24.10.2017

Patríte k milovníkom dekorácií z farebného jesenného lístia a trápi vás, že ich životnosť je veľmi krátka? Naučíme vás, ako listy balzamovať. V takomto stave vydržia veľmi dlhú dobu. Použiť ich teda môžeme aj na vianočné dekorácie k sviatočnému sto­lu.

Na balzam sú potrebné len dve zložky

Balzamovanie možno najlepšie opísať ako konzervovanie a jeho účelom je zastaviť prirodzený bakteriálny proces, či už vo vzťahu k mŕtvemu človeku, zvieraťu a v našom prípade rastline, ktorý spôsobuje rozklad biologickej schránky. Kým starí Egypťania potrebovali na vyrobenie kvalitného balzamu nátron, myrhu, škoricu, drahé korenie a množstvo iných ingrediencií, my budeme potrebovať len dve:

- glycerín
- teplú vodu

Glycerín je možné kúpiť v lekárni, alebo ak ho potrebujete väčšie množstvo, tak v obchodoch s hobby potrebami, alebo cez internet napríklad TU. Jeden liter glycerínu stojí približne 7€ a s takýmto množstvom môžete nabalzamovať stovky a dokonca aj tisíc jesenných listov. Glycerín (glycerol) sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch a využíva sa tiež pri príprave mydla či v chemickom priemysle. Taktiež je dôležitou zložkou pri výrobe niektorých potravín.

Ako na to?

Potrebujeme nádobu s rovným dnom, v ktorej dôkladne rozmiešame jeden diel glycerínu a dva diely teplej vody. Ihneď po zmiešaní týchto zložiek môžeme začať do roztoku ponárať vybrané farebné listy. Každý list osobitne namáčame tak, aby sme si boli istí, že sú obe strany listu pokryté roztokom glycerínu.

Takto ponárame potrebné množstvo listov a vrstvíme ich na plocho na seba. Nakoniec listy pritlačíme z vrchu napríklad porcelánovým tanierom, ktorý bude pôsobiť ako závažie a my budeme mať istotu, že listy zostanú ponorené počas celého procesu balzamovania. Ten trvá v závislosti od druhu a stupňa vysušenia listov od 24 hodín až po 5 dní. Najlepšie je vyskúšať dĺžku tejto doby podľa vlastných skúseností. Po ponorení a zaťažení listov by sme mali nádobu preniesť do tmavej chladnejšej miestnosti. Čerstvejšie listy potrebujú dlhšiu dobu na preniknutie roztoku, naopak suchšie kratšiu, pretože po dlhšej dobe budú mať tmavšiu farbu.

Balzamovať je možné akékoľvek listy zo stromov, kríkov ale tiež vínnu révu či papradie.
Po nasiaknutí balzamom listy opatrne vyberieme a umiestnime na rad papierových utierok, aby vyschli. Nabalzamované listy sú flexibilné a ich ohybnosť bude výhodou pri našom ďalšom tvorení.

Niektoré väčšie listy budeme musieť vylisovať, aby sa nám neskrútili. Zložíme ich z papierových obrúskov a vložíme medzi novinový papier, ktorý zaťažíme trebárs hrncom s nabratou vodou. Po dvoch dňoch budú ako z herbára. Listy zostanú ohybné aj po dlhom čase a tak ich môžeme opätovne použiť vo viacerých projektoch.

Jednoduchý veniec z balzamovaných listov

Na jeho výrobu potrebujeme kruh – základňu, vystrihnutú z tvrdého papiera či lepenky, tavnú lepiacu pištoľ a potrebné množstvo preparovaných listov. Tu je obrázkový postup:

Inšpirácie

Na záver máme pre vás niekoľko veľmi pekných nápadov na dekorácie z jesenného lístia:

Foto:decor4all.com, andthenweseti­tonfire.blogspot­.com, livemaster.ru, digsdigs.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama