03.03.2014
(Platená inzercia)

Majitelia rozsiahlych pozemkov, záhradkári a chovatelia zvierat určite neraz riešia dilemu súvisiacu s načerpaním vody z nižšie položených miest na vyššie. Silu čerpadla však z času na čas potrebuje využiť každý z nás, preto sme sa rozhodli podať Vám návod a poskytnúť pár skvelých rád, ako sa k tomuto malému domácemu „gentlemanovi“ dostať.

Jednoduchý a náročný systém zároveň

Čo sa týka počtu reálne využiteľného materiálu pri výrobe čerpadla, ide o systém zdanlivo veľmi jednoduchý. Netreba však podľahnúť ľahostajnosti a zanedbať kvalitu, pretože náročnosť výrobného procesu spočíva práve v dobre odvedenej práci. Čerpadlo musí vydržať celú sezónu bez poruchy, aj keď je vystavované rôznym vplyvom. Aby fungovalo s požadovaným výkonom a malo dostatočnú životnosť, je nutná precíznosť a isté znalosti. Mnohým sa zdá zdĺhavý a neistý výrobný proces stratou času. V tom prípade sa obrátia na autorizovaného predajcu. Ak sa teda rozhodnete pre profesionálnu kúpu, tak ideálnym riešením by možno bola domáca vodáreň od spoločnosti Grundfos, ktorá je navrhnutá na zásobovanie vodou a zvyšovanie tlaku v domácnostiach, poľnohospodárstve a v záhrade. Čerpadlo je ideálne na čerpanie pitnej a dažďovej vody.

Pokiaľ sa však považujete za zručného majstra, tak sa poďme pozrieť na samotný výrobný proces, ktorý zvládne takmer každý.

Dvojtýždňová záležitosť

Celkom obyčajné záhradné čerpadlo si zhotovíte pokojne aj sami, a teda nepotrebujete pri jeho výrobe žiadneho pomocníka. O dva týždne tak bude na svete Váš praktický pomocník, ktorého dokážete reálne využívať od skorej jari do neskorej jesene. K svojej práci budete potrebovať nožnice na plech, klasické inštalatérske náradie, kľúče, hasák, kliešte, zváračku a pílku na kov. Pozor si treba dať na výškový rozdiel nasávacej časti hadice a čerpadla, ktorý by nemal byť menší ako 50 cm. Ideálna prívodová hadica by mohla mať dĺžku 10 m. Dbajte, aby bola z PVC a mala priemer cca 50 mm. Hadicu ukončite novodurovou rúrkou o priemere 50 mm, ktorá je ošetrená filtrom na zachytenie nečistôt. Samotný filter môžete zvariť z hrubšieho oceľového drôtu a objímky o priemere 50 mm. Na kostru filtra pripevnite tenkým drôtom sieťku z PVC.
Keď sa prívodná hadica naplní a ovzdušní, voda prúdi cez tlakovú komoru a otvorenú koženú klapku smerom von z čerpadla. Prúd uzatvára klapku v intervaloch cca 2 sekundy. Pri zastavení prúdu v tlakovej komore krátko stúpne tlak, ktorý vytlačí trocha vody cez mosadznú klapku do vzdušníka. V rovnakom momente sa zodvihne aj vahadlo so závažím. Voda už neprúdi cez koženú klapku a to vedie k tomu, že vahadlo sa tiažou závažia pretlačí na uzavretú klapku, ktorú otvorí. Toto sa opakuje v intervaloch, ktoré si nastavíte. Pulzný protitlak vo vzdušníku vytlačí vodu do hadice. Výkon čerpadla záleží od hladiny potoka. V zásobníku sa zhromažďuje vytlačená voda. Tá potom priteká do vstupnej nádoby. Ak máte záujem o vizualizáciu a detailné rozpracovanie takéhoto postupu, tak si môžete kliknúť aj na urobsisam.top­ky.sk/navody/vy­roba-maleho-zahradneho-cerpadla.

Ponorné čerpadlá

Svojpomocne vyrobené čerpadlá si vyžadujú neustále čistenie i opravu. V tomto prípade ste odkázaný takpovediac sami na seba. No ak čerpadlo kúpite u odborníka, tak kvalitný servis čerpadiel je samozrejmosťou a patrí do základného kódexu každého dobrého predajcu. Pre čerpanie pitnej a čistej vody zo studní, vrtov a nádrží sú určené ponorné čerpadlá, a preto nájdu široké uplatnenie hlavne v rodinných domoch, záhradách či chatách. Ich plusom je tiež tichá prevádzka, ale aj všestranné využitie. Spoločnosť Grundfos Vám ponúka ponorné čerpadlá SB a SBA, ktoré majú navyše atest na pitnú vodu. Čerpadlo SBA môžeme celkom pokojne nazvať „všetko v jednom“. Základ tvorí preverené čerpadlo SB doplnené o integrovanú jednotku pre riadenia čerpadla. Ponúka jednoduché riešenie pre okamžité čerpanie.

Predsa ste sa len rozhodli skúsiť to na vlastnú päsť? V tomto prípade Vám možno poslúži aj toto video:
Sezóna sa blíži, tak veľa šťastia pri práci a výbere toho najvhodnejšieho produktu.

Obrázky: sk.grundfos.com, urobsisam.topky.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama