22.04.2015

Dnes sa naučíme vyrobiť rozličné dekoračné predmety pomocou obyčajných cestovín. Už na prvý pohľad vyzerajú úžasne a vyvolávajú pocit, že za všetkým stojí množstvo mravčej práce. Je to pravda aj nie je. Šikovní ľudia, ktorým nie sú cudzie techniky dekorovania si určite prídu na svoje.
cestovinovými dekoráciami začali ako prví Taliani. Kto iný – veď Taliansko okrem iného preslávili najrôznejšie cestoviny s mnohými tvarmi a s takmer nezapamätateľnými názvami, ak samozrejme nerátame ich súhrnné pomenovanie „pasta“. Pappardelle, fusilli, fettuccine, tortellini ,penne, farfalle, fiori, ravioli, stelle, rotelle, orecchiette, corallini, ditalini … našincovi určite bude problém vyznať sa v nich a tak bude najlepšie navštíviť predajne, ktoré tieto cestoviny ponúkajú. Už pri ich kúpe by sme mali mať v hlave akýsi plán, ktorý nám napovie aké a koľko cestovín si vybrať. To, že ich kúpime viac nevadí. Zvyčajne sa každému takéto dekorovanie zapáči a určite nájde spôsob, ako zvyšné cestoviny využiť. Poďme sa teda pozrieť na to, akým spôsobom pracovať pri fantastických výtvoroch, za ktorými stojí pasta.

Tento článok bude opäť viac obrázkový ako písmenkový. No k základným potrebám, ktoré budete pri práci okrem cestovín potrebovať patrí lepidlo (nadšenci, ktorí majú s takýmto dekorovaním skúsenosti tvrdia, že úplne postačí biele lepidlo, ktoré po stuhnutí spriesvitnie), toto lepidlo však úspešne nahrádza hit posledných rokov – tavná pištoľ. Taktiež sú potrebné farby – ideálne v spreji a samozrejme dostatok času. Na začiatok sa naučíme niečo jednoduchšie:

Box na drobnosti

Obyčajný papierový box môžeme premeniť ma dekoratívnu škatuľku. Postup nie je zložitý. Samotný box pred začatím prác utrieme suchou handričkou.

Začíname so vzorom ústredného motívu (v tomto prípade je to kvet na dolnej časti boxu). Prilepíme jednotlivé „lupene“.

Postupne pridávame ďalšie cestoviny.

Vznikne nám základná kompozícia, ktorú môžeme skrášliť napríklad (ako v tomto prípade) nalepením suchých šípok.

Keď je všetko hotové ( a v prípade, že sme používali lepidlo, tiež stuhnuté), nastriekame box tmavou farbou. V tomto prípade ide o smaltovú hnedú.

Nakoniec pridáme tónovaciu zlatistú farbu.

Čajová súprava z cestovín

Cestovinami nemusíme len dekorovať bežné predmety, môžeme si z nich priamo vyrobiť pekný darček. Výrobu čajovej súpravy začneme podnosom. Základom na modelovanie sú cestoviny s názvom rotelle či ruote, čiže okrúhle, ktoré pripomínajú kolesá z voza. Podnos musíme lepiť na pevnej a rovnej podložke. Začneme s obvodom, ktorý budú tvoriť cestovinové vlnovky, prípadne špirály. Musíme ich presne vymerať do tvaru obdĺžnika. A potom už len priliepame ostatné cestoviny, ktoré budú tvoriť dno podnosu.

Všetky nerovnosti na okrajoch podnosu schováme prilepením cestovinových mušličiek.

Podnos nastriekame bielou farbou.

Nafúkame balón do potrebnej veľkosti a jeho pomocou vytvoríme telo čajníka.

Keď budú cestoviny po prilepení držať, môžeme balón vyfúknuť. Ešte skôr si však z cestovín pripravíme nenápadný stojan na čajník, ktorý prilepíme k jeho spodnej časti.

Pokrývku čajníka lepíme podobným spôsobom ako jeho telo – na balóniku.

Teraz si môžeme zlepiť cestoviny, ktoré budú tvoriť ušká nielen čajníka, ale tiež šálky.

Uško prilepíme k čajníku, z niekoľkých hrubých špagiet vytvoríme nalievacie hrdlo, prilepíme ho a po vyschnutí môžeme čajník nastriekať na bielo.

Ideme robiť šálku. Najprv obalíme vhodný tanierik fóliou či alobalom a opäť lepíme cestoviny jednu o druhú.

Rovnako tak urobíme samotnú šálku.

Opäť použijeme bielu farbu v spreji.

Hotovo.

Inšpirácie

Podobným spôsobom môžeme vytvárať mnohé veci a dekorácie. Inšpirujte sa nasledovnými obrázkami:

Úložné boxy

Premena úložníka vajec na box pre koráliky

Premena úložníka vajec na box pre koráliky

Rámy obrazov (kde môžete okrem cestovín lepiť k rámu šošovicu, kukuricu a iné suché potraviny)

Košík

Vázy

Starý tanier s novým životom (opäť môžete použiť suché potraviny)

Fľaše

A tiež fľaše netypických tvarov.

Foto: uevo.com, liveinternet.ru, chow.com, stranamasterov.ru, dolio.ru, Galina Tichová

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama