20.05.2020

Prirodzená krása dreva a ľahkosť prírodného prútia dodá každému kusu nábytku eleganciu a ladnosť. Dnes vás naučíme, ako si vlastnými rukami vyrobiť zaujímavý nábytok z takýchto materiálov.

Budeme potrebovať, samozrejme, prútie, vetvičky rôznych priemerov, preglejku, stolárske náradie – hlavne meter a pílu (okružnú či priamočiaru), lepidlo na drevo (úspešne môžeme nahradiť aj tavnou pištoľou), meter, lak na drevo, základné stolárske zručnosti a hlavne obrazotvornosť.

Fotonávod

V prvom rade si musíme nachystať v dostatočnom množstve nielen tenké prútie, ale aj niekoľko konárov rôzneho priemeru. Drevo by malo byť suchšie, nikdy ho nepoužívame zvlhnuté.
Najdôležitejšou časťou našej práce je vytvoriť si kostru, ktorá bude slúžiť ako základ pre náš nábytok. V obrazovej časti tohto článku sa bude vyrábať jednoduchý stolík. Skúsený stolár s tým nebude mať problém, dokonca ani laik, no pre tých, ktorí váhajú nad tým, či si kostru dokážu zhotoviť sami, máme skvelý tip: Pomocou takéhoto postupu môžete vdýchnuť nový život starému, dosluhujúcemu nábytku jednoducho tak, že to bude práve on, ktorý vám poslúži ako kostra – základňa pre vašu tvorbu.
Ak si chceme vyrobiť všetko sami, tak si najprv základňu z preglejky musíme navrhnúť a vyrobiť. V tomto prípade sa jedná o kocku s plnými bočnými stenami. Steny základne natrieme čiernou farbou na drevo a necháme ju vyschnúť.

Najprv prídu na rad vetvy a vetvičky so stromov. Musíme z nich narezať „kolieska“ s jednotnou šírkou – napríklad dva centimetre. Naopak, priemer môže byť rôznorodý, od maličkého až po dajme tomu 5 centimetrový.

Po narezaní drevených kruhov nastáva „piplavá“ časť práce. Našou úlohou je oblepiť nimi bočné protiľahlé strany stolíka. Ako sme už spomínali, lepidlo na drevo je možné dokonale nahradiť tavnou pištoľou.

Na vrchnú a zostávajúce bočné časti stolíka si musíme narezať prútie v presnom rozmere tak, aby nám cez stôl neprečnievalo a ani nebolo príliš krátke.

Opäť prichádza ku slovu tavná pištoľ.

Po dokončení prác stôl nastriekame bezfarebným lakom.

Keďže prútie na vrchu stola nevytvára dokonalú rovinu, musíme, ak chceme dať na vrchnú časť sklenenú dosku, vyrezanú na mieru, túto rovinu vytvoriť. Buď priskrutkujeme do rohov vrchnej tabule stola 4 drevené kruhy z konárov väčšieho priemeru, ktoré narežeme tak, aby doska, stojaca na nich bola v rovine, alebo si pomôžeme špeciálnymi podložkami z gumy, ktoré sa pre tieto účely vyrábajú a predávajú v obchodoch s nábytkom a stolárskymi potrebami.
„Prútikovým“ spôsobom si môžeme vyzdobiť rôzne druhy nábytku – dokonca môžeme takto zrenovovať aj starú lavicu.

Foto: goodshomedesign.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama