12.10.2017

Každý šikovný domáci majster dokáže podľa nášho obrázkového návodu vyrobiť pre svoju teenagerskú ratolesť originálny luster, ktorý nielenže upúta pozornosť v detskej izbe, ale bude tiež darčekom, na ktorý sa nezabúda. Ak teda chcete byť pre svojho potomka otcom s veľkým O, môžete sa pustiť do práce. Postačia vám základné znalosti z elektromontáže a práce s drevom.

Netradičné darčeky sú stále in. O to viac sa cenia, ak ich vyrobíte sami. Aj napriek dnešnej digitálnej dobe sa stále nájde dostatok teenagerov, ktorí nepresedia dni a večery za počítačom, ale láka ich to von k športovým aktivitám. Skateboard má stále množstvo priaznivcov. Ak vaše dieťa patrí k nim, máte vyhraté – za takýto luster vo svojej detskej izbe vás bude zbožňovať. Pre zručného kutila je jeho výroba bezproblémová.

Materiály a náradie

Skateboard – základnou časťou nevšedného lustra je samozrejme skateboard, môže byť starý, nefunkčný, s opadanými kolieskami a podobne. Je však potrebné, aby nebol zlomený či s trhlinou a veľkým prasknutím. Pre naše potreby nám bude prakticky stačiť jeho drevené (laminátové) teleso.
PVC tvarovky s vnútorným závitom tvaru T – 2kusy a PVC zátky do tvaroviek so závitom, takzvané mufiny  – 2 kusy . Tieto komponenty zoženiete v obchodoch s vodoinštalačným materiálom či bazénovou technikou. Podmienkou je, aby nám do tvaroviek poľahky vošli objímky na žiarovky.
Úsporné žiarovky, ktoré tvarom a veľkosťou pripomínajú kolieska zo skateboardu – 4 kusy.
Rôzne farby v spreji či plechovke
Epoxidová živica
Elektroinštalačný drôt a 4 vhodné objímky na žiarovky
Maskovacia páska, brúsny papier a potreby na brúsenie dreva, vŕtačka, skrutkovač, zmršťovacia hadička na elektroinštaláciu.
Ostatné materiály a náradie vyplynú z postupu, ktorý si ukážeme.

Postup

Na začiatku musíme prichystať drevené teleso skateboardu k premene na luster. Odmontujeme kovanie s kolieskami a odstránime starý náter aj s lakovaním pomocou brúsenia. Takto pripravíme dosku na maľovanie.

V ďalšom kroku si prichystáme tvarovky T z PVC a zátky. Môžeme ich mierne prebrúsiť jemným brúsnym papierom, aby na nich dobre držala farba. Potom ich zastriekame čiernym sprejom. Zátky a tvarovky farbíme samostatne.

Na stranu skateboardu, kde boli pripevnené kolieska nanesieme náter základnej farby. Hornú stranu môžeme zastriekať tiež čiernou. Farbené prvky necháme dokonale zaschnúť.

Ďalšia etapa pokračuje maľovaním a zdobením dosky podľa vlastného nápadu. Môžeme použiť šablóny a krycie pásky pre ponechanie čistých a presných línií, ale môžeme spodok dosky prelepiť samolepiacimi fóliami s obrázkami či vzormi.

Opäť necháme dosku tak, aby farby na nej dokonale vyschli. Potom v miestach, do ktorých pripevníme tvarovky s objímkami na žiarovky vyvŕtame pomocou špeciálnych vrtákov na diery dva otvory so zodpovedajúcim priemerom.

Prichystáme si objímky na žiarovky, vyvedieme z nich elektroinštaláciu – káble, ktoré budú mať dostatočnú dĺžku. Objímky dovnútra profilov „T“ môžeme vlepiť pomocou epoxidu tak, aby tam zostali napevno.

Obidva profily „T“ teraz cez otvory a pomocou zátok pripevníme k doske. Pre lepšiu pevnosť môžeme aj tieto upevniť pomocou epoxidového lepidla.

Teraz budeme musieť spojiť vyvedené káble. Ak si nie ste istí v elektroinšta­lačných rozvodoch, prenechajte túto prácu profesionálovi. Na spoje káblov použite kvôli bezpečnej izolácií zmršťovacie hadičky.

V tejto fáze môžete zakrútiť do objímok žiarovky a vykonať test, či je všetko v poriadku. Ak áno, zostáva vyriešiť uchytenie lustra k stropu. Buď pomocou retiazky, alebo dutej tyče tak, ako je to pri bežných lustroch.

Lampu so skateboardu môžete tiež prichytiť na stenu izby.

Foto: rukukryki.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama