23.01.2017

Valentínsky deň je časom, kedy prejavujeme svojim milovaným lásku nielen darmi, ale tiež malými pozornosťami. Valentínske 3D srdce k nim určite patrí. Naučíme vás, ako si ho vyrobiť vlastnými rukami.

Kirigami je ázijské umenie zahŕňajúce strihanie a ohýbanie papiera. Názov kirigami je zložený z japonských slov „kiru“ = strihať a „kami“ = papier.
Za pomoci nožníc sa takto z obyčajného papiera (väčšinou veľkosti A4) dajú vykúzliť neobyčajné tvary. Môžu to byť jednoduchšie dekorácie či prepracované „stavby“. Zložením nastrihaného či narezaného papiera je možné dosiahnuť nielen úžasný efekt, ale aj skutočné priestorové teleso. Umenie kirigami zahŕňa nespočetné množstvo motívov a oranamentov. 3D srdce patrí k tým najľahším. Aj preto vám dnes prinášame návod, ako si ho bez veľkej námahy zhotovíte pre vašu lásku.

Materiály

Kirigami začína ako zložený základ, ktorý sa potom rôzne vystrihuje a prestrihuje, prípadne vyrezáva do papiera. Obvykle býva symetrický.
Na zhotovenie valentínskeho priania budeme potrebovať:
Dva hárky výkresu A4, ktoré môžu byť biele ale aj farebné v rôznych kombináciách. Všetko záleží od vašej predstavy toho, ako bude celkový výtvor na konci vyzerať.
Ostrý modelársky nôž na rezanie papiera, prípadne si môžeme pomáhať malými nožicami
Lepidlo na papier
Ceruzku a pravítko, prípadne tlačiareň, ak si chceme pre postup č.2 vytlačiť šablónu

Postup č.1:

Je naozaj jednoduchý a určený je aj deťom od 6 rokov, ktoré by ho mali zvládnuť podľa priložených obrázkov a pomocou rád rodičov. Pozor treba dávať hlavne pri práci s nožnicami.
Najskôr si hárok A4 zmenšíme tak, aby nám vznikol štvorec. Ten cez presný stred preložíme na polovice:

Pomocou vhodného kruhového pohára, pravítka a ceruzky zakreslíme na prehnutý papier polovicu srdca:

Vystrihneme oblúk a srdce preložíme najprv na jednu a potom na druhú stranu:

Keď papier roztvoríme, malo by sa nám dať srdce vytiahnuť smerom von tak, ako je to znázornené na obrázku:

Papier znova preložíme a rovnako tak preložíme polovicu srdca smerom hore. Dovnútra veľkého srdca zakreslíme malé:

Malé srdce vystrihneme po oblúkovej časti:

A vyhneme ho do oboch strán:

Keď hárok roztvoríme, mali by sa nám v ňom objaviť tri srdiečka. Malé bočné opäť vytiahneme cez stred smerom von:

Nakoniec môžeme nalepiť tento štvorec so srdiečkami na papier A4. A dopísať naň venovanie. Počas lepenia si musíme počínať veľmi precízne tak, aby nám lepená časť so srdiečkami „sadla“ na základnú časť. Srdiečka by po roztvorení priania mali zostať vyhnuté v priestore.

Postup č.2:

Je zložitejší a preto je určený skôr násťročným a dospelým. Výsledkom našej práce bude veľmi pekné 3D srdiečko priamo uprostred priania. Tentokrát však nebudeme používať nožnice, ale hobby nôž na rezanie do papiera. Kirigami nie je len o šikovnosti, ale aj o nápade. Ponúkame vám teda základnú šablónu, ktorú si môžete upraviť podľa seba. Alebo vymyslieť v tomto duchu niečo úplne nové.
Uložte si teda nasledujúcu šablónu do svojho počítača a podľa vlastných potrieb si určite pred tlačou jej rozmery. Vytlačte ju na hárok bieleho či farebného papiera a nožom vyrežte predvolené tvary sŕdc spolu s bočnými ornamentmi. Prerušovanou čiarou sú znázornené miesta ohybu. Vnútornú časť v okolí sŕdc vystrihneme úplne.

Po spojení na podklade vznikne jednoliata plocha, z ktorej bude vyrastať srdce. Teda – viacero sŕdc v 3D efekte. Nezabudnite nechať počas rezania malé spoje v oblasti horných štyroch oblúkov sŕdc, prípadne ich môžete po dokončení zlepiť zo spodnej strany papierovou páskou. Srdce nalepíme na podklad tak, aby predtlačené čiary šablóny ostali ukryté v jeho vnútri.
Nakoniec samozrejme napíšeme na náš výtvor venovanie a prianie.
Pekného Valentína.

Foto: stranamasterov.ru, instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama