16.09.2015
(Platená inzercia)

Máte doma malých nezbedníkov a občas Vám dochádzajú nápady, ako ich zabaviť? Riešením môžu byť napríklad moderné kurzy angličtiny pre deti, no čo tak skúsiť vyrobiť im vlastné puzzle? Zažijete zábavu pri jeho výrobe, ale aj pri jeho skladaní. Puzzle sa považuje za hru, ktorá je zároveň výzvou, a preto ju miluje toľko ľudí po celom svete.

Princíp tkvie v poskladaní kompletného obrazca z maličkých dielikov tak, aby všetky časti do seba perfektne zapadli a vytvorili jednoliaty celok. Prvé puzzle sa objavili už v 18. storočí. Vašou výhodou ale je, že keď sa rozhodnete vyrobiť si vlastné puzzle, môžete si zvoliť akýkoľvek námet, fotografiu, obrázok, ktorý Vás v poslednej dobe zaujal. Vďaka puzzle sa dokážu zabaviť všetci členovia rodiny na celé hodiny. Úplní nadšenci usporadúvajú dokonca preteky v skladaní puzzle. Dostali ste práve chuť niečo si poskladať? Alebo potrebujete skôr chvíľku pre seba? Tak skúste najskôr nejaké to puzzle vyrobiť a predložte deťom výzvu, kto poskladá obrazec skôr. Určite tak získate aspoň okamih na vypitie chutnej kávy.

Krok prvý – výber námetu

Najprv si musíte zvoliť obrázok, ktorý na puzzle umiestnite. Môže to byť rodinná fotografia, nejaké vytlačené ornamenty, detská kresba, ktorú chcete zvečniť, alebo jednoducho obrázok zvierat, krajiny či prírody. Nezabudnite si však spraviť kópiu tohto obrázka skôr, ako z neho pôjdete vyrobiť puzzle. Potrebujete predsa vedieť, čo má z dielikov puzzle vyjsť. V tejto fáze sa môžu hodiť aj najpredávanejšie tonery Samsung, ktoré sa dajú zohnať za skutočne výhodnú cenu. Vysoko kvalitné repasované tonery a cartridge ideálne aj pre tlač fotografií sú priamou súčasťou výrobného procesu puzzle.

Krok druhý  – výber materiálu

Keď už máte námet, je potrebné určiť, z čoho puzzle bude. Ideálny materiál je tvrdý kartón, ktorý zabezpečí, že sa puzzle nezničí, nepoláme, prípadne ho niekto nezje. Keďže ho ale vyrábate pre deti, lepším materiálom by bola nejaká penová hmota, ktorej neuškodí ani detské žmolenie a slintanie.

Krok tretí – výber lepidla

Teraz je potrebné pripevniť vybratý obrázok na podklad. Ako to však spraviť, aby bol výsledok dokonalý? Ak použijete obyčajné biele lepidlo, môže sa stať, že sa Vám na obrázku vytvoria nepekné bublinky a priehlbinky. Lepidlo tiež môže celkom rozmočiť obrázok. Ak použijete to v tyčinke, odstránite síce predchádzajúci problém, no táto alternatíva nemá dlhú výdrž a časom by sa mohol stratiť z puzzle pôvodný námet. Ideálnou voľbou je suché lepidlo v spreji, ktoré nespôsobí žiaden ďalší problém a tie predchádzajúce odstráni.

Krok štvrtý – rozčlenenie

V tejto fáze otočte celé puzzle spodnou stranou hore. S pomocou ceruzky a kružidla predkreslite línie, ktoré budú obrazec rozdeľovať na dieliky. Nerobte ich však príliš malé, lebo sa budú ťažko vystrihovať a skladať (a taktiež by ich mohli drobčekovia vdýchnuť alebo zjesť).

Krok piaty – dokončenie dielikov

Pri určení tvarov jednotlivých dielikov si môžete pomôcť kockami z už existujúceho puzzle. Všimnite si, že nie sú všetky diely rovnaké, odlišujú sa veľkosťou i tvarom. Vy sa snažte vytvárať diely tak akurát veľké, aby sa potom dobre skladali, a to aj bez nejakých špeciálnych zárezov. Dávajte pozor na lámanie a prehýbanie pri skladaní.

Krok šiesty – vystrihnutie

Po predznačení línií si pripravte naozaj ostrý nôž alebo nožnice. Po naznačených líniách musíte opatrne vystrihávať jednotlivé dieliky tak, aby ste nepoškodili obraz na opačnej strane kociek. Tento krok je obzvlášť náročný, tak buďte trpezlivý a venujte mu dostatok času!

Krok siedmy – uskladnenie

V závere, keď sú všetky dieliky pripravené, pričom je jedno, či to bude skvelé puzzle 3000, alebo jednoduchšia 500-vka, je čas myslieť aj na uloženie. Použiť môžete menšie uzatvárateľné vrecko alebo nejakú krabičku, do ktorej sa dieliky poľahky zmestia. Kópiu obrázka, ktorý ste nastrihali na kúsky, zložte a vložte do vrecka, alebo ho pomocou suchého lepidla prilepte na vrchnú stranu krabice, aby každý vedel, aký obrázok sa má z daných dielov poskladať.
Veríme, že sa Vám vlastné puzzle vydarí a užijete si s ním množstvo zábavy!

Zdroj: savvyhomemade.com, entertainment­.howstuffworks­.com, howcast.com
Foto: i-puzzle.sk, twm-images.s3-website-us-east-1.amazonaws.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama