16.06.2016

Napriek tomu, že existujú špeciálne obchody zaplavené rôznymi domčekmi pre mačky vám dnes prinášame návod, ako im zhotoviť niečo neobvyklé, no maximálne účelné. Vaša mačka či mačky vás budú za to zbožňovať.

Chov mačiek sa z okolia domov a príbytkov už dávno preniesol aj do panelákových bytov a bytoviek. Aby vaša mačka netrpela depresiami, musíte ešte pred jej kúpou či prinesením z útulku premýšľať nad komfortom, ktorý jej v byte prichystáte. V opačnom prípade sa môže stať, že depresiami budete neskôr trpieť aj vy. Mačka je totiž veľmi zvedavý a hravý tvor. Veľkú časť dňa síce strávi podriemkavaním, no v čase aktivity potrebuje neustále byť „zamestnaná“ niečím účelným ak nechcete, aby si začala všímať váš nábytok, sedaciu súpravu, kvety a podobne. Mnohí chovatelia mačiek by vedeli rozprávať o roztrhanom čalúnení či zničenom laku na konferenčnom stolíku. Tomuto všetkému sa dá predísť, ak vytvoríte mačke priestor, ktorý bude zbožňovať. Jednou s možností je kúpiť sériovo vyrábané domčeky so škrabadlami, či škrabacie stromy s búdkami. Ak však vo vás drieme kreatívny domáci majster, ktorý sa aspoň trochu rozumie práci s drevom – máte vyhraté. Môžete totiž mačke postaviť príbytok sami.
O výhodách takejto „stavby“ sa môžete presvedčiť už počas jej výroby. Mačka bude neskutočne zavadzať pri práci a už počas kompletovania hradu sa bude pchať do všetkých dier, ktoré na ňom budú existovať.
Odpoveď na otázku prečo hrad je jednoduchá. V podstate to nemusí byť práve hrad a celý proces môžete prispôsobiť vlastnej fantázií. Podstatné je, aby tento obytný blok pre mačky mal veľa otvorov a vchodov, ktorými sa vaša mačka bude prepchávať a skúmať priestory nielen vo vnútri ale aj vo vežičkách. Navyše budete môcť hrad prispôsobiť rozmerom priestoru, v ktorom sa bude nachádzať
Hrad je vyrobený z OSB dosiek a potiahnutý kobercom. Všetko ostatné závisí od vašej fantázie a samozrejme zručnosti.

Postup

V prvom rade platí staré známe – dvakrát meraj a raz rež. Hrad pre mačky musíte rozmerovo prispôsobiť miestu, kam ho chcete nainštalovať. Ideálna šírka sa pohybuje okolo 30 cm, výška a dĺžka je vo vašej réžií. Podstatné je, aby po zmontovaní hradu nenastali priestorové komplikácie.
Krok č.1: Podľa predbežného plánu vyrežeme z OSB dosky predné a zadné čelá hradu. Tieto budú mať identické rozmery čo sa výšky a šírky týka, predné čelo však bude mať navyše vyrezané vchody a otvory. Tieto otvory musia korešpondovať s návrhom stavby a umiestnením vnútorného vybavenia hradu.

Krok č.2: Na zadnú časť dosky namontujeme bočné steny. Ak chceme, aby mal hrad aj dno, prirobíme ho tiež. No v drvivej väčšine prípadov dno nemusí byť, nakoľko by sa po namontovaní predného čela hradu stala z celej stavby uzatvorená oblasť, do ktorej by sme sa dostali len po opätovnom odmontovaní čela. Jednoduchšia je teda verzia bez dna. Túto môžeme počas čistenia preklopiť na stranu a napríklad zvnútra povysávať. Aj na bočných stenách môžeme vyrezať preliezacie otvory.
Krok č.3: Montáž vežičiek. Vežičky z hradu tvoria duté kocky z OSB, ktoré majú otvory na preliezanie a tiež výrezy vo vrchnej časti tak, ako to býva na starých hradoch.
Preliezacie otvory vyrežeme len na vnútorných častiach veží a na ich čelných stranách. Bočné a zadné časti sú bez otvorov.

Krok č.4: Z preglejky vyrežeme a primontujeme do vnútra hradu v jeho rohových častiach dve búdky – miestnosti, ktoré budú mať na vnútornej strane malé otvory na prelezenie (vchodové otvory už máme vyrezané na čelnej doske).
Nainštalujeme tiež niekoľko vnútorných políc, po ktorých bude mačka loziť. Zároveň si z odrezkov dosák prichystáme šablónu s otvormi na prichytenie políc na čelo. Rozmiestnenie otvorov si potom prenesieme na čelnú stenu hradu, aby sme nevŕtali povedľa políc.

03.jpg

Krok č. 5 Ak chceme, aby nám hrad dlho vydržal, môžeme otvory zmäkčiť pomocou tenkého molitanu. No a teraz môžeme nainštalovať kobercové „čalúnenie“. Zo starého koberca nastriháme potrebné rozmery a pomocou lepidla ich nalepíme na OSB dosku. Najprv vnútornú časť, búdky a police, potom vežičky. Takto postupne pokračujeme po celej ploche hradu (nakoniec príde vonkajšia časť).

Krok č.6: Teraz už máme hrad takmer hotový. V tomto štádiu už budeme mať veľký problém s neutíchajúcim záujmom našej mačky. My však musíme ešte vyrezať koberec vo vrchnej časti veží, aby sme ho mohli nalepiť na výrezy.

Hotovo. Domček musí ešte zostať stáť minimálne deň v dielni, alebo mimo obývanú časť domu, aby sa odvetrali toxické výpary z lepidla a aby lepidlo samotné dokonale zaschlo.
Potom už môže slúžiť svojmu účelu.

Foto: westerner71.tum­blr.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama