Archív

Ako vyhotoviť 3D prianie z papiera k narodeninám

Vyskakujúce kirigami priania sú populárne aj v digitálnej dobe. Dnes sme pre vás pripravili obrázkový návod na narodeninové blahoželanie.
„Pop-Up“ karty sme si už predstavili v súvislosti s 3D Valentínskym srdcom z papiera Po úspechu tohto návodu vám prinášame návod na narodeninové želanie. Na úvod si zopakujme, čo je to kirigami: Kirigami je ázijské umenie zahŕňajúce strihanie a ohýbanie papiera. Názov kirigami je zložený z japonských slov *„kiru“ = strihať* a *„kami“ = papier*.

hp-vyskakovacia-torta.jpg

Za pomoci nožníc sa takto z obyčajného papiera (väčšinou veľkosti A4) dajú vykúzliť neobyčajné tvary. Môžu to byť jednoduchšie dekorácie či prepracované „stavby“. Zložením nastrihaného či narezaného papiera je možné dosiahnuť nielen úžasný efekt, ale aj skutočné priestorové teleso. Umenie kirigami zahŕňa nespočetné množstvo motívov a ornamentov. Narodeninové želanie patrí k jednoduchším, no budete k nemu okrem iného potrebovať väčšiu dávku trpezlivosti.

Materiály

Kirigami začína ako zložený základ, ktorý sa potom rôzne vystrihuje a prestrihuje, prípadne vyrezáva do papiera. Obvykle býva symetrický. Na narodeninové prianie budeme potrebovať:
– červený farebný hrubší papier A4
– biely výkres A4
– vyrezávací nôž na papier, alebo umelecký skalpel
-lepidlo na papier
– pravítko
– pracovnú podložku
– ceruzku
– šablónu

01.jpg

Šablóna

Majstri kirigami si vytvárajú samozrejme šablóny sami, my to však po vás nechceme, nakoľko ich nájdete na internete nepreberné množstvo. Pre potreby tohto priania si šablónu môžete stiahnuť kliknutím na TENTO ODKAZ .
Postup práce so základnou šablónou je veľmi dobre ukázaný na tejto stránke, kde nájdete aj pekné video.

Postup

Najprv si na tlačiarni vytlačíme šablónu. Jej veľkosť si v nastaveniach tlače či v grafických programoch môžeme nastaviť podľa svojich potrieb. Pre začiatočníkov sa však odporúča v začiatočných pokusoch šablóna väčších rozmerov. Po vytlačení nájdeme na papieri nielen obrys torty, ale tiež vyznačené hranice – tie po okrajoch nám vymedzia priestor, na ktorý môžeme po vyrezaní naniesť lepidlo a nalepiť papier na podklad. Stredová čiara znázorňuje presnú hranicu, v ktorej sa prianie bude ohýbať.

02.jpg

Zoberieme si oceľové pravítko, alebo pravítko so silného materiálu a pomocou skalpela prerežeme zvislé čiary na šablóne. Práca so skalpelom musí byť precízna. Snažíme sa aby nám nôž prerezal papier len po čiare (nesmie ju presiahnuť, ani nesmie byť rez krátky). Ak si nie sme istí, radšej režeme menej a zvyšok vyznačenej čiary dokončíme malými nožnicami.

03.jpg

Keď máme hotovo, čaká nás takzvané prelamovanie papiera po horizontálnych hraniciach. Tu sa nám hodí menšie kreatívne tvorítko, ktoré si môžeme zhotoviť napríklad z paličky od nanuku. Jeho pomocou budeme môcť prelamovať papier presne v mieste hranice: vrchnú časť paličky odstrihneme dorovna, pritlačíme na miesto hranice a papier ohneme. Takto prelamujeme papier po všetkých horizontálnych hraniciach. Tento spôsob sa dosť zložito opisuje, pozrite si teda toto inštruktážne video

04.jpg

Nakoniec papier so šablónou prehneme cez vodorovnú hranicu ohýbania. V týchto chvíľach by naša torta mala „vyskočiť“ do priestoru. Preto sa tomuto druhu kirigami hovorí v západnom svete tiež pop-up karta. Okraje papiera môžeme rovnako dekorovať a to tak, že do nich vyrežeme siluety kvetov či iné ornamenty.Nad vrchnú časť torty vyrežeme siluetu horiacej sviečky.

05.jpg

Papier s vyrezanou tortou nalepíme na podklad odlišnej farby, ako má papier šablóny. Zaťažíme a necháme zaschnúť. Nakoniec môžeme dopísať blahoprianie a kartu vložiť do obálky.
Neskôr si môžete z internetu stiahnuť zložitejšie šablóny.
Príjemnú zábavu.

06.jpg

Foto: extremepapercrafting.com, instructables.com,