23.11.2016

Jedlé kŕmidlá pre vtáčiky sú in. Nielenže sú ekologickým produktom, ale prilákajú do vašej záhrady množstvo krásnych operencov. Ukážeme vám, ako si ich zhotoviť.
S blížiacimi sa chladnými mesiacmi mnohí z nás premýšľajú, akú kreatívnu búdku pre vtáčiky tento rok zhotovia. Nápadov je množstvo a tí lenivší môžu jednoducho zájsť do obchodu a kúpiť si drevenú búdku na kŕmenie tam. Formát kŕmidla sa však neobmedzuje na dôverne známe typy z dreva či plastu. Dnes sú veľmi populárne takzvané jedlé kŕmidla, pri ktorých tvorí pokrm časť celku. V prírode nepôsobia rušivo a zvyčajne bývajú zavesené priamo na konároch stromov bez toho, aby sme ich museli pribíjať klincami. Pre vtáky sú ideálnou „jedálenskou“ časťou ich zimoviska. Poďme sa pozrieť na to, ako sa dajú zhotoviť doma.

Najjednoduchšie

Na zhotovenie najjednoduchšieho jedlého kŕmidla nám postačí rolka od toaletného papiera, arašidové maslo, krmivo pre vtáky (semienka).
Na rolku od toaletného papiera nanesieme hrubšiu vrstvu arašidového masla. Ak sa nám zdá príliš mäkké, môžeme ho zahustiť štipkou múky, alebo zemiakového škrobu. Naopak, ak je maslo príliš husté, vmiešame do neho dôkladne pár kvapiek vody, aby malo správnu lepkavú konzistenciu.

Semienka pre vtáčiky vysypeme do plytkého taniera a jemne po nich prejdeme valčekom. Nepritláčame, semienka sa aj tak prichytia.

Teraz postačí, ak rolku nasunieme na vhodný konár stromu. Vtáčiky si pokrm nájdu.

Variant „chutná šiška“

Na prípravu takéhoto jedlého kŕmidla potrebujeme veľkú rozvitú šišku. Ideálne sú napríklad borovicové. Šiška musí byť naozaj čo najviac rozvitá, aby mali vtáčiky akési stupienky, ktorých sa pri zobaní potravy budú pridŕžať. Ak máme problém takúto šišku nájsť, použijeme malý trik a položíme ju na pár dní na teplý radiátor, prípadne vložíme na necelú hodinku do rúry, vyhriatej na cca 80°C.
Dôležitým bodom našej práce je pripevniť zo širokého konca šišky povrázok čo drôtik na jej pohodlné zavesenie na strom. Povrázok by mal byť dostatočne dlhý na to, aby sa dala šiška zavesiť na akýkoľvek konár stromu, no nie zasa príliš, aby sa nekývala ako hojdačka.
Opäť si pripravíme lepiacu zmes (arašidové maslo zmiešané s trochou múky a vody) a nanesieme ju na vyčnievajúce časti šišky. Lepiacu zmes môžeme tiež pomocou noža či malej modelárskej špachtle naniesť aj do vnútorných záhybov šišky. Tentokrát dáme zmes jedlých semienok do hlbšej misy a šišku v nej „vyvaľkáme“ tak, aby sa o ňu prilepili, prípadne na koniec ešte povrch posypeme ďalšími semienkami.

Apropo krmivo pre vtáky. Sem patrí kukurica, pšenica, ovos, proso, biele proso, slnečnicové semienka a podobne. Zmes môžete kúpiť v obchodoch s potrebami pre zvieratá. Nesnažte sa vytvoriť ju laicky doma sami – napríklad ryža, arašidy vtákom škodia rovnako, ako zvyšky chleba, rožkov a všetkého čo obsahuje droždie.
V podstate máme hotovo. Teraz už len stačí zavesiť jedlé kŕmidlo na strom a pozorovať operencov ako priletia stolovať.

Vyrobiť jedlé kŕmidlá nie je nič ťažké a zložité. Môžete si ich zhotoviť z čohokoľvek podľa vlastnej fantázie. A komu sa nechce míňať peniaze na arašidové maslo, môže ho vytvoriť trebárs z pomaranča. Fantázií sa medze nekladú.

Foto: moidomick.ru, znaikak.ru,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama