16.04.2015

Zima nie je obdobím, kedy by sme mali sedieť doma so založenými rukami a túžobne očakávať teplú jar. Práve naopak. Je to čas, kedy v útulnej dielni či pracovnom kútiku svojho bytu povoľujeme uzdu kreativite a – jednoducho tvoríme. Hobby portál vám dnes prináša 6 nápadov na výzdobu kvetináčov.
Ruku na srdce: dekorované črepníky a kvetináče sú v obchodných sieťach drahé a my často siahame po plastových náhradách. Odborníci však tvrdia, že plast nemá dostatočnú pórovitosť a nedodáva koreňovému systému rastlín potrebný prísun vzduchu. Ako teda získať hlinený črepník, ktorý by vynikol svojou jedinečnosťou a zároveň nestal veľa peňazí? Vyzdobte si ho. Máme pre vás pár skvelých tipov.

Kraklovanie – efekt popraskaného povrchu (pomocou špeciálneho laku i bez)

Nádych starých čias dostanú vaše črepníky vďaka špeciálnemu kraklovaciemu laku, vďaka ktorému „zostarnú“ o mnoho desaťročí, no pritom vyzerajú úžasne. vzor tenkých trhlín na povrchu keramického výrobku je vytvorený pomocou špeciálnych nástrojov pre dekoratívny efekt staroveku. Kraklovací lak je možné kúpiť v obchodoch s hobbypotrebami a v mnohých papierníctvach. Základom je, aby preparovaný črepník bol umytý v teplej vode, aby boli z neho odstránené všetky nečistoty, aby bol očistený na záver v roztoku jedlej sódy a dokonale vysušený. Ak chceme menšie trhlinky, necháme kraklovací lak schnúť dlhšie – cca 4 hodiny. Nenechávame ho ale schnúť príliš dlho, už by nám nepopraskal. Potom nanášame vrchnú vrstvu farby. Pracujeme rýchlo, pretože trhlinky vznikajú takmer okamžite. Je dobré štetec do farby dostatočne namočiť. Čím väčšiu vrstvu farby nanesieme, tým väčšie trhlinky vznikajú. Farbu môžeme natrieť rôznymi spôsobmi, je dobré si to vyskúšať, trhlinky sa nám budú robiť podľa toho, či farbu natrieme horizontálne k náteru laku, alebo striedavými ťahmi. Ako základ môžu slúžiť akrylátové farby podľa vlastného výberu, črepník môžeme tiež vyzobiť pomocou decoupage a podobne. Ak nepoužívame špeciálny lak, efekt staroveku docielime napríklad mozaikou z nalepených popraskaných škrupiniek z vajec – povrch natrieme dostatočnou vrstvou priesvitného lepidla a porozkladáme po ňom škrupinky vajec vypuklou stranou nahor. Môžu byť umiestnené chaoticky, ale tiež podľa vami vymysleného vzoru. Škrupiny potom pritláčame k povrchu črepníka pomocou vlhkej handričky (špongie), ktorá nám vsaje prebytky lepidla. Nakoniec črepník prestrekneme bezfarebným lakom.

Orientálny štýl

Rovnako, ako v predchádzajúcej verzií využijeme na dekorovanie popraskané škrupinky z vajec. Tentokrát však musíme zájsť trochu ďalej, pretože na finálnom črepníku sa budú skvieť čínske, alebo japonské znaky, vyzdvihujúce skutočný význam tejto nádoby na rastliny. Budeme potrebovať škrupiny, acetón, lepidlo, akrylátové farby, priesvitný lak a štetec.
Črepník opatrne odmastíme acetónom. Potom naň nanesieme striebornú farbu. Keď je táto suchá, strednú časť kvetináča natrieme v dvoch vrstvách bielou. Túto časť neskôr vyzdobíme symbolmi.

Aby ste to mali jednoduchšie, pripravili sme pre vás šablóny troch známych čínskych symbolov:

Z pripravených škrupín odstránime vnútornú blanku a vonkajšiu stranu natrieme na čierno. Popraskané škrupiny prilepíme na kvetináč.

Časť škrupín ponecháme bielych a vyzdobíme nimi spodnú (striebornú) časť črepníka. Na záver naše dielo nastriekame bezfarebným lakom.

Mozaika

Na mozaikovanie potrebujeme farebné kamienky, kúsky skla, štrk, úlomky dlaždíc a podobne, ďalej lepidlo, tavnú pištoľ, škárovaciu hmotu, malý štetec a lak.
Je žiadúce, aby kúsky, z ktorých ideme vytvárať mozaiku mali aspoň dve farby, pretože sa budeme snažiť dať tejto mozaike zaujímavý vzor. Najprv si vzor zložíme na papieri a potom ho prenesieme na kvetináč. Mozaiku môžeme lepiť silným lepidlom, no čas výrazne skrátime a proces urýchlime použitím tavnej pištole. Medzery v mozaike vyplníme škárovacou hmotou tak, ako keď sa napríklad lepia obkladačky. Nakoniec črepník vyčistíme a nalakujeme bezfarebným lakom.
Ak požívame vypuklé kamienky, bude nutné naniesť škárovaciu hmotu vo viacerých vrstvách vždy, keď predošlá vrstva aspoň čiastočne zaschne. Zaujímavá je mozaika získaná z kusov keramických obkladov, rozbitej keramiky, mušlí alebo semien.

Apropo mušle. Podľa ich tvaru a hlavne vnútorného prázdneho priestoru je zrejmé, že sa nám budú lepiť veľmi ťažko. Máme pre vás jednoduchý trik ako na to: Roztrhajte novinový, alebo toaletný papier na drobné kúsky, zmiešajte s lepidlom a vyplňte touto hmotou mušle. Nechajte deň vyschnúť a potom ich lepte, ako napríklad kamienky.

Sisal

Sisalové lano poznajú mnohí chovatelia, ako základ škrabadiel pre mačky. Používa sa tiež v stavebníctve, poľnohospodárstve a samozrejme aj na dekoračné účely. Sisalové laná sú vyrobené z vlákien rastliny agáve, ktorá rastie voľne v prírode. Jedná sa teda o prírodný produkt. No a my s ním budeme dekorovať črepník. Natrieme ho stavebným lepidlom a lano okolo neho jednoducho obtočíme, prípadne môžeme vymyslieť jednoduché vzory, vrkôčiky a uzlíky.

Brezový črepník

Kôra z brezy je elastická, nezvykne sa lámať a dá sa s ňou veľmi jednoducho pracovať. Vyrežeme z nej potrebný kus, črepník nahrubšie natrieme nesavým lepidlom a kôru oň silne pritlačíme. Po vyschnutí prelakujeme bezfarebným lakom.

Pletený črepník

Vynikajúci tip, ako využiť zvyšky starých vzorovaných svetrov z vlny a bavlny.

Foto: 101dizajn.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama