29.06.2018

Potrebujete dokonalý kruh z preglejky a nemáte vhodné pracovné nástroje? Postačí vám klasický malý stolný cirkulár s kotúčovou pílou. Ukážeme vám ako na to.

Aby domáci majstri vyrezali do preglejky kruh, pomáhajú si mnohými pomôckami – najčastejšie ho vyrežú pomocou chvostovej píly, rôznymi modelárskymi a elektrickými druhmi náradia, no uchýlia sa aj k „barbarskejším“ metódam pomocou ručnej pílky na železo.
Ak nepatríte práve k domácim kutilom a z elektrických nástrojov na rezanie dreva máte doma len malý cirkulár, nezúfajte. Vyrezať z preglejky pomocou neho dokonalý kruh je jednoduchšie, ako sa zdá.
Predtým, než sa pustíte do práce, uistite sa, že máte po ruke potrebné materiály. Tieto budete potrebovať:
• vhodný kus preglejky;
• meter;
• cirkulár;
• klince alebo skrutky.

Postup

Vezmite si meter a zmerajte hĺbku, dĺžku a šírku žľabu na pracovnej strane stola cirkulára. Na základe týchto parametrov, vyrežte z dreva či preglejky lištu vhodnej hrúbky.

Vložte lištu do žľabu, a ak je to nutné, upravte okraje. Lišta by mala presahovať žľab o niekoľko centimetrov a mala by do neho ľahko vkĺznuť aj sa v ňom bez zadrhávania pohybovať. Nesmie však mať pozdĺžnu vôľu, aby bol „pojazd“ v žľabe čo najpresnejší.

Na vrchnú časť pojazdovej lišty priskrutkujte štvorcový kus preglejky v dvoch až štyroch bodoch, aby bol s ňou pevne spojený. Tento štvorec nesmie zasahovať pri posune na lište do dráhy pílového kotúča. Skrutkami pevne priskrutkujte preglejku o lištu – pri výbere upevňovacích materiálov dávajte pozor na ich dĺžku, aby skrutky pri pohybe lišty nepoškodili povrch plochy žľabu cirkulára.

Teraz si pripravte kus preglejky alebo dosky, z ktorého budete píliť dokonalý kruh. Ideálne je vyrezať z nej štvorec s dĺžkou steny rovnakou, aký priemer kruhu budete potrebovať . Na tento štvorec jemne narysujte spojnice protiľahlých vrcholov (uhlopriečky). Takto nájdete presný stred plochy tohto štvorca. Do stredu navŕtajte malú dierku skrz preglejku a štvorec pripevnite k podstave na lište pomocou skrutky či klinca tak, aby sa dal pohodlne otáčať okolo vlastnej osi a aby sa bočná hrana tohto štvorca dotýkala bočnej strany kotúčovej píly.

Najprv odrežte hrany štvorca tak, aby vznikol osemuholník.

Osemuholníkom postupne otáčajte a zrezávajte aj jeho hrany.

Takto pokračujte dovtedy, kým nebudete mať dokonalý kruh.

Že máte hotovo zistíte, ak budete môcť týmto kruhom otočiť na podstave bez toho, aby sa dotkol akoukoľvek hranou či nerovnosťou kotúča píly.
Najčastejším využitím presného kruhu z preglejky je pri výrobe domácich taburetiek, no sú potrebné aj na desiatky iných kreatívno – modelárskych nápadov.

Foto: rukikryki.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama