „pár šupov“ a rovnako tak tavné tyčinky do nej.
My vás dnes zoznámime s návodom na zhotovenie dekoratívnych koralov.

Čo budeme potrebovať

Tenký drôt
Tavnú pištoľ s lepiacimi tyčinkami
Akrylovú farbu, prípadne lak na nechty
Štetec
Štvorcový (obdĺžnikový) stojan z dreva či preglejky
Modelárske klince a kladivko

Tvorba červeného koralu

Nastriháme si niekoľko kusov drôtu v rôznych dĺžkach. V našom prípade sa táto pohybuje v rozmedzí 10 – 40 cm. Každý kus prehneme na polovicu do tvaru V. Rozohrejeme tavnú pištoľ a starostlivo pokryjeme všetky časti jednotlivých drôtov tak, že spodný ohyb ostane na malom kuse bez lepidla. Lepidlo na drôte vytvorí priesvitnú štruktúru koralu.

Vyberieme červenú farbu, ktorou budeme maľovať koraly. Môžeme použiť aj lak na nechty. Lepidlo dôkladne natrieme zo všetkých strán.

Keď je farba úplne suchá, prichystáme si všetky takto pripravené drôty a pomocou tenkého drôtiku spájame 2–3 kusy dohromady.

Tie potom pevne spojíme ďalšími kusmi drôtu s ostatnými tak, aby vytvorili koralovú formu. Konce drôtikov, ktorými sme viazali skrútime dohromady. Vznikne nám akýsi stojan.

Tvorba bieleho koralu

Nastriháme si tri kusy drôtu s dĺžkou medzi 30 – 35 cm a konce týchto drôtov skrútime dohromady. Voľné konce poohýname tak ako je to zrejmé z obrázku.

Drôty položíme na rovný povrch, ktorý nebude držať horúce lepidlo (napríklad na kus skla).

Najprv dôkladne pokryjeme drôty lepidlom a potom môžeme pridávať nové „vetvy“ už len za pomoci lepidla, ktoré naťahujeme hrotom pištole ako pavučinu pomedzi základové drôty.

Keď dokončíme prednú stranu, počkáme kým lepidlo vyschne, drôty otočíme a rovnako tak robíme zadnú stranu.
Keď vytvoríme požadovaný dizajn, necháme lepidlo zaschnúť a koral namaľujeme bielou akrylovou farbou.
Na pripravené základne z dreva či preglejky pribijeme oba koraly modelárskymi klincami.

Vyčnievajúce drôty prekryjeme vrstvou lepidla z pištole a zatrieme rovnakou farbou ako samotný koral.

Toto je len základný návod na výrobu dekoratívnych koralov. Môžete si ho prispôsobiť ľubovoľne podľa seba a svojej vlastnej fantázie. Keďže dnes sa dajú kúpiť aj farebné lepiace tyčinky do tavných pištolí a tiež rôzne dekoratívne tyčinky, ktoré sú po zaschnutí nepriehľadné a naviac vytvárajú zaujímavé efekty – od trblietavého až po zrkadlovo chrómový, určite odporúčame vyskúšať aj prácu s nimi. Takto nám zvyčajne odpadne časť práce s maľovaním zaschnutého lepidla a navyše vytvoríme zaujímavé štruktúry.
Čo dodať na záver? Využitie teplom taviteľných lepidiel je mimoriadne široké. Preto tiež je veľmi obsiahla aj ponuka príslušných pištolí – od najjednoduchších dekoračných s príkonom pätnásť wattov až po profesionálne tavné pištole, ktoré ponúkajú veľa funkčných vylepšení s príkonom desaťnásobným – sto päťdesiat wattov. Na trhu sú tiež pištole, ktoré pracujú s tyčinkami neprodukujúcimi horúce lepidlo, len teplé. S týmito môžu pod dohľadom pracovať aj menšie deti.
Nech je pre vás tento článok len počiatočnou inšpiráciou. My sa k téme využitia tavnýchh pištolí v kreatívnom dizajne určite ešte vrátime.

Foto: infoniac.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama